Dukla - Ostrava 4:1Baník je sestupu zase blíž, Dukla mu na Julisce málem nasázela potupného "bůra"

Pokud fotbalisté Baníku Ostrava doufali, že by po úvodním duelu 26. kola Gambrinus ligy mohli alespoň do pondělí opustit sestupové příčky, těžce se zklamali. Není však divu, na Julisce podali zoufalý výkon, Dukla si s nimi dělala, co chtěla, již do poločasu vedla o tři góly a nakonec vyhrála 4:1 Pražané se tak vyhoupli na čtvrté místo, které za jisté konstelace může znamenat postup do pohárové Evropy.

Hráči Dukly se radují, na jaře nejsou k zastavení...

Pokud se týká jarní formy, nesnesou oba soupeři srovnání. Zatímco Dukla po zimní přestávce prohrála jediný zápas, předposlední Ostrava z posledních pěti kol hned čtyřikrát kapitulovala. A tak zatímco se Baník topí, pražskému nováčkovi scházely před zápasem jen tři body ke čtvrtému místu, které za jisté konstelace může znamenat místenku do pohárové Evropy.

Baník se vrátil na Julisku po dlouhých 18 letech. A byl to návrat krušný, hodně rychle to s ním šlo z kopce. Již ve 14. minutě zahrál Podrazký přímý kop velmi precizně, takže stoperu Vorlovi stačilo balon svojí holou hlavou jen jemně líznout a nasměrovat do sítě mimo dosah veterána Baránka.

Ostravští mohli za necelé dvě minuty vyrovnat, jenže Fantiš rovněž hlavou trefil jen tyč. To byl další podstatný moment, neboť ještě před koncem první půlhodinky nachystali domácí druhý úder. Pázler se krátkým sólíčkem zbavil svých strážců a tvrdou ránou gólmana prostřelil. A moc nechybělo, aby Hanousek po rychlé kombinaci přidal další trefu.

Dukla byla po všech směrech lepší a fotbalovější. Kouč Baníku Radoslav Látal si na lavičce mohl hlavu ukroutit, jak má takový soubor v lize zachránit. A když už Dukla chybovala a Kraut se hnal z úhlu sám na brankáře, brankář Rada domácí skvěle podržel.

Když pak Baník fatálním kiksem Greguše minutu před poločasem věnoval Dukle jako na zlatém podnose třetí gól, nenechal se Lietava sám před Baránkem dvakrát pobízet a zařídil poločasový debakl 3:0!

Látal o přestávce reagoval dvojím střídáním, ale všechno marné. Odevzdaný Baník neodvratně směřoval k velké ostudě a Svatonský mu zblízka šoupl čtvrtý gól.

Dukla měla řadu dalších šancí a Ostrava jen o vlásek ušla potupnému „bůru". V závěru naopak Zawada připravil Radu o čisté konto a snížil. To už však příznivci Baníku neviděli, v průběhu druhé půle zamířili na chmurnou cestu domů a jejich sektor zůstal prázdný.

Dukla Praha - Baník Ostrava 4:1 (3:0)
Branky: 14. Vorel, 28. Pázler, 44. Lietava, 59. Svatonský - 88. Zawada. Rozhodčí: Jílek - Urban, Páral. ŽK: Lietava, Svatonský - Frydrych. Diváci: 2497.
Dukla: Rada - Hašek, Vorel, Švejdík, Vrzal - Podrazký, Gedeon (83. Šiml), Hanousek - Pázler, Lietava (73. J. Marek), Svatonský (69. Engelmann). Trenér Luboš Kozel.
Ostrava: Baránek - Frydrych, Adámik, Vomáčka, Zawada – Greguš (64. Droppa), Vašenda – Magera (46. Poliaček) – Šenkeřík (46. Ferenčík), Kraut, Fantiš. Trenér Radoslav Látal.