McEwen vyhrál první letošní spurt na Giru

CHARLEROI

První spurtérský souboj na 89. ročníku Gira d'Italia vyhrál Australan Robbie McEwen. Hromadný finiš nedělní druhé etapy sice pro italskou hvězdu Alessandra Petacchiho rozjíždělo šest cyklistů nového týmu Milram, ale Petacchi z toho nevytěžil nejen vítězství, ale ani stupně vítězů.

V posledních desítkách metrů jej totiž lehce přibrzdil Němec Olaf Pollack a týmový kolega českého debutanta na Giru Františka Raboně se radoval z druhého místa. Skalp Petacchiho, vítěze devatenácti etap na prvním ze tří nejvýznamnějších cyklistických závodů v sezóně, získal i olympijský vítěz Paolo Bettini.

Po sobotní časovce se peloton v neděli vydal z Monsu do Charleroi a po 197 kilometrech čekal jezdce finiš do mírného kopce. Na posledních třech kilometrech se v čele seřadil světle modrý vláček jezdců Milramu, kteří razili cestu k vítězství pro svého lídra. Petacchi ale skončil až čtvrtý.

V hlavním balíku dojeli i oba Češi Raboň a Pavel Padrnos a také vítěz sobotní časovky a obhájce celkového prvenství Ital Paolo Savoldelli. Udržel si tak růžový trikot a do pondělní, další rovinaté etapy si ponese znovu náskok 11 sekund.

Téměř dvě stě účastníků Gira pak pojede ještě jeden den v Belgii. Ve středu se celý konvoj přesune do Itálie, o víkendu přijdou na řadu první kopce. Král Gira bude korunován 28. května.

Výsledky - 2. etapa (197 km):
1. McEwen (Austr.) 4:51:40, 2. Pollack (Něm.), 3. Bettini, 4. Petacchi (oba It.), 5. Duque (Kol.), 6. Vaitkus (Lit.), 7. Loddo (It.), 8. Fernandez (Šp.), 9. Richeze (Arg.), 10. Brown (Austr.), ...86. Padrnos, 158. Raboň (oba ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Savoldelli (It.) 4:59:30, 2. McGee (Austr.) -11, 3. J. E. Gutierrez (Šp.), 4. Schumacher (Něm.) oba -13, 5. Gončar (Ukr.) -15, 6. Perez, 7. J. I. Gutierrez (oba Šp.) oba -16, 8. Rogers (Austr.) -17, 9. Rebellin -18, 10. Di Luca (oba It.) -19, ...64. Padrnos -44, 137. Raboň -1:10.