Motocyklista Pešek skončil v Assenu patnáctý

Český motocyklista Lukáš Pešek obsadil ve Velké ceně Nizozemska patnácté místo a do hodnocení světového šampionátu kategorie do 250 ccm získal jeden bod. Na okruhu v Assenu sice odstartoval z osmé pozice, postupně se ale v průběžném pořadí propadal. Další český závodník Karel Abraham po páteční havárii nestartoval, lékaři ho v sobotu po dopolední prohlídce do závodu nepustili.

Lukáš Pešek

Klání čtvrtlitrů vyhrál španělský jezdec Alvaro Bautista. Třídě do 125 ccm, jejíž závod byl kvůli dešti přerušen a znovu odstartován, kraloval Maďar Gábor Talmacsi. Oba vítězové se v průběžném pořadí MS posunuli na čtvrté místo, vedení udrželi Francouz Mike Di Meglio a v kategorii do 250 cm Fin Mika Kallio.

Pešek si sice v rozhovoru pro ČTK postěžoval na bolavou ruku a naraženou kyčel z pátečního pádu v kvalifikaci, avšak důvod výsledkového propadu našel jinde. "Nejdřív jsem se s tím trošku pral kvůli větru, to jsem byl asi dvanáctý. Pak začalo poprchávat, já jsem přidal, ujelo mi to a motorka mě málem shodila. Dost jsem se lekl, dvě kola jsem potom odjel pomalu, než jsem si zvykl, a všichni mě předjeli," konstatoval Pešek.

I s jedním bodem z Assenu byl nicméně spokojený. "Zaplaťpánbůh za něj. Osmé místo v kvalifikaci, to byla spíš výjimka, to spadlo z ničeho nic," doplnil Pešek.

Abraham měl v pátečním tréninku pád v rychlosti zhruba 240 km/h. Vyvázl z něj sice bez zranění, ale značně otřesený, takže mu lékaři nepovolili start ani v odpolední kvalifikaci, ani v dnešním závodu. "V zatáčce mě trochu rozhodil poryv větru, přibrzdil jsem a byl jsem na zemi," popsal český jezdec nehodu na své internetové stránce. Dnes sice chtěl startovat, lékaři ho však po povinné prohlídce do závodu nepustili.

Haydenovi došel benzín

V královské třídě MotoGP startoval australský mistr světa Casey Stoner potřetí za sebou z pole position a stejně jako minule v Británii s převahou zvítězil. Druhý Dani Pedrosa se posunul do čela šampionátu před Valentina Rossiho, který hned v úvodu upadl a dojel s velkou ztrátou jedenáctý.

Sedminásobnému mistru světa Rossimu, který v Assenu vyhrál loni, tak rekordní závod nevyšel. Ital jel 201. Velkou cenu za sebou, čímž vyrovnal úctyhodnou sérii krajana Maxe Biaggiho. Smůlu měl Američan Nicky Hayden, jemuž těsně před cílem došel benzin, a třetí místo tak spadlo do klína jeho krajanovi Colinu Edwardsovi.

Příštím závodem mistrovství světa bude 13. července na Sachsenringu Velká cena Německa.

MS silničních motocyklů, Velká cena Nizozemska, Assen
125 ccm:
1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 9:04,520, 2. Olive (Šp./Derbi) -0,128, 3. Corsi (It./Aprilia) -0,255, 4. Cortese (Něm./Aprilia) -0,340, 5. Smith (Brit./Aprilia) -0,425, 6. Rabat (Šp./KTM) -0,568.
Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Di Meglio (Fr./Derbi) 141, 2. Corsi 125, 3. Olive 94, 4. Talmacsi 93, 5. Terol (Šp./Aprilia) 82, 6. Bradl (Něm./Aprilia) 81.
250 ccm:
1. Bautista (Šp./Aprilia) 40:54,117, 2. Lüthi (Švýc./Aprilia) -4,597, 3. Simoncelli (It./Gilera) -6,003, 4. Debón (Šp./Aprilia) -9,034, 5. Barberá (Šp./Aprilia) -9,079, 6. H. Aojama (Jap./KTM) -11,515, ...15. Pešek (ČR/Aprilia) -43,037.
Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Kallio (Fin./KTM) 140, 2. Simoncelli 139, 3. Debón 114, 4. Bautista 102, 5. Pasini (It./Aprilia) 98, 6. Barberá 93, ...15. Abraham (ČR/Aprilia) 25, 16. Pešek 22.
MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 42:12,337, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -11,310, 3. Edwards (USA/Yamaha) -17,125, 4. Hayden (USA/Honda) -20,477, 5. Dovizioso (It./Honda) -27,346, 6. Lorenzo (Šp./Yamaha) -28,608.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Pedrosa 171, 2. Rossi (It./Yamaha) 167, 3. Stoner 142, 4. Lorenzo 114, 5. Edwards 98, 6. Dovizioso 79.