Malysz vyhrál na středním můstku, Janda osmnáctý

Skokan na lyžích Adam Malysz se stal v Sapporu počtvrté mistrem světa, což nikdo před ním v individuálních závodech nedokázal. Devětadvacetiletý Polák vyhrál sobotní soutěž na středním můstku suverénně před šampionem z velkého můstku Švýcarem Simonem Ammanem a Thomasem Morgensternem z Rakouska. Nejlepší z českých reprezentantů Jakub Janda obsadil 18. místo.

Malysz v sobotu deklasoval konkurenci málo vídaným způsobem. Předvedl nejdelší skoky v obou kolech (102 a 99,5 m) a Ammanna porazil o propastných 21,5 bodu. Vynahradil si tak zklamání ze závodu na velkém můstku, kde skončil těsně pod stupni vítězů. Polský hrdina získal celkově sedmou medaili z velkých akcí. Naposledy se radoval před čtyřmi lety na šampionátu ve Val di Fiemme, kde dosáhl na zlaté double.

Janda o dvě příčky vylepšil svou pozici z velkého můstku, stejně jako druhý Čech Roman Koudelka si však ve druhém kole pohoršil. Po úvodním skoku 91,5 m se osmadvacetiletý Čech dělil o šestnácté místo, poté ale předvedl devatenáctý výkon kola 89,5 m. Ve zkušebním kole se Janda, jenž obhajoval stříbrnou medaili z minulého šampionátu, blýskl čtvrtým nejdelším skokem 94,5 metru, stejně jako později stříbrný Švýcar Ammann.

Janda chtěl více

Jandova naděje na dobrý výsledek ale rychle zhasla, neboť v soutěži už slibný skok nezopakoval. "Ve zkušebním skoku jsem byl uvolněný. Všechno mi vyšlo. V závodě jsem toho chtěl více. Při prvním skoku jsem se odrazil pozdě, druhý byl pro změnu moc agresivní a šel jsem mezi lyže," zhodnotil svůj výkon Janda.

Sedmnáctiletý Koudelka na svém prvním mistrovství světa obsadil na středním můstku 25. místo za výkony 89,5 a 87,5 metru. Další dva Češi se do druhého kola neprobojovali - Antonín Hájek dopadl do vzdálenosti 87,5 m a byl pětatřicátý, debutant Ondřej Vaculík skončil předposlední padesátý za pokus 83,5 m.

Malysz přiznal, že jej potkala na loňských olympijských hrách v Turíně krize, ale letos se mu vrátila skvělá forma. "Už skáču hodně dlouho a přepadaly mě myšlenky, zda mám pokračovat. Z těchto úvah mě vytrhly dobré výkony po olympiádě. Vítězství v Oslu loni v březnu mi vrátilo sebedůvěru. V letošní sezoně funguje dokonale celý realizační tým," řekl na tiskové konferenci devětadvacetiletý Malysz.

Dva roky jsou hodně dlouhá doba

O obhajobě titulu na příštím mistrovství světa v Liberci zatím neuvažuje. "Dva roky jsou hodně dlouhá doba. I když skákat v Liberci by bylo dobré, je to blízko z Polska a měl bych výhodu domácího prostředí," uvedl Malysz.

Můstky v Sapporu polským skokanům svědčí. Před 35 lety zde vyhrál díky šťastnému fouknutí větru Wojciech Fortuna, ale o pouhou desetinu bodu před Švýcarem Walterem Steinerem. Malysz dnes deklasoval soupeře rozdílem třídy.

Ojedinělou suverenitu polského skokana potvrdil druhý v pořadí Švýcar Ammann. "Malysze nemohl nikdo z nás ohrozit. Byl naprosto suverénní. Stříbrná medaile je pro mě dneska jako vítězství, protože hlavně ve druhém kole jsem byl pod velkým tlakem soupeřů," řekl mistr světa z velkého můstku.

Radost z bronzu neskrýval dvacetiletý Morgenstern, který přispěl minulou neděli k vítězství Rakouska v soutěži týmů. "Ještě před dvěma týdny jsem si doléčoval zranění, rozhodně jsem nepočítal s tím, že se mi šampionát tak vydaří," pochvaloval si.