Matura má další medaili! V Harrachově si doskočil pro bronz

Český skokan na lyžích Jan Matura vybojoval další cenný kov. V prvním závodu Světového poháru v Harrachově doskočil až na třetí příčku. Vedle dvou lednových triumfů v Sapporu se český reprezentant postavil na „bednu" potřetí v kariéře. Závod vyhrál vedoucí muž seriálu Rakušan Gregor Schlierenzauer, který si připsal 47. vítězství v kariéře.

Jan Matura při závodu Světového poháru v Harrachově.

Vedoucí muž skokanského seriálu si připsal 47. vítězství v kariéře a v čele historických tabulek se odpoutal od dosavadního rekordmana Fina Mattiho Nykänena. Druhého Roberta Kranjece porazil Schlierenzauer o pouhé tři desetiny bodu. Rakušan navýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí před Norem Andersem Bardalem, který v Harrachově chyběl stejně jako pět dalších mužů z elitní desítky Světového poháru.

Matura za nejlepší dvojicí zaostal o více než 30 bodů. Umístěním navázal na Romana Koudelku, který byl v Harrachově před dvěma lety v letech rovněž třetí. Čtvrtého Nora Andrease Stjernena, s kterým si prohodil pořadí oproti prvnímu kolu, předčil o 7,8 bodu. Po úvodním letu dlouhém 206,5 metru s ním prohrával o jedinou desetinu bodu.

„Nebylo snadné se soustředit, protože se často přerušovalo kvůli větru, ale jsem samozřejmě moc rád. Užil jsem si to," řekl Matura. „Je to samozřejmě skvělé, doma pódium potěší víc. Cítil jsem tu podporu na každém kroku. První skok se mi povedl a i když ten druhý nebyl už tak vydařený, nakonec to stačilo," konstatoval.

Schlierenzauer označil rekordní vítězství za neuvěřitelné. „Je to skvělé stát se legendou. Moje kariéra je hodně úspěšná, ale je to i práce lidí kolem mě," řekl novinářům třiadvacetiletý Rakušan. Dnešní závod byl pro něj prý náročný. „První kolo dost foukalo, navíc jsem vyhrál jen těsně. Měl jsem štěstí," uznal vítěz posledních dvou ročníků Turné čtyř můstků.

V závodu přeloženém kvůli větru ze soboty bodovali vedle Matury další tři čeští skokané. Třináctý byl Čestmír Kožíšek, který zaznamenal životní výsledek. Po 23. místě na mamutím můstku ve Vikersundu se dostal do elitní třicítky podruhé v kariéře.

Chtěl by zlomit 200metrovou hranici

„Užívám si to. Pěkná atmosféra, povedený závod doma, je to super," řekl bratranec běžce na lyžích Dušana Kožíška. V prvním kole si zlepšil osobní rekord na 197,5 metru. „Na těch 200 metrů to nějak nejde, ale snad mi forma vydrží," řekl skokan, který si řekl o nominaci na mistrovství světa.

Sedmnáctý skončil Antonín Hájek, který bodoval ve Světovém poháru po dvou letech, šestadvacátý byl Lukáš Hlava. Do druhého kola neprošli Jakub Janda (38.) a Roman Koudelka (39.). Šanci na reparát budou mít v odpoledním druhém závodu, který se bude skákat od 14:00 bez kvalifikace.

Let dlouhý zhruba 220 metrů v prvním kole předvedl Slovinec Jurij Tepeš, ale hned po doskoku kontrolovaně upadl. „Podle mě jsem letěl ještě dál," usmíval se. Poslední rozhodčí, kteří dohlížejí nad délkou skoku, byl totiž právě na hranici 220 metrů. Navzdory pádu Tepeš obsadil patnácté místo, po prvním pokusu byl dokonce devátý. Rekord můstku, který drží z roku 2008 výkonem 214,5 metru Rakušan Thomas Morgenstern, kvůli pádu překonán nebyl.