Švédsko–Švýcarsko 0:2Senzace na MS dvacítek! Kanada končí! A s ní i neporazitelní Švédové. Rusové zničili Slováky

roj, vapČTKSport.cz

Hned první čtvrtfinálový duel mistrovství světa hokejistů do 20 let skončil velkou senzací. Švédové v boji o semifinále prohráli se Švýcarskem 0:2 a jejich naděje na medaili zhasla. Obhájci titulu Kanaďané na domácí půdě po prodloužení podlehli Finům 1:2, Slováci pak nestačili na Rusy, prohráli 3:8.

Švýcaři Yannick Bruschweiler (vpředu) a Gianluca Burger slaví gól proti Švédům ve čtvrtfinále MS do 20 let.

V pátečním semifinále se utkají Finové se Švýcary a Rusko se Spojenými státy americkými, které vyřadily českou reprezentaci po výsledku 3:1.

Kanada sice vedla od 22. minuty díky brance Iana Mitchella, ale 47 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal Aleksi Heponiemi. Nahození Eeliho Tolvanena zpoza branky se od jeho brusle odrazilo za Michaela DiPietra.

Fin Eeli Tolvanen (20) se raduje ze šťastného gólu proti Kanadě, za ním je Kaapo Kakko (24).

DARRYL DYCK

Úřadující šampioni mohli v prodloužení rozhodnout, ale kapitán Maxime Comtois neproměnil trestné střílení, brankář Ukko-Pekka Luukkonen ho vychytal.

V čase 65:17 zmrazil publikum čítající 17 047 diváků v Rogers Areně Toni Utunen.

Kanada za posledních 21 let skončí teprve počtvrté bez medaile a od roku 1999 chybí v semifinále teprve podruhé. Naposledy to bylo v roce 2016 v Helsinkách.

Zleva zklamaný kanadský gólman Michael DiPietro, Jack Studnicka, Alexis Lafreniere a Joe Veleno.

DARRYL DYCK

Švédové vyhráli dosud na MS všechny zápasy a na juniorském šampionátu drží v základní části neuvěřitelnou sérii 48 vítězství za sebou.

Švýcaři na kanadském mistrovství dokázali ve skupině porazit jen slaboučké Dány, v klíčovém utkání sezóny ale překvapili celý hokejový svět.

Švédové nedokázali překonat jejich brankáře Lucu Hollensteina, který pochytal 41 střel a připsal si druhou nulu na turnaji. Švýcaři se dostali do vedení v 16. minutě díky Yannicku Brüschweilerovi a ve druhém dějství pojistil výsledek s končící přesilovou hrou Luca Wyss. V semifinále Švédové chybí poprvé od roku 2006, Švýcaři tam postoupili po devíti letech.

Poslední čtvrtfinálový duel byl jednoznačnou záležitostí. Rusové vedli už v 11. minutě 4:0 a Slováci se poprvé prosadili až ve 44. minutě za stavu 0:7. Za vítěze se trefil dvakrát Klim Kostin. V dresu Slovenska se loučili shodně třemi body za gól a dvě asistence Martin Fehérváry a Michal Ivan.

MS hokejistů do 20 let
Čtvrtfinále:
Švédsko–Švýcarsko 0:2
Branky a nahrávky: 16. Brüschweiler (Burger), 34. Wyss (Schmid, Lehmann). Rozhodčí: K. Anderson (USA), Heikkinen – Nikulainen (oba Fin.), Hynek (ČR). Vyloučení: 6:5, navíc Verboon (Švýc.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5946.
Kanada–Finsko 1:2 PP
Branky a nahrávky: 22. Mitchell (Hayton, Frost) – 60. Heponiemi (Tolvanen, Vaakanainen), 66. Utunen (Talvitie, Heponiemi). Rozhodčí: Pražák (ČR), Romasko (Rus.) – Oliver (USA), Yketyinen (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 17 047
USA–Česko 3:1
Rusko–Slovensko 8:3
Branky a nahrávky: 6. Denisenko (Samorukov, Kravcov), 7. Starkov (N. Kovalenko, Romanov), 8. Alexejev (N. Kovalenko, Starkov), 11. Šaškov (Romanov, Podkolzin), 32. K. Kostin (Denisenko, Žuravljov), 39. K. Kostin (Denisenko, Alexejev), 40. Slepec (Galimov, I. Muranov), 53. Ilja Morozov (Šaškov, Olšanskij) – 44. Fehérváry (Ivan, Pospíšil), 59. Roman (Ivan, Fehérváry), 60. Ivan (Fehérváry, Liška). Rozhodčí: Ingram (Kan.), Sidorenko (Běl.) – Chaput, Harrington (oba Kan.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 11.317.
O udržení – 1. zápas:
Kazachstán - Dánsko 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 2. Bojko (Šinkareckij, Bujalskij), 12. Musabajev (A. Koroljov, Djomin), 33. Sajan Danijar (Gatijatov, Samat Danijar), 49. Gatijatov – 9. Roendbjerg (Schultz), 42. Grundtvig (L. Andersen, Cubars), 58. Setkov (Röndbjerg). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Sjöqvist (Švéd.) – Kovacs (Švýc.), Šefčík (SR). Vyloučení: 5:1, navíc D. Madsen (Dán.) 10 min. Bez využití. Diváci: 5975.