České Budějovice dokázaly porazit favorizovaný Liberec

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Hokejisté Českých Budějovic dokázali v 37. extraligovém kole porazit na domácím kluzišti favorizovaný Liberec. Druhý tým tabulky sice dokázal na jihu Čech snížit vedení domácích z 3:0 na 3:2, ale prodloužení si již nevynutil. Při power play navíc Tygři inkasovali počtvrté.

Neukáznění hosté se nechali hned v úvodu dvakrát po sobě vyloučit a umožnili domácím čtyřiadvacet vteřiny trvající přesilovku pět na tři. Českobudějovičtí však z výhody vůbec nic nevytěžili. Pozorného domácího brankáře Turka v osmé minutě prověřil Rozsíval, na protější straně Hniličku rozchytávali Hübl se Šimánkem.

Liberecký gólman se ale nestačil patřičně zahřát, když v polovině úvodní třetiny pustil za záda nepříliš těžkou střelu Sailera. Hnilička se červenal i při druhém gólu, kdy vyjel za branku, nestačil se čas vrátit a Hudcovo nahození od mantinelu si sám tečoval za svá záda.

Poté však byl reprezentační brankář už pozorný a ve druhém dějství vykryl nebezpečné střely Bělohlava a Brabence. Přesto kapituloval potřetí. Mladičký Rýgl totiž zezadu srazil samostatně najíždějícího Vaka a z nařízeného trestného střílení se zkušený Sailer nemýlil.

Severočeši korigovali zásluhou Čermáka, na jehož pohotovou střelu z prostoru mezi kruhy nestačil Turek se zakrytým výhledem reagovat. Hosté pak hráli více než minutu přesilovku čtyři na tři, ale obětaví Jihočeši se ubránili. Když poté v samotném závěru druhé třetiny protlačili liberečtí puk do budějovické svatyně podruhé, rozhodčí jejich gól neuznal, neboť těsně před tím přerušil hru.

Úroveň hry v závěru poznamenalo neustálé vylučování na obou stranách. Jednu z mála šancí měl liberecký Šachl, narazil však na připraveného Turka. Místo hokejových momentů museli diváci vzít zavděk také šarvátkou mezi Čermákem a Kotrlou. Čtyři minuty před koncem šel na trestnou lavici, po devíti vteřinách se k němu připojil Posmyk a hosté přesilovku pět na tři využili. Turka překonal Richter. Při powerplay hostí však domácí Brabenec přehrál beka Hlavačku a pečetil výsledek střelou do prázdné branky.

Josef Jandač (České Budějovice): "Z našeho pohledu nebylo vítězství tak jednoduché, jak to viděl kolega Paleček. Za stavu 3:0 bylo utkání zdánlivě rozhodnuté, ale bohužel jsme pak dělali individuální chyby a bylo tam i časté vylučování. Dovolili jsme soupeři snížit a závěr zdramatizovat. Proti dobrému soupeři, jakým je Liberec, se nám hraje lépe. Dokázali jsme se jeho kvalitní hře přizpůsobit. "

Josef Paleček (Liberec): "Dnes jsme si nezasloužili vyhrát. V první třetině jsme tahali za kratší konec, pomalu jsme bruslili, nedohrávali hráče. Agresivnější soupeř toho využil a vybudoval si třígólový náskok, zbytek zápasu už měl pod kontrolou. Hnilička inkasoval nešťastné góly, ale ještě horší dostal loni od Kaberleho."

České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Sailer (Hübl), 16. M. Hudec (Veselý), 25. Sailer z trest. střílení, 60. Brabenec - 31. Čermák (Richter, Tomajko), 57. Richter (Hlavačka, Vaic). Rozhodčí: Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 14:12, navíc Tomajko (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4095.
České Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Vydarený, Jindra, Kotaška, Kutlák, Harant - Šimánek, Brabenec, Veselý - Sailer, Hübl, Bělohlav - M. Hudec, Vak, Kotrla - L. Havel (43. Mertl), Krátoška, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.
Liberec: Hnilička - Jiří Hanzlík, Jiruš, Rýgl, Richter, Krstev, Hlavačka, J. Moravec, Holub - Vaic, Šachl, Rozsíval - Čermák, Rataj, Tomajko - Pajič, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Pabiška, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.