Itálie - Česko 0:6Češi deklasovali Italy a před bitvou s Ruskem si upevnili třetí příčku

Stockholm/Praha

Překvapení nepřipustili, o povinné výhře nad outsiderem navíc rozhodli jen něco málo po polovině utkání. Čeští hokejisté na šampionátu ve Stockholmu suverénně porazili Itálii 6:0, když se dvěma góly blýskl sváteční střelec Petr Čáslava. Hned v prvním zápase po příletu ze zámoří se gólově prosadil Martin Erat, čisté konto vychytal gólman Jakub Štěpánek. Svěřenci kouče Hadamczika si tak ve skupině B upevnili třetí pozici a už vyhlížejí nedělní bitvu s Ruskem (16:15).

Čeští hokejisté se radují z branky Petra Nedvěda (druhý zleva) proti Itálii.

V sestavě Čechů se už objevil Martin Erat, který do Stockholmu dorazil teprve v pátek ráno. Útočník Nashvillu se zařadil do elitní formace po bok Plekance s Michálkem. V obraně si zase premiéru na šampionátu odbyl Jakub Krejčík. Hadamczikův tým si do zápasu s outsiderem přenesl zlepšený výkon z druhé poloviny čtvrtečního souboje s Lotyšskem a od začátku diktoval tempo hry.

Už ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre Michálek, toho stejně jako vzápětí v přečíslení zakončujícího Erata vychytal gólman Tragust. V šesté minutě už ale Italové kapitulovali. Při přesilové hře našel Krejčí pasem přes brankoviště Nedvěda, od jehož brusle se puk odrazil za brankovou čáru. A protože nešlo o úmyslné kopnutí, rozhodčí po poradě s kolegou u videa gól museli uznat...

Pak už přišly chvíle Jiřího Novotného. Útočník Astany nejprve ve vyložené šanci přestřelil zcela prázdnou branku, pak si ale vyměnil kotouč s Petružálkem a po překrásné kombinaci tentokrát už opuštěnou klec neminul. Pro Novotného to byl vůbec první bod na šampionátu. V závěru první části si Italové zahráli přesilovku, brankáře Štěpánka však stejně jako za celých prvních dvacet minut prakticky neohrozili.

Erat se branky dočkal hned v prvním zápase

Po změně stran Češi na okamžik polevili a obraz hry se vyrovnal. Při Mojžíšově vyloučení však upaloval hned trojlístek hráčů v bílém na jediného italského zadáka a Čáslava ranou z mezikruží navýšil skóre už na 3:0. Poprvé na turnaji se navíc střelecky prosadil český obránce.

Třetí inkasovaná branka celek z Apeninského poloostrova položila a Hadamczikův soubor rozjel svou exhibici. Ve 32. minutě objel Hemský branku a za pomoci Plastinovy hole překonal Tragusta počtvrté. Za dalších dvaatřicet vteřin navíc napřáhl na modré Čáslava a svým druhým gólem poslal Čechy už do vedení 5:0.

Vědomi si pohodlného náskoku, se čeští hráči v závěrečné třetině nikam nehnali, a tak tempo zápasu poněkud opadlo. Třináct minut před koncem zapomněla obrana na Iannoneho, ten ale sám před Štěpánkem neuspěl a pětadvacetiletý gólman dál držel čisté konto. V 55. minutě Češi využili třetí přesilovku, když Tragust byl krátký proti Eratově střele zápěstím od modré. Posila z Nashvillu se tak hned v prvním zápase gólově prosadila a uzavřela skóre na konečných 6:0.

Hadamczikův výběr tak má po pěti odehraných zápasech na svém kontě jedenáct bodů a nadále mu patří třetí příčka. Jeho dalším soupeřem bude v neděli od 16:15 Rusko.

MS v ledním hokeji, skupina B (Stockholm)
Itálie - Česko 0:6on-line
Branky a nahrávky: 6. P. Nedvěd (Krejčí, Nakládal), 13. Novotný (Petružálek), 28. Čáslava (Tenkrát), 32. Hemský (Erat), 33. Čáslava (Petružálek, Koukal), 55. Erat (Krajíček). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Olenin (Rus.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2753.
Česká republika: Štěpánek - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš, Krejčík - Erat, Plekanec, M. Michálek - Hemský, Krejčí, Tenkrát - Frolík, P. Nedvěd, Průcha - Petružálek, Novotný, Koukal - od 41. navíc Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Itálie: Tragust - Plastino, De Marchi, Marchetti, Johnson, Egger, Larkin, od 21. navíc Hofer - Ansoldi, Tudin, Scandella - Sirianni, Rocco, Fontanive - Insam, Felcetti, Iannone - Iori, De Toni, Bernard - Edwardson. Trenéři: Rick Cornacchia a Fabio Polloni.