New Jersey - Toronto 2:1 SNĎáblové si zásluhou Eliáše a Havláta připsali skalp Toronta

Newark

Český hokejista Patrik Eliáš byl ústřední postavou středečního zápasu NHL mezi New Jersey a Torontem. Ďáblové zvítězili 2:1 po samostatných nájezdech, osmatřicetiletý rodák z Třebíče přitom 170 sekund před třetí sirénou společně s Martinem Havlátem asistoval u vyrovnávací branky Švéda Larssona a pak byl jedním ze dvou úspěšných střelců Devils v penaltovém rozstřelu. V sestavě vítězného celku nechyběli ani Jaromír Jágr s Markem Židlickým, za poražené Toronto byl třetím nejvytíženějším hráčem Roman Polák.

Patrik Eliáš se raduje z proměněného rozhodujícího nájezdu v utkání proti Torontu.

Devils po dnešní výhře sice zůstávají na 14. příčce Východní konference, ale stáhli náskok na desáté Toronto jen na čtyři body. New Jersey zvítězilo potřetí z posledních čtyř duelů, naproti tomu Javorové listy utrpěly už sedmou porážku za sebou a v novém roce vyhrály jen dva zápasy.

Na případné play off zámořské ligy ale mají Ďáblové stále velkou ztrátu. Osmý je ve Východní konferenci momentálně Boston, který má náskok třinácti bodů.

Zápasu, který byl pro oba celky první po týdenní přestávce způsobené All-Star Game, dlouho dominovali oba gólmani Cory Schneider a Jonathan Bernier. Na první gól se čekalo až do 52. minuty, kdy hosty dostal do vedení po samostatném úniku James Van Riemsdyk. Domácí vyrovnali dvě minuty a padesát sekund před třetí sirénou poté, co Eliášovu přihrávku od zadního mantinelu lehce tečoval Havlát, puk se dostal až na modrou čáru k obránci Larssonovi, jenž gólovou střelu schoval za řadu clonících hráčů.

Schneider v brance čaroval

V nájezdech nejprve postrčil Devils k výhře trefou ve druhé sérii Jacob Josefson, rozstřel pak v dalším kole ukončil povedeným blafákem do bekhendu Eliáš, protože na straně Maple Leafs předtím neuspěli Mike Santorelli ani Tyler Bozak. Devils si tak připsali druhou výhru v řadě, naopak Toronto prohrálo posedmé za sebou.

"Nebyl to náš nejlepší zápas, ale Cory Schneider dnes bez diskuze předvedl neuvěřitelný výkon," chválil trenér a manažer Devils Lou Lamoriello gólmana, který si vedle dvou vychytaných nájezdů připsal 30 úspěšných zákroků. "Nebyl to jednoduchý zápas, zvlášť po osmi volných dnech. Nehráli jsme nejlépe, ale Schneider chytal neskutečně. Soupeř měl řadu dobrých šancí, ale on nám udržel šanci na vítězství," doplnil Eliáš.

Ovečkin vládne střelcům

Washington na svém ledě nedal šanci Tučňákům z Pittsburghu a zvítězil jasně 4:0. Hvězdou utkání byl kapitán Alex Ovečkin, autor dvou gólů Capitals, který zastínil kanadskou hvězdu ve službách Penguins Sidneyho Crosbyho, jenž vyšel naprázdno. První hvězdou utkání byl však zvolen brankář Capitals Braden Holtby, který vychytal všech 27 střeleckých pokusů hostujícího Pittsburghu a připsal si páté čisté konto v sezóně.

Celek z hlavního města USA tak přerušil sérii čtyř porážek, Ovečkin se díky dvěma zásahům posunul do čela střelců. V tomto ročníku NHL už ruský útočník zaznamenal 29 gólů.

Hokejisté Chicaga třikrát vedli na ledě Los Angeles, ale na body nakonec nedostáhli. Obhájce Stanley Cupu totiž třikrát srovnal a rozhodující branku vstřelil tři a půl minuty před koncem třetí třetiny kanadský obránce Jake Muzzin. Králové se tak přiblížili osmé pozici v Západní konferenci, kterou sice drží Calgary, ale jen s jednobodovým náskokem.

Výsledky NHL:
New Jersey - Toronto 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 58. Larsson (Havlát a Eliáš), rozhodující sam. nájezd Josefson - 52. Van Riemsdyk. Střely na branku: 23:30. Diváci: 15 882. Hvězdy utkání: 1. Larsson (New Jersey), 2. Bernier (Toronto), 3. Schneider (New Jersey).
Washington - Pittsburgh 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 5. a 38. Ovečkin, 52. Fehr, 53. Green. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Bäckström (všichni Washington).
Los Angeles - Chicago 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Branky: 9. a 22. Carter, 54. Toffoli, 57. Muzzin - 2. P. Kane, 12. Sharp, 43. Shaw. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18 525. Hvězdy utkání: 1. Carter (Los Angeles), 2. P. Kane (Chicago), 3. Toffoli (Los Angeles).