Toronto - Florida 1:4Jágr přihrával a Panteři si přiblížili play off. Pavelec hvězdou zápasu

New York

Vyhlídky hokejistů Floridy na start v play off NHL vzrostly. Celek kolem Jaromíra Jágra zvítězil na ledě strádajícího Toronta 4:1, český veterán přispěl přihrávkou na vítězný gól a dvěma trefami se blýskl Brandon Pirri, rodák z tohoto kanadského města. Florida aktuálně ztrácí ve Východní konferenci tři body na Ottawu a Boston v přetahované o druhou tzv. divokou kartu pro boje o Stanley Cup. Ottawa podlehla nejlepšímu celku soutěže a prvnímu jistému účastníkovi vyřazovací části New York Rangers 1:5, Boston prohrál s Anaheimem 2:3 v prodloužení. U obou gólů Bruins asistoval po zranění se vrátivší David Krejčí.

Jonathan Huberdeau (vlevo) slaví svůj gól proti Torontu, Jaromír Jágr spoluhráči blahopřeje.

Toronto prožívá mizernou sezónu, prohra s Floridou byla sedmá v řadě. Přitom měli domácí v úvodní třetině více gólových šancí, ale brankář Luongo se vyznamenal. Hosté pak ve druhé periodě skórovali hned třikrát. „Začátek zápasu se nám opravdu nepovedl, jako by na nás ještě ležela ta předchozí prohra (3:4 v Tampou Bay). Ani naše řada nehrála dobře," přiznal Jágr. „Cítil jsem se emočně unavený, ale postupně jsme se zvedli a vytvořili si nějaké možnosti," dodal kladenský odchovanec, který přihrával na rozdílový druhý gól vítězů Stevenu Kampferovi.

Panteři pokračují v pětizápasovém programu na ledě soupeřů. V sobotu zavítají do Montrealu a veledůležité souboje s přímými rivaly o postup do play off je čekají hned poté. V neděli v Ottawě a v úterý v Bostonu. „Odehrál jsem za Floridu zatím dvanáct utkání a všechna jsme podle mého mohli vyhrát. Máme velké hráče, dobře bruslíme a dokážeme si vytvořit tlak. Pokud zahrajeme to, na co opravdu máme, není snadné nás porazit. Záleží jen na nás," tvrdí Jágr.

Pavelce ocenil i soupeř: Grandiózní výkon!

Ve čtvrtečních zápasech slavné zámořské soutěže dal o sobě vědět hlavně Ondřej Pavelec. Zlikvidoval celkem 39 střel borců z Montrealu a výraznou měrou přispěl k triumfu Winnipegu 5:2, za což byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Po jedné asistenci si v utkání připsali útočníci Michael Frolík a Jiří Tlustý.

Pavelec během své šestizápasové vítězné série ani jednou neinkasoval více než dva góly, dohromady v těchto zápasech kapituloval jen sedmkrát a počtvrté byl vyhlášen první hvězdou večera. V duelu s Montrealem podržel svůj tým zejména v prvních dvou třetinách, v nichž Canadiens přestříleli Winnipeg v poměru 31:13, ale na ukazateli skóre svítil po 40 minutách stav 4:1 pro domácí.

"Celou první třetinu jsme byli za soupeřem o krok pozadu, ale naštěstí nejlepším hráčem na ledě byl náš brankář. Jen díky němu jsme první třetinu přežili bez inkasovaného gólu," chválil českého gólmana trenér Winnipegu Paul Maurice. A přidat se musel i jeho protějšek Michel Therrien. "Chytal neuvěřitelně. Byl rozdílovým hráčem celého utkání," řekl. Poklonu Pavelcovi vysekl i brankář Montrealu Dustin Tokarski. "Stavěl se tam na hlavu. Podal grandiózní výkon."

Jets tak poprvé od sezóny 2006-07, kdy klub ještě sídlil v Atlantě, získali 90 bodů a upevnili si pozici v elitní osmičce Západní konference. Na sedmém místě mají tříbodový náskok před devátým Calgary, Flames však odehráli o zápas méně.

Povedený návrat do sestavy Bostonu po zranění kolena prožil David Krejčí. Český útočník, který od 20. února vynechal patnáct zápasů, přihrál v duelu s Anaheimem na oba góly Bruins, kteří ale nakonec prohráli 2:3 v prodloužení. Kačeři přitom vyrovnali na 2:2 až při hře bez brankáře 39 sekund před třetí sirénou, o jejich vítězství pak rozhodl ve čtvrté minutě nastavení Ryan Getzlaf.

"Užil jsem si to," řekl Krejčí, který nastoupil nezvykle na pravém křídle ve formaci s Patricem Bergeronem a Bradem Marchandem. "Jsou věci, na kterých jako křídlo ještě musím zapracovat. Byl to trošku nezvyk."

Trenér domácích Claude Julien se po zápase rozčiloval kvůli vyrovnávacímu gólu, který si díky úspěšné teči připsal Corey Perry. Podle Juliena ale předtím nedovoleně atakoval brankáře Tuukku Raska. "Byl to bezpochyby faul a je to jeden z hlavních důvodů, proč jsme dnes prohráli. S tím se člověk těžko smiřuje," uvedl Julien.

Boston si tak připsal šestou porážku v řadě a nevyužil šanci vrátit se do elitní osmičky v tabulce Východní konference. Bruins pouze bodově dohnali osmou Ottawu, která po sérii sedmi výher podlehla 1:5 New Yorku Rangers. Senators však mají odehráno o jedno utkání méně.

Rozhodující náskok získali Rangers už v první třetině, kterou vyhráli 3:1. Ve druhém dějství pak přidali další dvě branky a gólman Ottawy Andrew Hammond si po 17 zápasech v NHL připsal první porážku v základní hrací době. Poprvé byl navíc střídán, když po pátém inkasovaném gólu přepustil místo Chrisi Driedgerovi, jenž si odbyl debut v soutěži.

Čtyřiadvacetiletý útočník Andrej Nestrašil svou sedmou trefou v sezóně přispěl k výhře Caroliny 5:2 nad Pittsburghem. Na jednu branku přihrával kapitán poražených Sidney Crosby a v tabulce produktivity soutěže na pozici lídra odskočil o bod Johnu Tavaresovi z New York Islanders a Jakubu Voráčkovi z Philadelphie.

Výsledky zápasů NHL:
Boston - Anaheim 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 34. Spooner (Krejčí), 41. Eriksson (Krejčí) - 31. Maroon, 60. Perry, 64. Getzlaf. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. Eriksson (Boston), 3. Perry (Anaheim).
Buffalo - Arizona 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 11. Ennis, 29. Ristolainen, 57. Gionta - 8. Szwarz, 32. Ekman-Larsson (Erat), 35. Moss, 61. Gagner. Střely na branku: 35:42. Diváci: 19 070. Hvězdy utkání: 1. Ekman-Larsson (Arizona), 2. Gionta (Buffalo), 3. Gagner (Arizona).
New York Islanders - Los Angeles 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 26. Nielsen, 44. Boychuk - 31. Shore, 42. Toffoli, 56. Kopitar. Střely na branku: 27:37. Diváci: 16 170. Hvězdy utkání: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. Halák (Islanders), 3. Quick (Los Angeles).
Washington - New Jersey 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 3. Alzner, 22. Fehr, 62. Niskanen - 35. Zajac (Eliáš), 60. Bernier. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Niskanen, 2. Fehr (oba Washington), 3. Zajac (New Jersey).
Carolina - Pittsburgh 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 6. E. Staal, 9. Murphy, 32. McClement, 35. Sjomin, 54. Nestrašil - 4. Sutter, 56. I. Cole. Střely na branku: 28:29. Diváci: 13 738. Hvězdy utkání: 1. E. Staal, 2. Ward, 3. Malone (všichni Carolina).
Vancouver - Colorado 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky: 41. Weber - 24. Iginla, 31. Tanguay, 33. Landeskog, 60. Mitchell. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18 870. Hvězdy utkání: 1. Iginla, 2. O'Reilly (oba Colorado), 3. Weber (Vancouver).
Ottawa - NY Rangers 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Branky: 13. Lazar - 13. a 20. Kreider, 15. D. Boyle, 22. Zuccarello, 37. Glass. Střely na branku: 24:32. Diváci: 17 753. Hvězdy utkání: 1. Kreider, 2. Boyle, 3. Stepan (všichni Rangers).
Detroit - San Jose 4:6 (2:3, 0:0, 2:3)
Branky: 11. Jurčo, 12. Tatar, 44. Weiss, 48. Abdelkader - 45. a 59. Marleau (na druhou Hertl), 1. Vlasic, 10. Nieto, 17. Tierney, 41. Couture. Petr Mrázek odchytal za Detroit 39 minut, z 19 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Střely na branku: 34:30. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Marleau (San Jose), 2. Dekeyser (Detroit), 3. Couture (San Jose).
Tampa Bay - Nashville 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 20. Naměstnikov (Šustr), 34. B. Boyle - 4. Ribeiro, 5. Gaustad, 27. Santorelli. Střely na branku: 30:19. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Rinne (Nashville), 2. B. Boyle, 3. Paquette (oba Tampa Bay).
Winnipeg - Montreal 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky: 13. Byfuglien, 27. Scheifele, 30. Slater (Tlustý), 40. Wheeler, 53. Lowry (Frolík) - 27. Markov, 52. Gallagher. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 22:41. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Pavelec, 2. Scheifele, 3. Slater (všichni Winnipeg).
Toronto - Florida 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky: 50. Carrick - 35. a 59. Pirri, 25. Huberdeau, 25. Kampfer (Jágr). Střely na branku: 25:28. Diváci: 18 831. Hvězdy utkání: 1. Pirri, 2. Barkov (oba Florida), 3. Carrick (Toronto).