Plzeň - Atlético 1:0 Po výhře nad Atlétikem postoupila Plzeň z první příčky ve skupině a se 77 milióny na kontě

26. Procházka 1 : 0

Plzeň

Nakonec i obhájce trofeje plzeňští fotbalisté trumfli a do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy postoupili ze základní skupiny z první příčky. Výhra 1:0 nad Atlétikem Madrid představovala pro trenéra Pavla Vrbu určitě ten nejkrásnější dárek ke čtvrtečním devětačtyřicátým narozeninám. Pět miliónů za prvenství ve skupině a dalších 72 miliónů za nasbírané body při letošním tažení Evropskou ligou ještě příjemnější pro klubového bosse Tomáše Paclíka.

Plzeňský Václav Procházka se raduje z gólu proti Atlétiku Madrid.

Mrazivé počasí Španěly v úvodu přece jen zbrzdilo. Absence šesti hráčů, kteří obvykle nastupují v Atlétiku v základní sestavě, pochopitelně ještě víc. „Hrajeme ve třech soutěžích a každému tudíž musí být  jasné, že nemohu nasadit stejnou sestavu," argumentoval trenér Diego Simeone, proč největší hvězdy v jeho výběru chyběly.

Navrch na střely, šance i góly

Plzeň sice v úvodních dvaceti minutách ztrácela po zkažených přihrávkách uprostřed hřiště hodně míčů a brzdila tak sama sebe, přesto měla od začátku navrch. Vedla na střely, rohy i šance a zaslouženě se dočkala i gólu. Poté, co si v hodně slibné příležitosti neporadil s parádním Řezníkovým centrem Bakoš hlavičkující jen do rukou brankáře Asenja, vyšla domácímu týmu dokonale standardní situace v 26. minutě.

Ďuriš posunul Daridův rohový kop hlavou k Procházkovi, na kterého madridská obrana v šestnáctce zapomněla, a ten nezaváhal. Jeho trefa po perfektně sehraném signálu samozřejmě Plzni pomohla, takže měla celou první půli navrch, protivníka přehrávala taktickým výkonem založeným na premise neinkasovat a k ničemu ho nepustila.

Jistící druhé trefy se ale nedočkala, naopak šest minut před přestávkou jí zatrnulo. Obránci čekali, že sudí odpíská Diego Costovi ofsajd, jenže nic takového se nestalo. Kozáčik však tváří v tvář brazilskému útočníkovi nezpanikařil a čisté konto udržel.

Proměna Atlétiku nepomohla

Po půli se Atlétiko  proměnilo.... Hrálo mnohem aktivněji a důrazněji, napadalo domácí hráče, nutilo je k chybám a ztrátám míče, takže mělo logicky navrch. Zvláště střídající Koke v tom Španělům hodně pomohl. Po dvaceti minutách se Diego Costa zjevil ve velké druhé šanci, ale Kozáčik ji znovu bravurně zmařil a svůj tým podržel.

Domácím bylo ale zle, protože neudrželi míč, nezaložili kloudnou akci a dlouho se jen bránili narůstajícímu tlaku Atlétika. Až čtvrthodiny před koncem se Vrbovi svěřenci zase zvedli a několika rychlými výpady a závary ve španělské šestnáctce pohrozili. Sice z nich neudeřilo, ale to už Plzeň mrzet nemuselo. Po nervózním závěru, kdy v nastaveném čase spatřil Brazilec Diego Costa červenou, nad Atlétikem vyhrála, takže do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy postoupila z první příčky ve skupině.

Viktoria Plzeň - Atlétiko Madrid 1:0
Branku: 26. Procházka. Rozhodčí: Jakobsson - Torleifsson, Gunnarsson (všichni Isl.). ŽK: Limberský - Manquilla. ČK: Diego Costa. Diváci: 11 067. Poločas 1:0.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth (90.+ 2. Ševinský) - Rajtoral (74. Zeman), Kolář (89. Šípek), Ďuriš - Bakoš. Trenér: Vrba.
Atlético: Asenjo - Manquillo, Miranda, Pulido, Cisma (87. Saúl)- Tiago, Emre Belözoglu - Juanfran (59. Koke), Raúl García, Adrián - Diego Costa. Trenér: Simeone.