Macelová dokončila jako čtvrtá havajského Ironmana

KONA

Triatlonistka Tereza Macelová obsadila čtvrté místo ve slavném závodu Ironman na Havaji. Postarala se tím o suverénně nejlepší český výsledek v historii. Pětatřicetiletá pražská rodačka žijící v Kanadě zvládla náročné tratě 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a běžecký maraton za 9:23:43 hodiny. Od medailového umístění ji dělilo zhruba osm minut.

Proslulý závod ovládli loňští šampioni. Opět zvítězil šestatřicetiletý Australan Craig Alexander, dokonce potřetí v řadě vyhrála o čtyři roky mladší Britka Chrissie Wellingtonová. Ta časem 8:54:02 navíc vylepšila o 86 sekund 17 let starý traťový rekord Pauly Newbyové-Fraserové.

"Nikdy bych si nepomyslela, že dokážu ten rekord zlomit. Ona je legenda a já se teď cítím tak trochu provinile. Byla to ale jedna z nejtvrdších zkoušek mého života," poznamenala nová rekordmanka, jež z čela tabulek vymazala osminásobnou vítězku z Havaje. Na ironmanských tratích ještě nikdy v kariéře neprohrála, tentokrát nejbližší soupeřku Mirindu Carfraeovou z Austrálie porazila o dvacet minut. Macelovou předčila ještě Španělka Virginia Berasateguiová.

Česká závodnice se od počátku pohybovala v popředí. Jako třetí vylezla vody, po cyklistické části dokonce měla před sebou jen suverénní Wellingtonovou, jež závod začala jako osmá nejlepší plavkyně, a až na běžecké trati vypadla ze stupňů pro trio nejlepších.

Druhá česká profesionálka na startu Lucie Zelenková potvrdila pověst skvělé plavkyně a dokonce jako první přesedala na kolo. Na maratonskou trať se vydala jako čtrnáctá a nakonec obsadila 23. místo. Petr Vabroušek, který dosud držel české maximum v podobě 19. příčky, skončil osmačtyřicátý.

Alexander dosáhl v pětatřicetistupňovém vedru času 8:20:21 a byl prvním úspěšným obhájcem od roku 2002, kdy dokázal prvenství zopakovat Timothy DeBoom. Za vítězství získal stejně jako Wellingtonová 110 000 dolarů.

Triatlonový závod Ironman na Havaji:
Muži: 1. Alexander (Austr.) 8:20:21, 2. Lieto (USA) 8:22:56, 3. Raelert (Něm.) 8:24:32, 4. McCormack (Austr.) 8:25:20, 5. Henning (Dán.) 8:28:17, 6. Bracht (Něm.) 8:28:52, ...48. Vabroušek (ČR) 9:23:03.
Ženy: 1. Wellingtonová (Brit.) 8:54:02, 2. Carfraeová (Austr.) 9:13:59, 3. Berasateguiová (Šp.) 9:15:28, 4. Macelová (ČR) 9:23:43, 5. Keatová (Austr.) 9:25:48, 6. McGloneová (USA) 9:30:28, ...23. Zelenková (ČR) 10:04:42.