Slovensko - Francie 5:4Slováci se s Francií trápili, ale čtvrtfinále si zajistili. Narazí v něm na Finy, USA nebo Kanadu?

Helsinky/Praha

Hokejisté Slovenska klíčový duel v boji s Francií zvládli, na konečnou výhru 5:4 se však pořádně nadřeli. Svěřenci českého kouče Vladimíra Vůjtka v zápase čtyřikrát vedli, Francouzi však dokázali hned třikrát srovnat. Až na pátý gól v podání Branka Radivojeviče odpověď nenalezli. Soupeře se Slovensko dozví po večerním duelu USA se Švýcarskem. Naši východní sousedi si rovněž postupem do čtvrtfinále zajistili přímý postup na ZOH v Soči v roce 2014.

Slovenská radost v duelu s Francií.

Slováci vstoupili do utkání výtečně, když už ve třetí minutě se po Bartovičově střele z levého křídla dostali do vedení. O tři minuty později upaloval autor první branky spolu s Mikúšem sám na gólmana Hueta, ten ale svůj celek zachránil. O chvíli později se ale po střele Radivojeviče odrazil kotouč ke Kopeckému, který našim východním sousedům zajistil dvoubrankový náskok.

Francouzi však nesložili zbraně a o jednadvacet vteřin později po trefě Yoricka Treilleho snížili na 1:2. Přesně po patnácti minutách hry Galský kohout zakokrhal podruhé. Da Costa si sjel mezi kruhy a prostřelil Laca podruhé. Za tohoto stavu stačil Francouzů jediný gól, aby proklouzli do čtvrtfinále a naopak svému soupeři vystavili stopku už po základní skupině.

Jak budou vypadat čtvrtfinálové dvojice ze skupiny A
USA porazí Švýcary za 3 bodyKanada - Slovensko, USA - Finsko
USA porazí Švýcary za 2 bodyKanada - Finsko, Slovensko - USA
Švýcaři porazí USA za 3 bodyKanada - USA, Finsko - Slovensko
Švýcaři porazí USA za 2 bodyKanada - USA, Finsko - Slovensko

Po první změně stran byli slovenští hokejisté aktivnějším mužstvem, ztroskotávali však na pozorném Huetovi. Ten nejprve vychytal Miklíka, vzápětí rozesmutnil i Bližňáka. O to větší šok mohl nastat v polovině utkání, když na z trestné lavice vracejícího se Fleuryho zívala odkrytá klec. Francouzský forvard ale trefil jen brankáře Laca.

Ve 36. minutě vypálil při přesilovce od modré čáry Chára a Handzuš jemnou tečí vrátil Slovensku vedení. Jenže Vůjtkovi svěřenci opět polevili, za což je devětatřicet vteřin před koncem druhé třetiny ztrestal třetím gólem Fleury.

Slováci si zajistil i přímý postup na ZOH v Soči

A ve stejném dramatickém duchu se duel nesl i v třetí části. Hned v její první minutě poslal Slovensko potřetí do vedení Radivojevič, aby o pět minut později srovnal přesnou střelou z ostrého úhlu Roussel. I Francii však radost vydržela jen pět minut, při hře v početní výhodě upravil na 5:4 znovu Branko Radivojevič.

Slovensko se tak protrápilo k výhře a zajistilo si postup do čtvrtfinále. Soupeře v něm se dozví po večerním zápase USA - Švýcarsko, který v Helsinkách začíná v 19:15. Postupem do vyřazovacích bojů si Vůjtkova družina zároveň zajistila přímý postup na ZOH v Soči v roce 2014.

MS v ledním hokeji, skupina A (Helsinky):
Slovensko - Francie 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. Bartovič (Bližňák, Sekera), 7. Kopecký (Radivojevič), 36. Handzuš (Chára, Sekera), 41. Radivojevič, 51. Radivojevič (Sekera) - 8. Y. Treille (Rouleau, Desrosiers), 15. T. Da Costa, 40. Fleury (Meunier), 46. Roussel (S. Da Costa). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber (Švýc.) - Schulz (Něm.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:5, navíc Meunier (Francie) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 7481.
Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, Lamperier - B. Henderson, Bertrand, Roussel - Fleury, Raux, T. Da Costa. Trenér: David Henderson.