Soukalová ovládla v Presque Isle sprint, Světový pohár vede o více než sto bodů

Presque Isle

Gabriela Soukalová má k zisku křišťálového glóbu pro biatlonovou královnu zase o něco blíž. Česká reprezentantka potvrdila svou letošní dominanci a potřetí v této sezóně vyhrála závod Světového poháru. V americkém středisku Presque Isle ovládla čtvrteční sprint na 7,5 km a upevnila si první příčku v celkovém pořadí seriálu. Dařilo se i Veronice Vítkové, která dnes doběhla desátá.

Tři nejlepší závodnice ve sprintu závodu SP v Presque Isle: (zleva) stříbrná Susan Dunkleeová z USA, vítězka Gabriela Soukalová a třetí Krystyna Guziková z Polska.

Soukalová potvrdila i na východním pobřeží USA výtečnou formu. V mrazivém počasí skvěle střílela. Vleže i vstoje vyčistila terče a před druhou Američankou Susan Dunkleeovou z USA měla v cíli náskok sedmnácti vteřin. V pátek díky tomu vyrazí jako první do stíhacího závodu.

"Byla jsem po cestování hodně unavená, ale dneska to bylo lepší. Snažila jsem se dělat co nejvíce příjemných věcí, abych se cítila dobře a představovala jsem si, že jedu trénink," uvedla Soukalová na webu biatlonové federace

Naopak její hlavní soupeřky v boji o velký křišťálový glóbus na střelnici chybovaly. Francouzka Marie Dorinová Habertová běžela rychle, jenže šanci na vítězství ztratila poslední ranou vstoje. Trestným okruhům neunikla ani Italka Dorothea Wiererová. Na obou střeleckých položkách si připsala jednu chybu a musela se spokojit s konečným sedmým místem.

Střelecký zkrat ze smíšené štafety v Canmore napravila Vítková. Z deseti terčů dnes netrefila pouze jeden a po kvalitním běžeckém výkonu obsadila desátou příčku. Bodovala i Lucie Charvátová (19. místo) a pětadvacátá Eva Puskarčíková.

Soukalová se radovala z 11. vítězství v kariéře v závodech Světového poháru a navýšila vedení v celkovém pořadí seriálu. Po 18 závodech z 26 má Soukalová na kontě 823 bodů a před aktuálně druhou Wiererovou má náskok 115 bodů. Třetí Dorinová Habertová ztrácí na rodačku z Jablonce 123 bodů. A míří zároveň k triumfu v celkovém hodnocení sprintu.

"Můžeme opět jenom chválit. Gábina předvedla famózní výkon, dvě nuly a výborný běh. Dokázala, že právem drží žlutý dres vedoucí ženy seriálu. Pere se s tím dobře, klobouk dolů," řekl trenér Zdeněk Vítek České televizi.

Šlesingr skončil čtrnáctý

O body do Světového poháru usilovali ve čtvrtek i muži. Čeští trenéři nasadili do sprintu na 10 km jen tři závodníky, jelikož Ondřeje Moravce sklátila teplota. Michal Šlesingr na střelnici jednou minul a nakonec si dojel pro 14. místo. Michal Krčmář skončil devětadvacátý, Tomáši Krupčíkovi se nevedlo a obsadil 69. pozici.

"Rána vleže bude Michala určitě mrzet, byla kalibrová. Jinak by bojoval kolem top desítky, to by bylo super," řekl kouč Marek Lejsek.

Ve sprintu nakonec triumfoval Nor Johannes Bø. Druhým nejrychlejším během a suverénní i rychlou střelbou neměl ve čtvrtečním závodu konkurenci. Druhý Rus Anton Šipulin za ním zaostal o 28 sekund, přestože na střelnici ani jednou neminul. Třetí příčku obsadil vedoucí muž Světového poháru i disciplíny Martin Fourcade z Francie.

Dlouhé a náročné cestování se podepsalo na zdraví Ondřeje Moravce, letos nejlépe umístěného českého biatlonisty ve SP. Kvůli absenci ve sprintu vynechá i páteční stíhací závod. Prioritou týmu je sobotní štafeta, kde půjde o důležité body do hodnocení národů.

"K postavení štafety jsem malinko skeptický. Ale jsou to ještě dva dny," dodal Lejsek.