Česko - Finsko 77:73Češi jsou ve hře o MS. Hruban třiceti body pomohl basketbalistům k postupu

Martin KézrSport.czPrávo

Další úspěšný krok na vysněné cestě směrem k MS 2019 v Číně učinili čeští basketbalisté, když dokázali v Pardubicích porazit Finsko 77:73. Už mají tak jistotu postupu do druhé fáze kvalifikace z prvního místa ve skupině. Hvězdou vítězů byl Vojtěch Hruban, který přispěl třiceti body.

Český basketbalista Vojtěch Hruban během utkání s Finskem ve skupině F během kvalifikace o mistrovství světa 2019.

Češi začali výborně v obraně, kde pečlivě střežili hvězdu z NBA Markkanena z Chicaga a dařilo se jim i blokovat řadu finských střel. Především díky nebojácným nájezdům Hrubana pod koš z toho pak bylo v 6. minutě vedení 11:6.

Soupeř se ale brzy dotáhl trojkovými střelami a po čtvrthodině i zásluhou tref z druhé vlny útoku skóre i otočil (27:28). Národní tým však s podporou více než tří tisíc diváků v bouřícím hledišti přidal potřebnou špetku agresivity a díky důraznějšímu projevu pod košem získal znovu navrch.

Poločasový náskok domácích byl hodně těsný (37:36). Přechodu do útoku ale scházela větší rychlost, nechytil se ani nikdo z pivotů, a tak český tým vedení hájil jen trpělivou prací v obraně.

V závěru třetí čtvrtiny se střelecké taktovky naštěstí ujal znovu neudržitelný Hruban, Finové se pod tlakem dopouštěli stále víc ztrát a osm minut před koncem se reprezentanti dostali až na slibně vyhlížející stav 67:55. Hodně tomu pomohl i na rozehrávce nápaditý Vyoral.

Hosty ale opět zvedla střelba zdálky, celkově proměnili deset z osmadvaceti trojek. Zbývalo ještě 105 sekund hry, když Finové snížili na 73:71 a vše spělo do dramatického finiše. Klíčové koše pak v poslední minutě obstaral český hrdina Hruban, kdo také jiný. K tomu s důležitým blokem v obraně přispěchal kapitán Pumprla.

Pokud národní tým dokáže v pondělí vyhrát i domácí zápas s Bulhary, pak šance dostat se na šampionát, kde reprezentace hrála naposledy v roce 1982, už bude hodně slušná. Do druhé fáze kvalifikace, kde od podzimu čekají Francie, Rusko i Bosna a Hercegovinu, si totiž všechny týmy nesou dosavadní zisk a ten mají Češi zatím nejlepší.

Kvalifikace MS 2019 basketbalistů - Pardubice
Česko-Finsko 77:73
Nejvíce bodů: Hruban 30, Vyoral 12, Schilb 8, Bohačík 7, Kříž 5, Pumprla a Auda po 4 - Nuutinen 24, Markkanen 13, Wilson 8, Huff 7, Koivisto 6, Madsen a Salin po 5, čtvrtiny 18:17, 19:19, 24:19, 16:18.
Bulharsko-Island 88:86