Holuša po famózním finiši vybojoval pro Česko zlato! Maslák pojistil štafetě bronz

Česká atletika slaví na pražském halovém mistrovství Evropy druhé zlato. Po famózním finiši ho vybojoval mílař Jakub Holuša v běhu na 1500 m, když na cílové pásce o šest setin porazil Ilhama Tanuie Özbilena z Turecka. Svůj triumf navíc ozdobil novým českým rekordem 3:37,68 min, vlastní dosavadní maximum překonal o sekundu a 11 setin. Bronzovou medaili obhájila česká štafeta na 4x400m ve složení Němeček, Šorm, Tesař, Maslák v českém rekordu 3:04,09. Vyhráli Belgičané v evropském rekordu 3:02,87 před Poláky.

Mílař Jakub Holuša se raduje ze zlaté medaile na HME v Praze.

Český tým v O2 areně vybojoval dohromady dvě zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile. Lepší byl v tomto ohledu naposledy šampionát v Gentu v roce 2000 (3-2-1). V medailovém hodnocení to pro pořadatelskou zemi znamená čtvrté místo za Ruskem, Francií a Británií.

Holuša si doběhl pro druhou medaili z velkého šampionátu v kariéře. Před třemi lety se stal v Istanbulu halovým vicemistrem světa na osmistovce. A rychlost z této trati v pražském finále dokonale uplatnil. V průběhu závodu kontroloval situaci v přední polovině pole a postupně si chystal pozici na finiš.

V náběhu do posledního kola se vydal za keňským rodákem Özbilenem, který se od začátku staral o tempo a soupeřům se vzdálil. Ještě na začátku krátké cílové rovinky Holuša ztrácel několik metrů, ale v bouřlivé atmosféře mu zbyly síly na drtivý závěr.

Největší favorit závodu Němec Homiyu Tesfaye, který vede letošní světové tabulky, se nevešel ani na stupně vítězů. V boji o bronz prohrál s Britem Chrisem O'Harem.

Bába na medaili nedosáhl

Čtvrtkaři před závodem favorizovali belgický tým s bratry Borléeovými a také Poláky a jejich prognóza se beze zbytku naplnila. Bronz z Göteborgu zopakovali Němeček s Maslákem, před dvěma lety s nimi byli v týmu Petr Lichý a Josef Prorok. Nová sestava měla ke stříbrné medaili daleko, nikdo ale také jejich pozici zezadu neohrožoval.

Ženskému kvartetu ve složení Denisa Rosolová, Helena Jiranová, Zdeňka Seidlová a Zuzana Hejnová chybělo ke zopakování bronzu 18 setin. Vedení po prvním úseku Rosolové sice čerstvě dvacetiletá Jiranová a teprve sedmnáctiletá Seidlová neudržely, Hejnová ale převzala kolík v kontaktu se soupeřkami. Až na medaili tým posunout nedokázala.

Výškař Jaroslav Bába po dvou medailích z předchozích HME skončil mimo stupně vítězů pátý výkonem 228 centimetrů. Další postupná výška 231 přitom už stačila k zisku titulu, který vybojoval Rus Daniil Cyplakov. Obhájce bronzu Bába měl jednu chybu i na 228, což jej stálo čtvrté místo.

Diana Mezuliáníková skončila ve finále patnáctistovky sedmá. Finálovému závodu nepředcházely rozběhy kvůli malému počtu přihlášených běžkyň. Dvaadvacetiletá domácí reprezentantka měla v jedenáctičlenném poli nejslabší osobní rekord a v závodě si jej vylepšila o 55 setin na 4:16,93. Titul získala Nizozemka Sifan Hassanová za 4:09,04.

Nizozemská hvězda Dafne Schippersová navázala na loňské tituly z evropského šampionátu v Curychu a vyhrála nejkratší sprint i v hale. Osobní rekord si zlepšila na 7,05 a posunula se na první místo letošních světových tabulek. Mužský titul získal úřadující světový šampion v hale Richard Kilty z Británie za 6,51, jeho krajan a hlavní papírový favorit Chijindu Ujah byl diskvalifikován kvůli "ulitému" startu.