Kazachstán - Finsko 1:4Kazachstán prohrál na MS s Finskem a je prvním sestupujícím

25. Jokinen 0 : 1
32. Mäenpää 0 : 2
38. Filppula 0 : 3
42. Filppula 0 : 4
50. Puškarev 1 : 4

Hokejisté Kazachstánu prohráli ve svém posledním zápase v základní skupině A mistrovství světa s Finskem 1:4 a jsou prvním sestupujícím týmem. Na výhře domácích se výrazně podílel útočník Valtteri Filppula, který vstřelil dvě branky a u zbývajících dvou si připsal asistenci.

Finští hokejisté Juuso Hietanen, Mikko Koivu, Miko Mäenpää, Jussi Jokinen a Valteri Filippula se radují z gólu proti Kazchstánu.

"Myslím si, že jsme odehráli dobrý zápas na konec základní části. Teď máme dva dny na to, abychom se připravili na čtvrtfinále," řekl Filppula, podle nějž hráči Suomi splnili stanovený taktický plán.

"Začali jsme dobře, hodně času jsme hráli u nich v pásmu a dobře bránili. To je přesně to, co máme hrát. Když se budeme držet plánu, věřím, že můžeme uspět," dodal útočník Detroitu.

Kazaši potřebovali k uchování šance na udržení mezi elitou Finy porazit v normální hrací době, k tomu ale měli daleko. Seveřané se sice gólově prosadili až ve druhé třetině, již v první části ale měli velkou střeleckou převahu.

O nerozhodný stav se zasloužil hlavně brankář Kolesnik, který si připsal za úvodních dvacet minut dvacet zákroků. Pak ale Finové využili dvě přesilové hry a bylo o vítězi jasno. Kazachstánu se podařilo prosadit až ve třetí třetině za stavu 0:4, kdy také využili jednu z početních výhod.

Finsko se tak před posledním hracím dnem úvodní části šampionátu posunulo na druhé místo tabulky, v úterý ale může Seveřany předstihnout tým USA.

Skupina A (Helsinky):
Kazachstán - Finsko 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 50. Puškarev (Upper, Novopašin) - 25. J. Jokinen (Mäenpää, Filppula), 32. Mäenpää (Hietanen, Filppula), 38. Filppula (Kiiskinen, M. Koivu), 42. Filppula (M. Koivu, Hietanen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Lärking - Dahmen (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. Diváci: 12.443.
Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Tuppurainen - Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.
Kazachstán: Kolesnik - Novopašin, Litviněnko, Troščinskij, Jakovenko, Korabejnikov, Kolesnikov, Savčenko, Fadějev - Puškarev, Upper, Žajlajov - Spiridonov, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov. Trenér: Andrej Šajanov.