Ottawa - Florida 2:4Famózní Jágr! Klíčovou bitvu rozhodl dvěma góly a byl vyhlášen první hvězdou

New York/Praha

Fantastické představení předvedl v nedělním zápase NHL útočník Floridy Jaromír Jágr. Panteři bojující o postup do play off porazili svého konkurenta o osmé místo ve Východní konferenci Ottawu na jejím ledě 4:2 a český útočník se o to přičinil dvěma góly, přičemž ten druhý byl výstavní! Naprosto zaslouženě byl Jágr vyhlášen první hvězdou utkání! Stejného ocenění se dostalo i Jiřímu Hudlerovi z Calgary, jenž pomohl Plamenům k výhře 5:2 nad Nashvillem gólem a dvěma asistencemi.

Rozesmátý Jaromír Jágr oslavuje s brankářem Floridy Danem Ellisem důležitou výhru nad Ottawou.

Tři týmy svádějí ve Východní konferenci tuhý boj o jediné postupové místo do play off, přičemž Jágrova Florida má ve finiši základní části nejhorší pozici. Na Boston i Ottawu bodově ztrácí, proto právě v aréně Senátorů potřebovala nutně urvat dva body za výhru.

Panteři od úvodu hýřili aktivitou, svého soupeře jednoznačně přestříleli (celkově 37:27), navzdory převaze se ale úvodní trefy dočkali až ve druhé časti hry. A zařídil ji právě Jágr, který v přesilové hře z pravého kruhu překonal střelou přes obránce gólmana Andersona.

Parádnější chvíle kladenského odchovance ale měla teprve přijít. Šest minut před koncem třetí třetiny za stavu 2:1 pro svůj tým se Jágr protáhl podél levého mantinelu, naznačil střelu a poslal Andersona do rozkleku. Místo očekávaného zakončení ale s pukem na holi obkroužil branku a z jejího druhého konce zakončoval do zcela odkryté klece, což se později ukázalo jako vítězný gól.

"Nedělám tohle moc často, naposledy jsem to použil v roce 1994. A vida, ono to i po dvaceti letech pořád funguje," smál se po utkání dobře naložený Jágr.

Jágr si tak ve svém čtrnáctém zápase za Floridu připsal dvanáctý kanadský bod, celkově to pro něj byla již 720. trefa v základní části NHL. Hlavně jeho zásluhou tak Panteři stáhli manko na devátou Ottawu na jediný bod, na osmý Boston, který okupuje poslední postupovou pozici ve Východní konferenci, ale i nadále ztrácejí body čtyři.

Medvědi totiž v souběžně hraném utkání v Carolině zvítězili 2:1 po prodloužení. Hrdinou duelu byl jiný český útočník David Pastrňák, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou střetnutí. Na úvodní gól přihrál, v nastavení pak navíc vítězným zásahem rozhodl. Nejmladší útočník v NHL si při rychlém výpadu počíhal mezi kruhy na přihrávku Carla Söderberga a dělovkou nedal brankáři Antonu Chudobinovi sebemenší šanci.

A právě do Bostonu, někdejšího Jágrova působiště, zavítá Florida k dalšímu náramně důležitému zápasu v úterý. Pak ji čeká na závěr pět zápasů na vlastním ledě a mezi nimi bude 9. dubna další měření sil s Bruins.

Ondřej Pavelec v brance Winnipegu dlouho držel naděje Jets v souboji s Chicagem, ještě do třetí třetiny šli domácí s vedením 3:2. Blackhawks však nakonec vývoj utkání zvrátili, vítězný gól vstřelil tečí Jonathan Toews pouhých 30,8 vtřetiny před vypršením šedesáté minuty. Winnipeg však přesto v Západní konferenci stále drží druhou divokou kartu pro účast v play off.

I další český gólman Petr Mrázek z Detroitu si připsal těsnou porážku, navíc zápas na ledě New York Islanders ani nedochytal. Z 11 střel mu čtyři prošly do sítě, a tak ho ve druhé třetině mezi tyčemi vystřídal Jimmy Howard. I on jednou inkasoval a Rudá křídla nakonec odjela s prázdnou po prohře 4:5. Nepomohla ani jedna gólová asistence Marka Židlického. Tři finální přihrávky si naopak připsal v dresu vítězů John Tavares a v pořadí produktivity se posunul na druhé místo o bod před Jakuba Voráčka z Philadelphie. V čele je stále pittsburský kapitán Sidney Crosby.

Do play off se tlačí Calgary, pod výhru 5:2 v Nashvillu se gólem a dvěma asistencemi podepsal Jiří Hudler, člen Top Ten v souboji o Art Ross Trophy. V první třetině nejprve přihrál na gól, kterým se hokejisté Calgary dostali poprvé v utkání do vedení 2:1, v 32. minutě pak 28. trefou v sezóně zvýšil už na 4:1. Třetí bod si připsal v poslední minutě, kdy přihrál Lanci Boumovi na gól do prázdné branky při hře Predators bez brankáře.

Hosté z Kanady se díky triumfu na ledě třetího nejlepšího týmu celé ligy vrátili do elitní osmičky Západní konference, kde mají jednobodový náskok před devátými Los Angeles. Obhájci trofeje však mají zápas k dobru.

Výsledky zápasů NHL:
New York Rangers - Washington 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)
Branky: 19. Hayes, 20. Brassard - 5. a 32. Ovečkin, 45. a 48. Chimera, 58. M. Johansson. Střely na branku: 25:31. Diváci: 18 006. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin, 2. Chimera, 3. Holtby (všichni Washington).
Ottawa - Florida 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
Branky: 45. Karlsson, 58. Pageau - 28. a 54. Jágr, 36. J. Jokinen, 60. Bolland. Střely na branku: 27:37. Diváci: 19 045. Hvězdy utkání: 1. Jágr, 2. Huberdeau (oba Florida), 3. Karlsson (Ottawa).
New York Islanders - Detroit 5:4 (3:3, 2:1, 0:0)
Branky: 5. Nelson, 6. Strome, 10. Okposo, 21. Nielsen, 24. Clutterbuck - 1. Tatar, 2. Miller, 10. Kronwall, 31. Dacjuk (Židlický). Petr Mrázek odchytal za Detroit 20 minut, z 11 střel inkasoval čtyři góly a úspěšnost zásahů měl 63,6 procenta. Střely na branku: 27:25. Diváci: 16 170. Hvězdy utkání: 1. Tavares, 2. Clutterbuck (oba Islanders), 3. Tatar (Detroit).
Winnipeg - Chicago 3:4 (0:1, 3:1, 0:2)
Branky: 25. a 40. Byfuglien, 28. Wheeler - 19. Shaw, 37. B. Richards, 47. Sharp, 60. Toews. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 24 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 34:24. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Byfuglien, 2. Wheeler (oba Winnipeg), 3. Keith (Chicago).
Nashville - Calgary 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Branky: 7. Josi, 50. Jones - 10. a 60. Bouma (na druhou Hudler), 18. Russell (Hudler), 27. Ferland, 32. Hudler. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17 113. Hvězdy utkání: 1. Hudler, 2. Hiller (oba Calgary), 3. Josi (Nashville).
New Jersey - Anaheim 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 57. Zubrus (Eliáš) - 18. Kesler, 42. Beauchemin (Fleischmann). Střely na branku: 27:25. Diváci: 15.987. Hvězdy utkání: 1. Gibson, 2. Kesler, 3. Beauchemin (všichni Ottawa).
Pittsburgh - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 8. Hörnqvist, 9. Kunitz, rozhodující sam. nájezd Perron - 27. B. Smith, 36. Couture. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18 620. Hvězdy utkání: 1. Hörnqvist, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Couture (San Jose).
Carolina - Boston 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 40. Gerbe - 3. Spooner (Pastrňák), 65. Pastrňák. Střely na branku: 31:30. Diváci: 14 275. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Gerbe (Carolina).