Italové a Němky vyhráli premiéru rychlobruslařské stíhačky na ZOH

TURÍN

Italští rychlobruslaři si před domácím publikem dojeli pro nečekané vítězství ve stíhacím závodě rychlobruslařů. Ve finále za ohromného jásotu diváků jasně porazili Kanadu a získali zlato. V ženské kategorii se z vítězství radovaly Němky, které rovněž porazily kanadský výběr.

Italům při olympijské premiéře této disciplíny přálo štěstí, protože v semifinále narazili na reprezentanty rychlobruslařské velmoci z Nizozemska, ale po jejich pádu postoupili. Zástupci "oranjes" si pak ve finále B dojeli alespoň pro bronzovou medaili. Ve čtvrtfinále vyřadili domácí rychlobruslaři favorizovaný americký tým.

Německá finálová trojice ve složení Anni Friesingerová, Claudia Pechsteinová a Daniela Anschützová-Thomsová si ve finále od prvního z šesti kol budovala náskok před Kanadou a cílem projela o 1,66 vteřiny dříve. Třiatřicetiletá Pechsteinová získala už páté olympijské zlato a zařadila se na páté místo mezi nejúspěšnějšími sportovci historie her. Bronzové medaile získaly Rusky, kterým ve finále B pomohl pád japonské trojice.