Zlín poprvé v historii české ligy porazil Ostravu

ZLÍN

Fotbalisté Zlína v sobotu poprvé v historii samostatné české ligy porazili Baník Ostrava. Rozhodla o tom branka Martina Bači v 67. minutě, díky níž domácí zvítězili 1:0. Rozhodujícímu okamžiku zápasu předcházela hrubá chyba brankáře Baníku Vaška, který špatně odkopl míč. Zlín z předchozích třinácti zápasů s Baníkem uhrál jen osm remíz.

Dnes se museli domácí obejít bez svých stoperských opor Kroči a Švacha, za které ale úspěšně zaskočili Janíček a po vypršení trestu i Pikl. Mrazivé počasí však zcela umrtvilo útočnou snahu obou týmů a diváci za celý první poločas neviděli jedinou přímou střelu na branku. Jen Baník naznačil hned v úvodu snahu o útočnou hru jedinou slibnou akcí, kterou ve 4. minutě založil obránce Hoffmann, jenž vyslal do úniku po pravé straně Rajtorala. Po jeho centru mířil Metelka nad branku.

Pak ale iniciativa obou týmů značně upadla. Zlín marně hledal způsob, jak překonat pohyblivou obranu Baníku. Neúčelné a zdlouhavé kombinování do šířky nepřinášelo domácím převahu, pokusy o nakopávané míče dopředu zachytávali obránci Baníku. Ale Ostrava si vedla obdobně, náznaky křídelní hry končily na nepřesnostech a přes zhuštěný prostor ve středu hřiště se nikdo nedokázal kombinačně prosadit.

Po změně stran získal sice Baník územní převahu, tlak mu ale nevynesl žádnou slibnější střeleckou příležitost. Zlín pozorně bránil a trpělivě čekal na příležitost k rychlému protiútoku. Ta se naskytla v 67. minutě, kdy po levé straně unikl rychlonohý Kraus. Jeho přihrávku na nabíhajícího Škripce stačil vracející se obránce Baníku srazit k brankáři Vaškovi, který ale míč odkopl nepřesně pouze k nabíhajícímu Bačovi. Ten zaznamenal pohotovou přízemní střelou k tyči vedoucí branku.

Baník po inkasovaném gólu vrhl síly do útoku, jeho kombinační hru oživil příchod zkušeného Slončíka. Nervózní hosté se ale už do šance k vyrovnání nedostali.

Tescoma Zlín - Baník Ostrava 1:0 (0:0)
Branka: 67. Bača. Rozhodčí: Jílek - Holub, Ondo. ŽK: Janíček, Činčala - Metelka, Čoupek, Zeher. Diváci: 3164.
Zlín: Baránek - Vidlička, Janíček, Pikl, Červenka - Zapletal (56. Dujka), Vrtělka, Bača, Lukaštík - Škripec (90. Kroča), Kraus (81. Činčala). Trenér: Blaha.
Ostrava: Vašek - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čoupek - Rajtoral (68. Racko), Staněk, Magera (75. Slončík), Metelka - Mišinský, Žůrek (64. Zeher). Trenér: Hapal.