Hlavní obsah

Zlatá sjezdařka může hry přejmenovat na Vonncouver

VANCOUVER

Mohou to být olympijské hry Lindsey Vonnové. Mohou to být hry zvané Vonncouver. Američanka totiž ovládla sjezd, vzdor bolesti holeně, kterou si před hrami poranila. I když se stále častěji ozývají hlasy, že její zranění nebylo tak vážné, že si Vonnová dělala zadní vrátka pro případ neúspěchu. V královské disciplíně všechny soupeřky ale doslova zdrtila, stačila jí jen o půl sekundy pomalejší krajanka Julia Mancusová.

Foto: Gero Breloer, ČTK/AP

Americká lyžařka Lindsey Vonnová v cíli olympijského sjezdu

Článek

Pětadvacetiletá Vonnová nemá v rychlostních disciplínách konkurenci, ale silná bude i v ostatních závodech, ne nadarmo kraluje Světovému poháru. Svou nadvládu může prokázat už dnes večer, kdy je na programu kombinace. Dosud nikdo nevyhrál ve Vancouveru dvě zlata a Vonnová může být první. "Nemůžu přestat štěstím brečet, strašně jsem po vítězství toužila," řekla po středečním závodu Vonnová, první americká vítězka sjezdu v historii.

Vonnové prý pomohla zregenerovat nohu pauza, která vznikla přesunutím sjezdu kvůli počasí. "Je těžké závodit, když jste zranění. Ale pokud jsem chtěla vyhrát, nesměla jsem na to myslet a jet svou jízdu," poznamenala sjezdařka, která měla problémy i v prosinci se zápěstím. Kvůli tomu se jí nedařilo ve slalomu, při kterém se rukou odrážejí branky.

Podobnou patálii si Vonnová prožila i loni na mistrovství světa ve Val d'Isere, kde si poranila palec o rozbité šampaňské právě po oslavě titulu druhé zlaté medaile v super-G. Tehdy dokonce musela na operaci, vynechala obří slalom a ve slalomu potom upadla.

Noha jí bolela

"Dneska to bylo náročné, bolely z toho hrozně nohy. A ta holenní kost mě hodně bolela, protože trať byla hrbolatá," řekla Vonnová. "Takže jsem měla štěstí, že se závody pořád odkládaly," uvedla. Sjezdařky se kvůli nepřízni počasí dostaly na trať jen k jednomu tréninku a navíc sjezdovku nejely vcelku, ale nadvakrát. Dnes ale závod provázelo slunečné počasí.

Rodačka z Minnesoty už je na své třetí olympiádě, ale pod svým dívčím jménem Kildowová tak úspěšná nebyla. Zlepšila se až po svatbě s bývalým americkým lyžařem Thomasem Vonnem, s nímž se přestěhovala do Rakouska.

Za sebou má vážný pád z roku 2002, kdy při sjezdu v Lake Louise vyletěla v plné rychlosti z trati a poranila si záda a kyčel. Další rok kvůli jiné nehodě vynechala MS a na šampionátu v Aare 2007 si zranila koleno.

Pokud ale tentokrát zůstane zdravá, je ve "Vonncouveru" adeptkou na medaili v každé z pěti disciplín alpského lyžování. Tím by se zapsala do historie.

Související témata: