Třinec prohrál v Tampere a osmifinále si v Lize mistrů nezahraje. Zlín zdolal Eisbären

Třinečtí hokejisté podlehli ve svém posledním vystoupení ve skupině E Ligy mistrů Tampere na jeho ledě 1:5. Oceláři přišli v přímém souboji s Tapparou o první příčku v tabulce a do osmifinále nepronikli. Nedařilo se ani Vítkovicím, které ve skupině H prohrály doma s dalším finským týmem SaiPa Lappeenranta 1:3. Vítězstvím se rozloučil se soutěží Zlín, který před vlastním publikem zdolal Eisbären Berlín 4:2. Berani obsadili ve skupině D druhou pozici, mezi pětici postupujících z druhých míst se ovšem se ziskem deseti bodů nedostali. Ani na šestý pokus se z výhry netěšily Pardubice, které podlehly domácímu Bolzanu 3:4.

Zlínský útočník Roman Vlach (vlevo) překonává brankáře Eisbärenu Berlín Mathiase Niederbergera v zápase Ligy mistrů.

Třinecký kouč Jiří Kalous nemohl počítat v Tampere vedle Plíhala a Matuše ani s dalšími útočníky Polanským a Žejdlem, kteří přibyli na marodku. Naděje na play off začal lídr české extraligy ztrácet od šesté minuty, kdy Laine přešel přes Linharta a prostřelil Hrubce. Ten přitom v domácí soutěži v posledních dvou zápasech vychytal nulu a je už 122 minut neprůstřelný.

Další šanci domácích měl v přesilovce Palola a po skončení početní výhody prošel snadno defenzivou Ocelářů Kuusela a zvýšil. Hned po 71 vteřinách druhé části pojistil náskok Finů Jormakka, který se také dostal za obranu Moravanů a skóroval. Snížit mohl Jašek, ale Metsolu nepřekonal.

Tappara, která je ve finské lize až dvanáctá, byla při chuti. Ještě v druhé třetině přidal druhý gól Jormakka a v 49. minutě se už proti brankáři Hamerlíkovi prosadil Otto Mäkinen. Vzápětí zkorigoval výsledek Kreps.

Slezané po porážce 1:5 nakonec skončili ve skupině E třetí.

SaiPa otočila duel ve Vítkovicích

I další finský klub SaiPa Lappeenranta slavil postup po výhře nad českým celkem, přitom v Ostravě prohrával ještě osm minut před koncem. Vedoucí tým finské ligy v závěru třemi góly stav otočil a pojistil si první místo ve skupině. Vítkovice utrpěly pátou prohru v soutěžním utkání v řadě, ve skupině H obsadily konečnou třetí příčku.

Kouč Peter Oremus nechal ze základu odpočívat jen beky Stehlíka a Zíba a jeho tým proti aktuálně nejlepšímu celku finské ligy sahal po bodech. Přestože Štencel ve 20. minutě zahodil trestné střílení, poslal Ostravany přesně v polovině utkání do vedení v přesilové hře Huna, který zblízka dostal kotouč za Markkanena.

SaiPa byla ale od půlky zápasu už výrazně lepší a její tlak kulminoval v závěrečné desetiminutovce. K vyrovnání jí však pomohla trocha štěstí, když Ahonenova bomba propadla v 53. minutě Dolejšovi mezi betony a puk doklouzal za čáru. Hosté si velkým tlakem dokráčeli pro vítězství: už o dvě minuty později v přesilovce odražený puk nekompromisně z mezikruží napálil za Dolejše Spina a při domácí power play šest na čtyři uzavřel skóre trefou do prázdné brány Ahonen.

"Zápas jsme měli dobře rozehraný, ale závěr jsme bohužel nezvládli. Třeba ale uznat sílu soupeře, finské mužstvo je opravdu silné a zahrálo tu velmi dobře. Jeden gól je na tak kvalitního soupeře málo," řekl Oremus.

Berani na závěr zdolali Eisbären

Zlín přišel o reálnou naději na postup před dvěma týdny ve Stockholmu po debaklu 0:8 s Djurgaardenem. Duel s německým týmem bral hlavně jako dobrou přípravu na extraligu, kde se trápí.

Ve 13. minutě se radovali domácí z vedení. Balaštík poslal puk do brankoviště a tam jej doklepl Popelka. Ve druhé části se do náporu dostali i hráči Eisbärenu a vyrovnali. Zlínská obrana si nepohlídala návrat Mulocka z trestné lavice a ten Kašíka prostřelil.

Třetí třetina už byla v režii Zlína. Okálův pokus dorazil Veselý a v samostatném úniku skóroval krásnou kličkou Roman Vlach. Berlín sice poté snížil zásluhou Haase, který se nejlépe zorientoval v brankovišti, ale na konečných 4:2 upravil svou šikovnou tečí opět Vlach. Zlín tak ve skupině D Ligy mistrů nebodoval pouze v jednom zápase, přesto skončil na druhém nepostupovém místě.

Pardubice prohrály v Bolzanu

Pardubice naopak získaly v soutěži jediný bod. Na ledě vítěze ligy EBEL se dostaly do vedení díky Radilově přesilovkové trefě 14 sekund před koncem první třetiny a hned po 53 vteřinách druhé části překonal českého gólman Hübla i Ščotka. Na Ganderovo snížení zareagoval bleskově opět Radil, ale závěrečné dějství patřilo domácím. Bolzano otočilo výsledek díky gólu Zissera a dvěma trefám Insama, který rozhodl v 56. minutě v přesilovce.

Ve středu budou hrát o postup ještě Sparta a Liberec. Pražané potřebují vyhrát v základní hrací době nad Mannheimem a Severočeši stejně tak v Oulu. Jistotu postupu už mají švédské kluby Frölunda, Linköping, Skelleftea, Lulea, finské Lukko Rauma, IFK Helsinky, Jyväskylä, Tappara Tampere, TPS Turku, SaiPa Lappeentanta, rakouské Vídeň se Salcburkem a švýcarské Fribourg a Ženeva.

6. hokejové Ligy mistrů:
Skupina D:
PSG Zlín - Eisbären Berlín 4:2 (1.0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 13. Popelka (Köhler, Balaštík), 45. O. Veselý (Okál, Žižka), 49. Roman Vlach (Valenta, Čech), 52. Roman Vlach (Žižka, Holík) - 36. Mulock, 50. Haase (Mulock, Hördler). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Hribik - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 1118.
Zlín: Kašík - Marušák, Řezníček, Žižka, Urbanec, Čech, Valenta - Ondráček, Leška, Sedláček - Okál, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Fořt - Balaštík, Popelka, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Skupina E:
Tappara Tampere - Oceláři Třinec 5:1 (2:0, 2.0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Laine (Peltola), 16. Kuusela (Jormakka), 22. Jormakka (Järvinen, Kuusela), 36. Jormakka (Kaksonen), 49. O. Mäkinen (Rauhala) - 50. Kreps (Irgl, Adamský). Rozhodčí: Linde (Švéd.), Lindqvist - Saha, Puolakka (všichni Fin.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 2446.
Třinec: Hrubec (41. Hamerlík) - Roth, Klesla, Trončinský, M. Doudera, Nosek, Linhart, Galvas - Irgl, Kreps, Adamský - Chmielewski, Dravecký, Rufer - Jašek, Rákos, Orsava - Cienciala, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Stavanger - Bern 5:2
1.Tappara Tampere6302121:1611
2.Stavanger Oilers6310219:1711
3.Oceláři Třinec6300320:149
4.Bern6110411:245
Skupina F:
HC Bolzano - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 (0:1, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 35. Gander (Lee, De Simone), 45. Insam (Lee, De Simone), 51. Zisser (Sisca, De Simone), 56. Insam (De Simone, Zanette) - 20. Radil (Nahodil, Kaut), 21. Ščotka (Gregorc, Radil), 36. Radil (Nahodil). Rozhodčí: Haupt (Něm.), Trilar - Rakovic, Johnstone (všichni Rak.). Vyloučení: 3:7, navíc Schofield (Bolzano) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1413.
Pardubice: Halász - Kočí, Ščotka, Havlík, Gregorc, Zdráhal, Korím, Škvor - Tybor, Nahodil, Radil - Semorád, Kolář, T. Zohorna - Kaut, Moučka, Poulíček - Voženílek. Trenéři: Venera a Říha ml.
Linköping - TPS Turku 1:2
1.Linköping6410120:1014
2.TPS Turku6311121:1212
3.Bolzano6300312:229
4.HC ČSOB Pojišťovna Pardubice6001511:201
Skupina H:
Vítkovice Steel - SaiPa Lappeenranta 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 30. Huna (Burger, Roman) - 53. Ahonen (Mankinen, Järvinen), 55. Spina (Larsson), 60. Ahonen (Larsson). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Šír - Hlavatý, Tošenovjan (všichni ČR). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3102.
Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Šenkeřík, Pastor, Stehlík, Bail, Kovář, Klok, Štencel - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, Burger, Šedivý - Vandas, Húževka, Zdráhal - Kolouch, Kucsera, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Ingolstadt - Zug 3:2 (za domácí Tatíček 2+0)