Kanada - Bělorusko 5:1Kanada porazila Bělorusko a potvrdila prvenství ve skupině

Helsinky

Hokejisté Kanady potvrdili na světovém šampionátu prvenství v základní skupině A výhrou 5:1 nad Běloruskem. Po vyrovnané úvodní třetině rozhodla Kanada třemi góly v druhé části. Hned tři hráči zápas nedohráli kvůli trestu do konce utkání včetně kanadských beků Luka Schenna a Marka Methota.

Kanaďan Ryan O'Reilly (vpravo) překonává běloruského gólmana Dmitrije Michalkova.

Kanaďané začali svižně a už na začátku třetí minuty šli do vedení. Keith dostal své spoluhráče do přečíslení dvou na jednoho, Ladd předložil puk O'Reillymu a ten jej poslal do odkryté branky. Zbytek třetiny však zámořský tým pouze "odklouzal" a Sergej Kosticyn toho využil k vyrovnání.

Ve druhém dějství se začalo přiostřovat. Kanada měla ve 28. minutě k dispozici minutu a čtvrt přesilovku pět na tři, vzala si také oddechový čas, ale nesehrála ji dobře. Až v následné klasické přesilovce pálil tvrdě Geztlaf a od brusle clonícího Perryho doklouzal puk do sítě.

Krátce nato orazítkoval brankovou konstrukci Sharp. Kanaďané nemuseli dlouho litovat, neboť ve 33. minutě se dostal po obléhání běloruské branky ke snadné dorážce opuštěného puku za Milčakova Getzlaf. Vzápětí Andrej Kosticyn nešetrně narazil na hrazení Kanea a zápas pro něj skončil.

Pětiminutovou přesilovku využil po 39 vteřinách Nugent-Hopkins, jenž přesně zasáhl kotouč ze vzduchu. Stasenko ho ihned po gólu krosčekoval a odstartoval velkou melu, v níž se sám dostal do křížku s čárovým sudím.

V závěrečné části zvýšil na 5:1 O'Reilly. Velkou šanci spálil Skinner, ale Kanaďanům čím dál více povolovaly nervy a v posledních čtyřech minutách museli Schenn a Methot předčasně do kabiny. Kanada, která byla až dosud nejslušnějším týmem šampionátu se 42 trestnými minutami v šesti zápasech, si jich dnes připsala 58.

Skupina A (Helsinky):
Kanada - Bělorusko 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. O'Reilly (Ladd, Keith), 30. Perry (Getzlaf, Keith), 33. Getzlaf (E. Kane, Perry), 35. Nugent-Hopkins (Tavares, Sharp), 49. O'Reilly (Ladd) - 15. S. Kosticyn (Kovyršin, A. Kosticyn). Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Patafie (USA) - Puolakka (Fin.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:5, navíc Schenn a Methot - A. Kosticyn všichni 5 min. a do konce utkání, Stasenko 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 9140.
Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Methot, Phaneuf, Russel, Quincey, Schenn - Eberle, Tavares, Skinner - E. Kane, Perry, Getzlaf - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Purcell - Burrows. Trenér: Brent Sutter.
Bělorusko: Milčakov - Korobov, Denisov, Kosťučenok, Goroško, Černook, Stasenko, Graborenko - Ugarov, Grabovkij, Kaljužnyj - S. Kosticyn, Kovyršin, A. Kosticyn - Kolcov, Stas, Meleško - Kolosov, Kitarov, Drozd - Michaljov. Trenér: Karri Heikkilä.