Skoti podlehli Nizozemsku, Slováci i Slovinci vyhráli

Jedna věc je po středečních kvalifikačních bitvách o postup na MS 2010 jasná. Pokud český národní tým obsadí ve 3. skupině konečnou druhou příčku, půjde do baráže. Skoti totiž doma podlehli Nizozemsku 0:1. Výhry naopak slavili Slováci i Slovinci, a tak českým fanouškům nezbývá, než 10. října fandit v duelu těchto dvou týmů našim východním sousedům. Postup po středě již slaví Angličané a Španělé.

Slovinci před duelem proti Polsku moc dobře věděli, o co jim jde a šance na postup na šampionát se nechtěli vzdát ani na úkor Severních Irů nebo svěřenců kouče Ivana Haška. V Mariboru šli domácí do vedení již ve 12. minutě, kdy se trefil Dedič. Slovinský kanonýr Novakovič pak stihl ještě do půle skóre navýšit. Po hodině hry už to bylo 3:0. Trefil se mladý Valter Birsa.

Severní Irové byli v první půli proti Slovákům aktivnější, přesto šli do kabin za stavu 0:1. Vedoucí celek „české“ skupiny dostal do vedení Šesták. Po hodině hry napáchal hrubku Škrtel, Mucha ovšem před dorážejícím Pattersonem zakročil na výbornou. V 67. minutě se navíc mezi tři tyče trefil i Hološko,a hosté nakonec mohli slavit konečnou výhru 2:0.

Skotsku šlo proti Nizozemsku také o hodně. I pro českého fanouška byl tento duel hodně sledovaný. Při zaváhání domácích mohla být jasná barážová účast, pokud se Česko dostane na konečnou druhou příčku. Skoti trnuli hrůzou po pár minutách od zahájení, když velkou šanci neproměnil Kuijt. Domácí měli šance, ke gólu to však nevedlo, a tak udeřili do té doby pasivnější hosté. V 82. minutě se trefil střídající Elia.

Angličanům notně nahrála do karet bezbranková remíza mezi Běloruskem a Ukrajinou. Svěřencům kouče Fabia Capella tak stačilo uhrát proti sebevědomým Chorvatům jen bod a slavili by postup. Výhra 5:1 ovšem předčila očekávání, navíc hráči Albionu oplatili hostům poslední porážku z vlastního hřiště, která stála Angličany postup na ME 2008.

Španělé se stejně jako Angličané mohou začít balit na šampionát. Doma porazili 3:0 Estonsko a po remíze Bosny a Hercegoviny s Tureckem již nemohou být předstiženi. Góly vstřelili Fábregas, Cazorla a Mata.

Jestli fotbalisté Belgie uvažovali nad postupem na světový šampionát z druhého místa, pak po středečním duelu v Arménii mohli všechny své plány roztrhat. Arméni totiž senzačně vyhráli 2:1 a připsali si tak první výhru v kvalifikaci, když do té doby dosáhli jen na jediný bod za remízu. Stejný výsledek se překvapivě zrodil i na Faerských ostrovech, kde domácí slavili také první výhru po zápase proti Litvě.

Srbové mohli slavit postup

Srbové šli do utkání s Francií s tím, že pokud vyhrají, můžou slavit postup do Afriky. Lepší začátek si domácí přát nemohli. Již v desáté minutě se nechal vyloučit hostující Lloris. Nato poslal srbský výběr gólem z penalty do vedení Milijas. I v deseti se však Francouzi dokázali prosadit, když se po půlhodině trefil Henry.

Švédi, bojující o postup ve skupině 1, měli namále na Maltě. Tam jim totiž hubenou výhru 1:0 zajistila až vlastní branka Azzopardiho v 81. minutě.

Kvalifikace fotbalového mistrovství světa 2010 - evropská zóna:
Skupina 1:
Ta'Qali: Malta - Švédsko 0:1 (0:0)
Branka: 81. vlastní Azzopardi. Rozhodčí: McCourt (Sev. Ir.).
Tirana: Albánie - Dánsko 1:1 (0:1)
Branky: 51. Bogdani - 40. Bendtner. Rozhodčí: Cakir (Tur.).
Budapešť: Maďarsko - Portugalsko 0:1 (0:1)
Branka: 10. Pepe. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).
Skupina 2:
Ramat Gan: Izrael - Lucembursko 7:0 (4:0)
Branky: 9., 21. a 44. Barda, 63. a 84. Sahar, 15. Barochian, 58. Golan. Rozhodčí: Svendsen (Dán.).
Kišiněv: Moldavsko - Řecko 1:1 (0:1)
Branky: 90. Andronic - 33. Gekas. Rozhodčí: Stalhammar (Švéd.).
Riga: Lotyšsko - Švýcarsko 2:2 (0:1)
Branky: 61. Cauna, 75. Astafjevs - 43. Frei, 80. Derdiyok. Rozhodčí: Královec (ČR).
Skupina 3:
Belfast: Severní Irsko - Slovensko 0:2 (0:1)
Branky: 15. Šesták, 66. Hološko. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).
Severní Irsko: Taylor - McAuley, Evans, Hughes, Craigan - Johnson, Clingan (70. Baird), McCann (70. McGinn), Davis - Paterson (76. Brunt), Healy.
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrteľ, Ďurica, Kopůnek - Zabavník, Štrba - Weiss (90. Sapara), Štoch (80. Jendrišek) - Vittek, Šesták (65. Hološko).
Maribor: Slovinsko - Polsko 3:0 (2:0)
Branky: 13. Dedič, 45. Novakovič, 62. Birsa. Rozhodčí: Collum (Skot.).
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Mavrič, Šuler, Jokič - Birsa (71. Komac), Koren, Radosavljevič (88. Pečnik), Kirm - Dedič (58. Ljubijankič), Novakovič.
Polsko: Boruc - Bosacki, Žewlakow, Dudka, Gancarczyk (61. Smolarek) - Blaszczykowski, M. Lewandowski, Roger, Obraniak (46. Lobodžinski), Krzynówek - Brožek (R. Lewandowski).
Skupina 4:
Vaduz: Lichtenštejnsko - Finsko 1:1 (0:0)
Branky: 75. Polverino - 73. Litmanen z pen. Rozhodčí: Panič (Bosna). ČK: 76. S. Büchel (Licht.).
Cardiff: Wales - Rusko 1:3 (0:1)
Branky: 54. Collins - 36. Semšov, 71. Ignaševič, 90.+2 Pavljučenko. Rozhodčí: Moreira de Sousa (Portug.).
Hannover: Německo - Ázerbájdžán 4:0 (1:0)
Branky: 55. a 65. Klose, 14. Ballack z pen., 71. Podolski. Rozhodčí: Kakos (Řec.). ČK: 50. Abbasov (Ázerb.).
Skupina 5:
Jerevan: Arménie - Belgie 2:1 (1:0)
Branky: 23. Goarjan, 52. Hovsepjan - 90.+3 Van Buyten. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).
Zenica: Bosna a Hercegovina - Turecko 1:1 (1:1)
Branky: 25. Salihovič - 4. Belözoglu. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).
Merida: Španělsko - Estonsko 3:0 (1:0)
Branky: 33. Fábregas, 82. Cazorla, 90.+2 Mata. Rozhodčí: Orjechov (Ukr.).
Skupina 6:
Minsk: Bělorusko - Ukrajina 0:0
Rozhodčí: Kassai (Maď.).
Andorra la Vella: Andorra - Kazachstán 1:3 (0:3)
Branky: 69. Sonejee - 15. a 34. Žižničenko, 28. Baltijev. Rozhodčí: Toussaint (Luc.).
Londýn: Anglie - Chorvatsko 5:1 (2:0)
Branky: 7. z pen. a 59. Lampard, 17. a 67. Gerrard, 78. Rooney - 72. Eduardo. Rozhodčí: Undiano (Šp.).
Skupina 7:
Toftir: Faerské ostrovy - Litva 2:1 (2:1)
Branky: 15. Olsen, 35. Hansen - 23. Danilevičius. Rozhodčí: Vad (Maď.).
Bukurešť: Rumunsko - Rakousko 1:1 (0:0)
Branky: 54. Bucur - 83. Schiemer. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).
Bělehrad: Srbsko - Francie 1:1 (1:1)
Branky: 13. Milijaš z pen. - 31. Henry. Rozhodčí: Rosetti (It.). ČK: 90. Lazovič - 10. Lloris.