Tomic - Berdych 6:7, 7:6, 4:6, 4:6Berdych si poradil s Tomicem a ve čtvrtfinále Wimbledonu vyzve Djokoviče. Osmifinále zvládla i Kvitová

Londýn

Český tenista Tomáš Berdych postoupil na grandslamovém Wimbledonu do čtvrtfinále. V pondělním utkání 4. kola porazil Australana Bernarda Tomice 7:6, 6:7, 6:4 a 6:4. Jeho dalším soupeřem bude ve středu světová jednička Novak Djokovič ze Srbska. Do čtvrtfinále proklouzla i Petra Kvitová, která na travnatém dvorci zdolala za hodinu a 24 minut Španělku Carlu Suárezovou Navarrovou 7:6, 6:3 a v boji o semifinále se v úterý na centrkurtu střetne s Belgičankou Kirsten Flipkensovou.

Tomáš Berdych se raduje ze zisku první sady v osmifinále Wimbledonu.

Do čtvrtfinále se Berdych probojoval při desátém startu ve Wimbledonu potřetí a poprvé od roku 2010, kdy v All England Clubu došel až do finále.

"Jsem nadšený z postupu a zvláště po tak těžkém utkání. Bernard hrál výborně a využíval všech zbraní, které na trávě fungují. Proto se cítím jako vítěz ještě lépe. Těžko jsem se dostával do returnu, trvalo mi to dva sety, ale pak jsem se začal cítit jistěji a to rozhodlo zbylé sety," řekl Berdych, který si pomohl 24 esy.

S Djokovičem má bilanci 2:13, ale v posledním vzájemném utkání ho letos porazil na antuce v Římě z mečbolu a v roce 2010 ho zdolal právě ve Wimbledonu. "Vím, jak ho porazit. Dokázal jsem to a pokusím se o to znovu," řekl Berdych.

Český tenista se musel obrnit trpělivostí proti nápadité hře Tomice, který střídal rychlé míče s jakoby plachtícími, měnil rytmus hry čopy a dobře se pohyboval. Berdych se spoléhal na jisté podání a ve výměnách se snažil být co nejvíc precizní.

O první set málem přišel, ale za stavu 6:5 odvrátil setbol po náběhu na síť. První zkrácenou hru pak sérií čtyř míčů vyhrál. Další tie break ale ve druhém setu nezvládl, když příliš chyboval.

Zlomový třetí set se vyvíjel jako na houpačce. Berdych jako první uspěl a vzal 59. hráči světa podání, vzápětí udělal dvě dvojchyby po sobě a o výhodu přišel. Za stavu 2:3 dokonce odvracel tři brejkboly, ale uspěl, a když pak získal brejk na 4:3, jeho přítelkyně Ester na tribuně vyskočila se slovy: "Jo, pojď!"

Berdych třetí sadu dopodával, ale musel pořád tvrdě pracovat na každý fiftýn a vždy si pečlivě připravit výměnu, aby mohl uklidit míč do rohu. Ve čtvrtém setu si vynutil jeden brejk a vyhrál bez minuty po třech hodinách hry.

Kvitová zdolala Suárezovou

Kvitová rodačku z Las Palmas porazila už popáté ze šesti vzájemných zápasů, první sada pondělního duelu však byla mimořádně vyrovnaná. Obě hráčky si dlouho držely své servisy, až v jedenácté hře Kvitová proměnila hned svůj první brejkbol. Jenže následně přišla o své podání čistou hrou, a tak musel rozhodnout až tie break.

V něm osmá nasazená Češka vedla už 3:0, Suárezová sice dokázala strhnout vedení na svou stranu, nakonec však zkrácenou hru získala ve svůj prospěch Kvitová poměrem 7:5. Klíčový moment druhého setu nastal v šesté hře druhého setu, kdy česká tenistka prolomeným podáním soupeřky odskočila na 4:2 a svůj servis pak už neztratila.

"Tyhle zápasy nejsou jednoduché, protože jsem věděla, že jsem velká favoritka a měla bych vyhrát. Dávala jsem si tlak sama na sebe a byla jsem fakt zatažená a nervózní, ale naštěstí jsem to zvládla," řekla Kvitová.

V boji o semifinále čeká českou fedcupovou jedničku nasazená dvacítka Kirsten Flipkensová z Belgie, s níž má negativní bilanci 1:2. Letos s Belgičankou prohrála ve třech setech na turnaji v Miami.

Tenisový Wimbledon (tráva, dotace 22,56 miliónu liber) - osmifinále:
Dvouhra mužů - 4. kolo:
Tomic (Austr.) - Berdych (7-ČR) 6:7(4), 7:6(5), 4:6, 4:6
Dvouhra žen - 4. kolo:
Kvitová (8-ČR) - Suárezová (19-Šp.) 7:6 (5), 6:3
Čtyřhra mužů - 3. kolo:
Paes, Štěpánek (4-Ind./ČR) - Kubot, Matkowski (15-Pol.) 6:4, 6:2, 6:4.
Čtyřhra žen - 3. kolo:
Grönefeldová, Peschkeová (7-Něm./ČR) - Bouchardová, Martičová (Kan./Chorv.) 6:4, 6:4.