Chicago - Minnesota 5:2Chicago s Rozsívalem vyhrálo popáté v řadě, Rangers rozhodli proti Pittsburghu hned dvakrát

New York

Obhájci Stanley Cupu z Chicaga děsí současnou fazónou ostatní soupeře v play off. Tým i s českým obráncem Michalem Rozsívalem v sestavě si na svém ledě poradil v úvodním duelu druhého kola Západní konference s Minnestotou 5:2. Pro Blackhawks to znamenalo již pátou výhru za sebou, hořkost porážky nepoznali od stavu 0:2 na zápasy v sérii úvodního kola proti silnému St. Louis.

Slovák Marián Hossa (uprostřed) se raduje z trefy do sítě Minnesoty během prvního duelu série druhého kola play off.

Chicago, v jehož sestavě nechyběl jediný český zástupce v sérii Michal Rozsíval, vedlo po čtyřiceti minutách po gólech z přesilových her 2:0. Nadějný náskok se jim sice v úvodu třetí třetiny rychle rozplynul, ale vítězství na stranu Blackhawks definitivně strhnul dvěma zásahy Patrick Kane. Skóre uzavřel svým druhým gólem v zápase Bryan Bickell při závěrečné powerplay soupeře.

Na střely hokejisté Wild přitom vyhráli 32:22. „Líbilo se mi, jak jsme většinu utkání hráli. Bylo to s nasazením, strávili jsme hodně času v jejich pásmu, dostávali jsme se taky do přečíslení. Ale nevyužili jsme je, když to bylo nejvíce potřeba a oni se na rozdíl od nás prosazovali v přesilovce," uvedl útočník Minnesoty Zach Parise. Trochu to připomínalo loňskou sérii, kdy Minnesota podlehla v play off Chicagu v pěti zápasech a nevyužila ani jednu ze 17 početních výhod.

Druhé kolo rozehrály také ve Východní konferenci Pittsburgh a New York Rangers. Po trefě Dericka Brassarda ze začátku prodloužení a konečném stavu 3:2 se z vedení 1:0 na zápasy radují hosté z "Velkého jablka".

Rangers ve druhé třetině promarnili dvoubrankový náskok z úvodní části, přesto první bod v sérii získali. V prodloužení skórovali v 64. minutě během jednoho střídání dokonce dvakrát, protože po střele Dericka Brassarda se puk rychle odrazil od brankové konstrukce zpět do hry. Následných zmatků v obraně Penguins využil o pár sekund později Benoit Pouliot, ale po prozkoumání videozáznamu byla vítězná branka nakonec přiřčena Brassardovi.

„Myslel jsem si, že puk už v brance byl. Viděl jsem ale rozhodčího, jak mává rukama, ať hrajeme dál a v tu chvíli se ke mně puk odrazil zpátky. Tak jsem jej přihrál Pouliotovi, který mě předtím našel neskutečným pasem, přestože jsem stál za obráncem," vysekl poklonu parťákovi hrdina večera Brassard.

„Od Vánoc mají z našich řad asi nejvyrovnanější formu," chválil hostující kouč Alain Vigneult úspěšnou trojici Derick Brassard, Benoit Pouliot a Mats Zuccarello, která se postarala o rozhodující momenty prvního duelu na ledě Tučňáků. „Mají potřebnou vzájemnou chemii, na ledě si rozumí a vzájemně se podporují. Navíc vstřelili dva góly v jednom prodloužení," usmíval se šéf lavičky Rangers.

Čtyři duely play off v šesti dnech? To je NHL

Vigneultova družina přitom vstupovala do zápasu spíše jako outsider. Také proto, že Rangers čekal už čtvrtý duel v poslední šesti dnech, rozhodující bod série prvního kola proti Philadelphii získali borci z New Yorku 48 hodin před  úvodním buly na ledě Tučňáků.

„Jsme úplně v pohodě, nemuseli jsme cestovat nikam daleko. Hráli jsme sice sedm zápasů a ten sedmý stál opravdu za to, ale většina z nás si tímhle už prošla. To je prostě NHL. Musíte najít cestu, jak tím úspěšně projít, a nám se to podařilo," zhodnotil hektický program autor asistence na vítězné trefě Pouliot.

Zato domácí kapitán Sidney Crosby s výsledkem spokojený nebyl a sám se jal najít příčinu těsné porážky. „Z nějakého důvodu jsme prostě nebyli dostatečně tvrdí a odolní," zamyslel se lídr Penguins. Sám si ve vypjatém klání sice připsal tři střely, ale také zaznamenal tři záporné body v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách.

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 1. zápas:
Pittsburgh - NY Rangers 2:3 v prodl. (0:2, 2:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 28. Stempniak, 34. Neal - 6. Pouliot, 18. B. Richards, 64. Brassard. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.622. Stav série: 0:1.
Západní konference - 1. zápas:
Chicago - Minnesota 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
Branky: 15. a 58. Bickell, 49. a 57. P. Kane, 32. Hossa - 43. Stoner, 47. Brodziak. Střely na branku: 22:32. Diváci: 22.116. Stav série: 1:0.