Basso si upevnil vedení na Giru

LA THULIE

Italský cyklista Ivan Basso si upevnil vedení v závodě Giro d'Italia. V sobotní třinácté etapě v posledním stoupání společně s Leonardem Piepolim ujel všem ostatním. Nakonec sice dojel za Piepolim o 43 vteřin druhý, ale v průběžném pořadí má náskok bezmála tří a půl minuty na Španěla Josého Enriqua Guttierreze.

Piepoli s Bassem se od zbytku startovního pole odpoutali jedenáct kilometrů před cílem a do sedla Aosta vystoupali společně v čele. Lídr celkové klasifikace při následujícím sedmikilometrovém sjezdu projížděl zatáčky na mokré silnici velmi opatrně a nechal soupeře ujet. Piepoli si tak ve čtyřiatřiceti letech dojel pro první etapový triumf na Giru.

Bassovi pronásledovatelé využili jeho opatrnosti ke snížení odstupu, ale i tak Guttierez s Gilbertem Simonim ztratili 35 vteřin. V celkovém pořadí je na třetí příčce obhájce triumfu Paolo Savoldelli, který však na druhého muže loňské Tour de France ztrácí už pět a půl minuty. Jeho kolega z týmu Discovery Channel Pavel Padrnos dnes ztratil na vítěze přes než 17 minut a skončil ve druhé stovce.

O třetí příčku v průběžném pořadí přišel Ukrajinec Sergej Gončar, který jel letos dva dny v růžovém trikotu. Kolega českého cyklisty Františka Raboně ze stáje T-Mobile, jenž má po pádu v páteční dvanácté etapě podlitinu na zádech, se ztrátou téměř 22 minut skončil hluboko v poli poražených. O více než tři minuty ho porazil i Raboň.

Před startem etapy odstoupil ze závodu Australan Robbie McEwen, jenž předtím třikrát triumfoval v závěrečných spurtech. Před horskými etapami peloton opustil, aby šetřil síly na Tour de France. Giro předčasně skončilo i pro trojnásobného mistra světa v časovce Michaela Rogerse z Austrálie, který musel odstoupit kvůli bolestem zubů.

V neděli čeká peloton další horská etapa, která bude měřit 223 kilometrů. Cyklisté během ní zavítají i na švýcarské silnice a dvakrát vyjedou do nadmořské výšky kolem 2000 metrů, cíl je v italské Domodossole.

Giro d'Italia - 13. etapa (218 km)
1. Piepoli 5:21:12, 2. Basso (oba It.) -44, 3. J. E. Gutierrez (Šp.), 4. Simoni oba -1:19, 5. Scarponi, 6. Pellizotti (všichni It.) oba -2:08, 7. Gadret (Fr.) -2:12, 8. Perez (Mex.) -2:17, 9. Cunego, 10. Savoldelli (oba It.) -2:36, ...129. Padrnos -17:57, 142. Raboň (oba ČR) -18:26.
Průběžné pořadí
1. Basso 49:53:36, 2. J. E. Gutierrez -3:27, 3. Savoldelli -5:30, 4. Belli (It.) -7:35, 5. Simoni -8:00, 6. Pellizotti -8:14, 7. Danielson (USA) -8:35, 8. Cunego -8:58, 9. Di Luca (It.) -10:36, 10. Peňa (Kol.) -11:12, ...86. Padrnos -1:01:11, 163. Raboň -1:47:46.