Štrbovy dva góly pomohly Spartě k výhře nad Litvínovem

Dvě branky Martina Štrby pomohly hokejistům pražské Sparty k výhře v prvním extraligovém kole nad Litvínovem. Nová akvizice Pražanů nejprve ve 34. minutě otevřela skóre, dvě minuty před koncem při power play soupeře stanovila konečný výsledek na 2:0. Gólman Petr Bříza hned na úvod udržel čisté konto.

Domácí nastoupili do premiérového utkání sezony bez kapitána Chabady i jeho asistenta Vykoukala, 'céčko' na dresu tak převzal Kratěna. Ani Severočeši nebyli kompletní, vedle ještě z minulé sezony distancovaného Skuhrovce chyběl trenéru Sýkorovi i Prorok, Martinec a Kočí.

Brankáři Bříza a Jarina v T-Mobile Areně dlouho moc práce neměli. Domácího gólmana vyzkoušeli Severočeši výrazněji v první přesilovce, žádnou velkou šanci si ale nevytvořili. Na druhé straně zahrozili Stehlík a Kratěna, ani oni však úspěšní nebyli. Nejblíže k otevření skóre měl v 17. minutě Zadina, který přišel do Litvínova ve čtvrtek na hostování z Mladé Boleslavi, ale také nemířil přesně.

O vzruch v hale se tak starali spíše zranění hráči. V závěru první třetiny odstoupil lídr hostí Reichel, ve 24. minutě jej následoval domácí Tabaček (kotník) a o deset minut později litvínovský Ťupa (koleno). V té chvíli ale již domácí vedli. Kratěna sice svou další příležitost neproměnil, ale ve 34. minutě otevřel skóre Štrba. Bývalý českobudějovický útočník hrající poprvé v extralize za Spartu, bez problémů dopravil puk za Jarinova záda po Markově střele.

Domácí se potom, zejména ve třetí třetině, soustředili hlavně na pozornou defenzivu. A vyplatilo se jim to. V polovině závěrečné dvacetiminutovky se ubránili přesilovce soupeře a poté si definitivně pojistili zisk tří bodů. Dvě minuty před koncem se totiž Chemopetrol rozhodl ke hře bez brankáře a Sparta toho po třinácti vteřinách využila.

Sparta Praha - Chemopetrol Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Štrba (Marek), 59. Štrba (Ton). Rozhodčí: Rejthar - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4250.
Sparta Praha: Bříza - Dobroň, Tabaček (26. Bolf), Toman, Stehlík, Hlavačka, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Kašpařík, Sivek - Netík, Jakub Šindel, R. Vopat - Zelenka, Špaňhel, Dragoun. Trenéři: Jaromír Šindel, Doležal a D. Volek.
Litvínov: Jarina - Hranáč, L. Poživil, Ťupa, Punčochář, L. Řezníček, Gýna, Prokop - Balázs, Reichel (21. Heinisch), Jeslínek - Trávníček, Benda, Šaffer - Gombár, Branda, Zadina - Jánský, Charousek, Sklenička. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.