Slovácko se po třech zápasech dočkalo bodů

Gól maďarského útočníka Sowunmiho rozhodl v sobotním jihomoravském derby o vítězství fotbalistů Slovácka nad Vysočinou Jihlava 1:0. Domácí tím ukončili sérii tří zápasů, v nichž nezískali ani bod.

Odvážněji začali zápas hosté a v úvodních deseti minutách se pokoušeli útočnou hrou otupit očekávaný tlak domácího týmu. Záměr jim ale dlouho nevydržel. Slovácko, hrající bez potrestaného obránce Rajnocha, se dostalo dvakrát k ohrožení soupeřovy branky po trestných kopech Polácha, kterému ale chyběla ještě přesnost. Vzápětí vyrobili hosté hrubou chybu ve středu pole a Sowunmi ve 13. minutě zakončil dvacetimetrový sólový běh tvrdou střelou pod břevno.

Obdržená branka narušila koncepci jihlavských fotbalistů, kteří v defenzivní hře působili dezorientovaně. Hned ve 14. minutě unikl Ivana po pravé straně obránci Liškovi, ale mířil zbrkle nad branku. Za čtyři minuty opět unikl Ivana, avšak míč po jeho přízemní střele z úhlu prošel těsně před oběma tyčemi do zámezí.

Tlak ale Slovácku dlouho nevydržel, na měkkém terénu hru drobily časté osobní souboje a nepřesnosti v přihrávkách. Jihlava se postupně probrala z útlumu a ve 25. minutě jediný útočník Vysočiny Kaplan přestřelil branku. Vážně zahrozili hosté ještě deset minut před koncem poločasu, kdy únik z pravé strany zakončil Svoboda střelou do tyče.

Jihlava otevírala obranu

Po změně stran Jihlava ještě více otevřela hru a jejich snaha o vyrovnání přinášela mezery v obraně, kterými nabízela domácím fotbalistům laciné šance ke skórování.

Dvakrát v rozmezí pěti minut mohl náskok Slovácka zvýšit rychlonohý Ivana. Poprvé jej vyslal do brejku kolmou přihrávkou Polách, šanci ale zmařil pádem pod nohy pronikajícího útočníka brankář Rzeszoto. Druhý slibný protiútok zakončil Ivana nepřesnou střelou. Do třetice se Ivana neprosadil ani po hodině hry, kdy si po přesné přihrávce Rótha přehodil vybíhajícího Rzeszota, pomalou dorážku však stačil vracející se jihlavský brankář na poslední chvíli zachytit.

V závěrečné půlhodině trenér Večeřa oživil hru Jihlavy třemi střídáními a mužstvo si vytvořilo převahu. V koncovce ale působila Vysočina bezradně a na remízu nedosáhla. Poslední šanci na vyrovnání propásl minutu před koncem Vácha, jehož hlavička minula branku. V nastaveném čase ještě brankář Rzeszoto chytil tvrdou střelu domácího Malára.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 1:0 (1:0)
Branka: 13. Sowunmi. Rozhodčí: Gallo - Kordula, Večeřa. ŽK: Lička, Sowunmi, Šuškavčevič - Zúbek, Kaplan, Malínek. Diváci: 4100.
Slovácko: Drobisz - Němčický, Švejnoha, Šuškavčevič, Lysoněk - Petržela (90. Obal), M. Lička (75. Kúdela), Polách, Róth - Ivana (67. Malár), Sowunmi. Trenér: Levý.
Jihlava: Rzeszoto - Bartoš, Vojtíšek (55. Šourek), M. Kadlec, Liška - Svoboda, Vladyka, Zúbek (77. Perniš), Lovětínský, Malínek (61. Vácha) - Kaplan. Trenér: Večeřa.