Brno se odlepilo z posledního místa

BRNO

Fotbalisté Brna ve třetím zápase pod taktovkou kouče Josefa Mazury podruhé zvítězili. Doma sice s Plzní po prvním poločase prohrávali, ale po změně stran otočili skóre za třináct minut a dospěli k výhře 3:1. Díky ní opustili poslední příčku ligové tabulky, na níž odsunuli Blšany. Jednou z hlavních rolí zvratu sehrál záložník Patrik Siegl.

Ilustrační foto

Brňané si na kluzkém, zasněženém terénu postupně vytvořili mírnou převahu, ale jejich akce stačili Plzeňští zastavovat už před vlastním pokutovým územím. A když se Zelenka dostal ve 35. minutě ke střele, byl těsně bráněn a pálil slabě vedle. Hosté se sice snažili o brejky, ale ty nebezpečné nebyly.

Vedení získali ze standardní situace: ve 43. minutě zahrál Barteska trestný kop z levé strany, Brňané centr odvrátili, ale zezadu nabíhající Knakal volejem pod břevno prostřelil brněnskou obranu i brankáře Václavíka. Do přestávky mohli domácí srovnat, ale Holkovu hlavičku i Partyšovu dělovku brankář Mucha s námahou vyrazil.

Tři minuty po přestávce nabídl domácím příležitost brankář Mucha, když chytil míč do náručí krok před velkým vápnem. Odnesl to však senzačně jen žlutou kartou. Brno bylo nažhaveno na obrat. V 50. minutě poslal Švancara do brejku Zelenku, ten trefil unikající míč špičkou nohy a obstřelil vybíhajícího brankáře. O sedm minut později se z pětatřiceti metrů opřel do míče Siegl a špatně postavený a překvapený Mucha lovil podruhé míč ze sítě.

Hosté po gólu přidali, ale Brno si pečlivě hlídalo rizikové prostory před svou brankou. Nebezpečněji pořád vyhlížely situace před plzeňskou brankou. V 52. minutě střílel vedle z otočky Švancara, pak Mucha jen sledoval, jak Trousilovu hlavičku míjí pravou tyč. Partyšovu tvrdou ránu gólman hostů vyrazil na roh. Brněnské vítězství tak stvrdil až v 90. minutě Zelenka, který po samostatné akci vymetl z hranice velkého vápna levý horní roh plzeňské branky.

1. FC Brno - Viktoria Plzeň 3:1 (0:1)
Branky: 50. a 90. Zelenka, 58. Siegl - 43. M. Knakal. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Kordula. ŽK: Fillo, Mucha (oba Plzeň). Diváci: 2150.
Brno: Václavík - Baláž, Schuster, Trousil, Siegl - Partyš (75. Hlavatý), Holek, Chlup (65. Večeřa), Černý - Švancara (85. P. Mezlík), Zelenka. Trenér: Mazura.
Plzeň: Mucha - M. Knakal, Procházka (85. Svátek), Zakopal, Smola - Fillo (52. Šíma), Barteska, Pilař, Limberský - Bednář, Vágner (63. Kousal). Trenér: Michálek.