Špotáková medaili z Pekingu nepřiveze, skončila devátá. Bába sedmý

Peking

Ženský oštěp poprvé od roku 2005 nezajistí na mistrovství světa České republice medaili. Barbora Špotáková hodem dlouhým 60,08 m skončila v celkovém pořadí na deváté příčce. Ve finále výškařů skončil Jaroslav Bába sedmý výkonem 229 cm.

Česká oštěpařka Barbora Špotáková při závodě oštěpařek na mistrovství světa v atletice v Pekingu.

Byla považována za jednu z velkých favoritek na některou ze tří medailí. Naději zvýšila i povedená kvalifikace, když Špotáková druhým hodem přehodila kvalifikační limit. Jenže závod ji nevyšel. První pokus raději přešlápla, druhý nedolétl ani k šedesáti metrům. Třetím "záchranářským" hodem (60,08m) se k postupové osmičce jen přiblížila a skončila devátá.

"Po kvalifikaci jsem byla nepřiměřeně hodně unavená a bolavá," uvedla v televizním rozhovoru. "Neseděl mi asi tak dlouhý pobyt tady v Pekingu, bez rodiny. Nebudu se vymlouvat. Nemám trenéra, hledám se technicky. Každý vidí, že to není ideální, že výkony nejsou vyrovnané," řekla matka dvouletého syna Janka.

Poprvé od roku 2005 tak Špotáková skončila bez cenného kovu. Naposledy před deseti lety v Helsinkách skončila v kvalifikaci. Sbírku osmi medailí ze všech vrcholných akcí tak nerozšířila.

Olympijská vítězka z Ptačího hnízda z roku 2008 se celou sezónu připravovala sama, když loni rozvázala spolupráci s Janem Železným.

Mistryní světa se stala Němka Kathrina Molitorová za 67,69 m, čímž stanovila nové maximum letošní sezóny. V souboji o zlato porazila Číňanku Chuej-chuej Liu (66,13) a Jihoafričanku Sunette Viljoenová (65,79).

Bába nakonec sedmý

Rekordman v počtu finálových účastí na mistrovství světa mezi výškaři Jaroslav Bába skončil sedmý výkonem 229 cm. "Věděl jsem, že medaile bude viset vysoko, tak aspoň za umístění v osmičce jsem rád," řekl po závodu v rozhovoru s ČT.

I tak se stal rodák z Karviné druhým nejúspěšnějším českým atletem na mistrovství světa v Pekingu. Tou první se stala překážkářka Zuzana Hejnová, jež zlatem na 400 metrů překážek vybojovala pro českou výpravu jediný cenný kov.

Výšku 233 cm přeskočili čtyři závodníci, kteří však následně na 236 cm shodně selhali. Medaile překvapivě nezbyla na lídra letošních tabulek (241 cm) Mutaze Essu Baršima z Kataru, jenž jednou opravoval na 229. Zbylé trio ve složení Derek Drouin z Kanady, Čang Kuo-wej z Číny a Bohdan Bondarenko z Ukrajiny absolvovalo rozskok o cenné kovy, neboť všichni byli až do výšky 233 cm bezchybní.

Poté, co ani jeden z nich neuspěl v rozskoku znovu na 236 cm, byla výška snížena na 234 cm. Tu už se podařilo přeskočit pětadvacetiletému Drouinovi, jenž tak vylepšil bronz z minulého šampionátu a olympijských her a stal se poprvé mistrem světa. O stříbro se podělili obhájce zlata a mistr Evropy Bondarenko a domácí Čang Kuo-wej.

Dramatická štafeta žen na čtvrtce pro Jamajku

Štafetové závody na 4x400 m ovládli muži USA a ženy Jamajky, jež tak po triumfech krajanů a krajanek na 4x100 m vybojovaly pro svou zemi třetí štafetové zlato z Pekingu. V dramatickém závěru přesprintovala Novlene Williamsová-Millsová vyčerpanou Američanku Francenu McCororyovou.

Američtí muži potvrdili dlouhodobou dominanci na této trati a jejich finišman LaShawn Merritt získal už sedmé zlato z MS v kariéře. Čtvrtkaři USA ovládli od Stuttgartu 1993 dvanáctý šampionát za sebou, nicméně o tituly z let 1997, 1999, 2001 a 2003 dodatečně přišli po dopingu zesnulého Antonia Pettigrewa a Jeromea Younga a Calvina Harrisona.

Mistrem světa v běhu na 1500 metrů se stal potřetí za sebou Keňan Asbel Kiprop, jenž se před sedmi lety na stejném stadionu radoval z olympijského zlata. Nyní pomohl Keni k vítězství v hodnocení zemí podle medailí - zástupci africké atletické velmoci v Pekingu získali sedm zlatých, šest stříbrných a tři bronzové.

Etiopanky slavily po závodě na 5000 m, kde obsadily kompletní stupně vítězů. V rekordu mistrovství světa 14:26,83 vyhrála vedoucí žena letošních tabulek Almaz Ayanaová před Senbere Teferiovou a Genzebe Dibabaovou. Světové rekordmance a novopečené mistryni světa na 1500 m Dibabaové tak nevyšel pokus o zlatý double z Pekingu.