Radamel Falcao prokázal, proč je jedním z nejlepších fotbalových útočníků světa. V nedělním utkání 15. kola Primera División znemožnil defenzivní hráče Deportiva La Coruni, které pokořil pěti góly! Hattrick zvládl šestadvacetiletý ofenzivní klenot za 64 minut. Jeden z nežádanějších fotbalistů světa pak přidal ještě další dva. Činil se i nejlepší z nejlepších - Lionel Messi v dresu Barcelony dvakrát rozvlnil síť proti Betisu a s 86 trefami překonal vousatý rekord německého útočníka Gerda Müllera z roku 1972 v počtu branek nastřílených během jednoho kalendářního roku.

Pět gól Falcaa v utkání proti La Coruni

Messiho letošní bilance v klubu a reprezentaci znamená překonání Müllerova zápisu o gól. Hvězdný argentinský útočník, který stačil vyléčit zranění kolena ze středečního utkání Ligy mistrů s Benfikou Lisabon a nastoupil v základní sestavě, otevřel skóre duelu v Seville v 16. minutě umístěnou střelou k tyči po individuální akci. Rekordní branku přidal ve 25. minutě po kombinaci s Iniestou.

"Jak už jsem mnohokrát říkal, rekord je prima, ale hlavní je vítězství, které nás udrželo na cestě, po které chceme dál jít," prohlásil Messi. "Jde mi o tým. Vyhrát znovu ligu, Ligu mistrů a pohár," uvedl nejlepší fotbalista světa.

Za svůj mateřský klub nastřílel rodák z Rosaria 74 branek, čímž rovněž překonal Müllerových 67 gólů ze sezony 1972/1973 za Bayern Mnichov. Dvanáct gólů pak přidal v soutěžních utkáních za národní tým.

Pětadvacetiletý Argentinec se současně stal historicky nejlepším střelcem Barcelony v domácí soutěži, když se dostal na metu 191 branek. O jednu trefu překonal Césara Rodrígueze, který za Barcelonu střílel góly v letech 1939-1955. Podle některých statistiků má Messi na kontě dokonce už 192 zásahů.

Prolomení dlouho očekávaného rekordu jakoby favorizované Katalánce v utkání s Betisem ukolébalo. Ve zbytku první půle ztratili svou převahu a v 39. minutě dovolili Rubénu Castrovi snížit. Nováček nakonec vyrovnat nedokázal, i když dvakrát nastřelil brankovou konstrukci.

Na Messiho ztrácí Falcao sedm gólů

Barcelona vede ligovou tabulku dál o šest bodů před Atlétikem Madrid, které si v neděli spravilo chuť po porážce 0:1 v Evropské lize v Plzni. Duel s posledním Deportivem madridský celek rozhodl už během první půle. Ve 23. minutě se po Kokeho rohovém kopu trefil hlavou Diego Costa, hned za pět minut po dalším pasu Kokeho skóroval Falcao. Kolumbijský útočník se trefil znovu krátce před poločasem, kdy brankáře překonal zatočenou střelou z hranice pokutového území.

Po přestávce přidal Falcao, jenž v Plzni ani předchozích zápasech Evropské ligy nehrál, navrch čistý hattrick během sedmi minut. V 64. minutě se trefil z penalty, o čtyři minuty později rybičkou a další tři nato po kličce v pokutovém území.

Na druhé příčce tabulky střelců předstihl s šestnácti zásahy o tři góly Cristiana Ronalda z Realu Madrid. Na Messiho však ztrácí sedm tref.

Pětigólové představení po deseti letech

Ve španělské lize dal naposledy pět gólů v jednom zápase Fernando Morientes z Realu Madrid v roce 2002 proti Las Palmas. Už před utkáním Falcao přislíbil, že případný gól věnuje bývalému brankáři Miguelu Calerovi. Jeho krajan ve středu zemřel v 41 letech po mozkové příhodě.

Trenér Diego Simeone si myslí, že takový výkon hráč přezdívaný "Tygr" snad už ani nemůže zopakovat. "Nejsem si jistý, jestli je to možné. Ovšem když má příležitost, je ohromně těžké ho zastavit," řekl argentinský kouč.

Španělská fotbalová liga - 15. kolo:
Pamplona - Valencie 0:1 (55. Soldado)
Levante - Mallorca 4:0 (43. Martins, 49. Navarro, 55. Rubén García, 58. Iborra)
Bilbao - Vigo 1:0 (34. Aduriz)
Atlético Madrid - La Coruňa 6:0 (28., 42., 64. z pen., 68. a 71. Falcao, 23. Costa).
Betis Sevilla - FC Barcelona 1:2 (39. Rubén Castro - 16. a 25. Messi)