Šachista Navara byl sedmý na ME a zahraje si Světový pohár

Jerevan

Šachista David Navara skončil sedmý na mistrovství Evropy v Jerevanu. Jen těsně zaostal za svým nejlepším výsledkem na kontinentálním šampionátu, kterým je šesté místo z roku 2004. Titul získal Rus Alexander Motyljov, s kterým Navara v posledním kole remizoval.

Česká šachová jednička David Navara (vpravo) na archivním snímku

Osmadvacetiletý český šachista si díky svému umístění zajistil účast na Světovém poháru v Ázerbájdžánu. Postup na tento turnaj těsně unikl Viktoru Lázničkovi, který se většinou na ME pohyboval v první patnáctce, ale prohra v posledním kole ho odsunula na 29. místo. Na Světový pohár se probojovalo 23 hráčů.

V Jerevanu startovalo 15 šachistů s ELO nad 2700 bodů, které znamená absolutní světovou špičku, nejlépe si ale nakonec vedli hráči druhého sledu. Motyljov ani jednou neprohrál, ztratil pouze čtyřmi remízami a získal prémii 20 tisíc eur. Druhý skončil devatenáctiletý Španěl David Anton Guijarro, který byl přitom nasazen až jako číslo 99.