Cesta české reprezentace kvalifikací MS 2006

Start špatný, prostředek v poklidu a závěr mírně pokažený a nadmíru dramatický. Taková byla cesta české fotbalové reprezentace kvalifikací na světový šampionát 2006 v Německu. Po dobrých výsledcích s Nizozemskem v posledních letech přišla zářijová prohra v Amsterodamu na úvod kvalifikačního cyklu.

Obránce Fiorentiny Tomáš Ujfaluši nechyběl v kvalifikaci ani jednu minutu.

Úvodem října ale národní celek dokázal porazit nebezpečné Rumunsko a odstartoval tak sérii sedmi vítězství, kterou ukončil až začátkem září 2005 stejný soupeř. Po prohře s Nizozemskem museli reprezentanti vyhrát ve Finsku, aby alespoň skončili druzí a probojovali se do baráže. Sport.cz pro vás připravil souhrn cesty české reprezentace kvalifikací na MS 2006.

8. září 2004: Nizozemsko - Česko 2:0
Smolný večer odstartovala pořadateli zpackaná česká hymna a to jakoby naznačilo neradostný večer. Češi byli po většinu utkání lepší, nedokázali ale dvakrát pohlídat kanonýra van Hooijdonka, který zařídil výhru tulipánů 2:0. Rozhodčí Meier za stavu 1:0 pro domácí odpustil Nizozemcům penaltu za zákrok Heitingy na Baroše.
9. října 2004: Česko - Rumunsko 1:0
Úvodní domácí kvalifikační duel Češi zvládli, i když Rumunsko porazili gólem Jana Kollera z penalty 1:0. Důležitá výhra nad těžkým soupeřem byla vzpruhou pro další boje. Klíčová situace přišla v 35. minutě, kdy Soava naivně stáhl Jiránka a kanonýr Borussie Dortmund Koller ukončil 346 minut reprezentační střelecké neplodnosti.
13. října 2004: Arménie - Česko 0:3
Hráči Dortmundu zajistili i další výhru v Arménii. Dvakrát se prosadil Jan Koller (poprvé už ve 3. minutě), třetí gól vstřelil Tomáš Rosický. Po výhře 3:0 mohl být reprezentační kouč Brückner spokojený se soustředěnou hrou svých svěřenců.
17. listopadu 2004: Makedonie - Česko 0:2
V Makedonii se favorizovaný český výběr dlouho trápil, až do hry v 77. minutě přišel místo obránce Grygery Vratislav Lokvenc. Risk Brücknerovi vyšel a dlouhán hlavičkou dvě minuty před koncem rozhodl o výhře Česka, které ještě v poslední minutě upravil na 2:0.
26. března 2005: Česko - Finsko 4:3
Spasitele ve Vratislavu Lokvencovi našli čeští reprezentanti i v divokém utkání v Teplicích proti Finsku. Češi po gólech Baroše a Rosického vedli 2:0, po několika defenzivních kiksech Finové dokázali srovnat na 3:3. Pak ale Lokvenc v 87. minutě nechytatelnou střelou rozhodl o zisku důležitých bodů. Okamžik předtím šel na Čecha osamocený útočník Kuqi, ale zaváhal.
30. března 2005 : Andorra - Česko 0:4
Na hřišti outsidera 1. kvalifikační skupiny Andorry to půl hodiny vypadalo na obtížné dobývání domácí totální defenzívy, pak ale Jankulovski proměnil penaltu za faul na Baroše, který ještě do poločasu přidal druhý gól. Ve třetím utkání v řadě se v národním celku trefil Lokvenc a skóre na 4:0 uzavřel opět z pokutového kopu v nastaveném čase Rosický.
4. června 2005: Česko - Andorra 8:1
V domácí odvetě Andořané vzdorovali jen do 13. minuty, kdy odstartoval střelecký festival prvním ze svých dvou gólů Lokvenc, událostí dne ale bylo překonání letitého rekordu Antonína Puče. Ten v reprezentaci nastřílel 34 branek, svojí trefou ve 29. minutě jej o jeden gól překonal Jan Koller. Parádním gólem se při premiéře reprezentace v Liberci blýskl bývalý hráč Slovanu Jan Polák.
8. června 2005: Česko - Makedonie 6:1
Jan Koller byl k nezastavení i v utkání proti Makedonii, kterou zničil hattrickem. Dvakrát se prosadil jeho parťák z útoku Milan Baroš, další gól z penalty přidal k výhře 6:1 Rosický.
3. září 2005: Rumunsko - Česko 2:0
Nepříjemná situace nastala počátkem září v rumunské Konstanci. Domácí reprezentanti díky dvěma gólům Adriana Mutua porazili český celek 2:0 a vklouzli na druhou příčku tabulky. Rumuny poslal Mutu v divoké atmosféře do vedení ve 28. minutě, kdy Mutu pohotově prodloužil Ratův centr a Čech už nestihl reagovat. Dílo zkázy dokonal domácí útočník v 58. minutě a Česku nepomohlo ani stáhnutí hry na tři obránce.
7. září: Česko - Arménie 4:1
Prohra v Rumunsku český výběr zaskočila a stopy nejistoty byly znát i v duelu proti Arménii. První poločas se v Olomouci domácím hrubě nevyvedl, chyboval Rozehnal i zkušený Galásek, nedařilo se Poborskému. Do kabin provázel hráče mohutný pískot nespokojených diváků. Ty si Češi usmířili po změně stran, kdy soupeře načal tečovanou střelou Marek Heinz. Mezi dva góly s chutí hrajícího Poláka vmáčkl svůj úspěch Baroš. Čisté konto náhradnímu brankáři Blažkovi zkazil pět minut před koncem Hakobyan.
8. října: Česko - Nizozemsko 0:2
Další nepříjemnost přišla v domácí odvetě proti Nizozemsku. Češi potřebovali vyhrát, aby udrželi šanci na přímý postup na šampionát. To se jim ale nepovedlo, po neproměněném kopu Rosického se trefil ve skvělé formě hrající záložník Hamburku Van der Vaart a zkázu Česka završil ještě do poločasu Opdam. Národní tým po výhře Rumunska ve Finsku spadl na třetí příčku ve skupině a hrozilo mu, že se neprobojuje ani do baráže.
12. října: Finsko - Česko 0:3
To ale Češi nedopustili a v posledním utkání kvalifikace nezaváhali na hřišti Finska. Domácí výběr se neeticky snažili Rumuni motivovat finanční prémií, Češi ale měli v Helsinkách od prvních minut hru pod kontrolou a po výhře 3:0 se vrátili na klíčovou druhou příčku skupiny. Kouč Brückner si vyzkoušel taktické rozestavení bez zraněných útočných "věží" Kollera a Lokvence, za s achilovkou laborujícího Baroše zaskočil Jun. A právě útočník tureckého Trabzonsporu vstřelil důležitý první gól.