Lotyšsko - Dánsko 0:2Lotyšsko přišlo o naději na čtvrtfinále, podlehlo Dánům

25. Green 0 : 1
36. Madsen 0 : 2

Stockholm

Hokejisté Lotyšska ztratili naději na postup do čtvrtfinále světového šampionátu, když v pondělním utkání základní skupiny ve Stockholmu podlehli Dánsku 0:2. Seveřané tím udělali velký krok k záchraně mezi elitou, zároveň pomohli do čtvrtfinále českému týmu a Norsku. Oba góly padly ve druhé třetině, nulu vychytal Frederik Andersen.

Lotyši na kolenou. Brankář Edgars Masalskis a jeho spoluhráč Juris Stals právě inkasovali od Dánů gól.

Během první třetiny byli sice střelecky aktivnější Lotyši, ale nevyužili půlminutovou přesilovku čtyři na tři a ve 14. minutě mohli naopak děkovat Masalskisovi, že po velké šanci Dánů neprohrávali.

Bezchybně si vedl lotyšský gólman také v úvodu druhé části při velké šanci Greena. Celý duel možná rozhodla 25. minuta, kdy po Andersenově zákroku dorážel Meija do prázdné branky, jenže k překvapení všech nedal. Opařené Lotyše navíc jen pár vteřin nato dostal do kolen Green, když propálil Masalskise.

Právě lotyšský gólman se poté vyznamenal při dalších šancích Dánů a držel naděje svého týmu na zvrat. Ve 36. minutě ale za jeho brankou kombinovali Madsen s Ellerem a Madsen zasunul pohotově kotouč za brankovou čáru, z čehož se už Lotyši nedokázali vzpamatovat.

Od třetí třetiny nahradil zraněného Masalskise Jučers, stav 0:2 se však nezměnil. V dlouhé závěrečné power play Lotyšů, podpořené navíc Greenovým vyloučením, skončil kotouč v lotyšské brance potřetí, ale nemohl být uznán, neboť po vyhození Dánů se zpět do hry odrazil od hráčů na lotyšské střídačce.

Skupina B (Stockholm):
Lotyšsko - Dánsko 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Green (Hardt), 36. Madsen (Eller). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Brüggemann (Něm.) - Arm (Švýc.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 5:6, navíc J. Jensen (Dán.) 10 min. Bez využití. Diváci: 2197.
Lotyšsko: Masalskis (41. Jučers) - K. Redlihs, Galvinš, Cibulskis, Bartulis, Pujacs, Sotnieks - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Saulietis, Štals, K. Jass - Dzerinš. Trenér: Ted Nolan.
Dánsko: Andersen - Larsen, Lassen, D. Nielsen, M. Boedker, J. B. Jensen, Hersby, K. Jensen - Eller, F. Nielsen, Hansen - Hardt, Green, Starkov - J. Jensen, Jakobsen, Madsen - Poulsen, Moeller, Storm. Trenér: Per Bäckman.