Valenta se stal Sportovcem roku..

Titul Sportovec roku České republiky pro rok 2002 patří olympijskému vítězi v lyžařské akrobacii Aleši Valentovi. V anketě Klubu sportovních novinářů získal o 242 bodů víc než druhý v pořadí, desetibojař Roman Šebrle. Třetí skončila běžkyně na lyžích Kateřinou Neumannovou.

Akrobatický lyžař Aleš Valenta se 21. prosince stal Sportovcem roku 2002.

Na sobotním vyhlášení výsledků v pražském hotelu Hilton převzali ceny za první místa také zástupci fotbalistů do 21 let v kategorii kolektivů a nejlepší juniorka roku, sportovní střelkyně Kateřina Kůrková. Valenta vyhrál také anketu České televize Sportovní hvězda roku, v níž diváci hlasují pro jednotlivce a kolektivy bez rozdílu kategorie. Tentokrát se jí zúčastnilo 224 952 příznivců. Legendou roku byl vyhlášen olympijský vítěz ve skoku na lyžích z roku 1968 Jiří Raška, jenž převzal Cenu Emila Zátopka. Vedle věcných cen od sponzorů obdrželi všichni ocenění také finanční odměny. Valentovi náleží čtvrt miliónu korun, fotbalová jednadvacítka získala sto tisíc a juniorka Kůrková dostala 60 tisíc Kč. Jediná zlaté medaile, získaná na letošních zimních olympijských hrách pro Českou republiku, vynesla první anketní vítězství Valentovi, jenž přisoudil velký podíl na svém triumfu také trenérovi Pavlu Landovi. Ve finálovém závodě v Salt Lake City předvedl světovou novinku - trojnásobné salto s pěti vruty. Většina hlasujících žurnalistů mu dala přednost před Šebrleho vítězstvím ve vícebojařské Grand Prix a dvěma tituly mistra Evropy. O tom, jaká bude bilance Neumannové z olympiády, rozhodne konečný výrok v kauze dopujících ruských běžkyň. Budou-li potrestány, české běžkyni připadne stříbrná a bronzová medaile. Fotbalová jednadvacíka porazila v květnu ve finále evropského šampionátu v penaltovém rozstřelu stejně starý celek Francie. Stejným titulem se pyšní i dvacetileté basketbalistky, Slovan Liberec ozdobil svůj vydařený ročník 2001/02 postupem do čtvrtfinále Poháru UEFA a prvním titulem mistra republiky v historii klubu.¨