Rusko - Itálie 10:0Sborná rozložila Itálii a je zpátky v čele skupiny B

Hokejisté Ruska deklasovali v utkání skupiny B na mistrovství světa v Bratislavě Itálii 10:0. Sborná dala desátý gól už v 46. minutě. Po čtyřech bodech si připsali Jevgenij Kuzněcov, který dal dva góly a na dva nahrál, a Nikita Kučerov, jenž vedle branky stihl i tři asistence. K historicky nejvyšší výhře samostatného Ruska na MS přispěl prvním zásahem na turnaji i Alexandr Ovečkin, čisté konto vychytal Andrej Vasilevskij.

Ruský útočník Alexandr Ovečkin slaví v duelu s itálií svůj první gól na MS v Bratislavě.

Zatímco Rusko se díky vysokému vítězství vyhouplo zpět na vedoucí příčku v tabulce skupiny, aniž ztratilo jediný bod, Italové jsou bez bodového zisku i vstřeleného gólu poslední a mají skóre 0:30.

Demolici nováčka mezi elitou odstartoval už po 31 vteřinách Zajcev. První třetina skončila na střely mezi tyče 18:5 a obrovský favorit vyjádřil velkou převahu i dalšími třemi góly. Postarali se o ně Chafizullin, Kuzněcov a Ovečkin, pro něhož šlo zároveň i o první bodový zápis ve slovenské metropoli.

Italové, kteří v nejvyšším patře světového hokeje skórovali naposledy 13. května 2017 při porážce 1:4 s Německem, měli velkou možnost přerušit dlouhé čekání na gólovou radost v polovině třetiny, jenže Rosa ji nevyužil.

Už po 18 sekundách druhého dějství skončilo dnešní účinkování v brankovišti pro italského gólmana Bernarda, jehož po dalším gólu Kuzněcova nahradil De Filippo Roia. Čistý štít držel do 27. minuty, kdy ho překonal Kovalčuk. Další branky přidali ještě do druhé přestávky v početní výhodě Dadonov a dokonce v oslabení Grigorenko.

Ve třetí části hrála sborná jen do té doby, než dosáhla pro Italy potupné "desítky". Postarali se o ni Kučerov a Dadonov. Pak už připomínala hra Rusů exhibiční vystoupení.

Dosud nejvyššími výhrami hokejistů Ruska po rozdělení Sovětského svazu bylo skóre 12:3 s Británií (1994) a 10:1 právě proti Itálii (2017). Na desetibrankový rozdíl ve skóre dosáhla "Rudá mašina" poprvé, do rekordního zápisu bývalého SSSR bylo ale stále daleko. V roce 1967 si krutý debakl 2:28 odnesla rovněž Itálie.

Vasilevskij udržel podruhé na turnaji čisté konto, potřeboval k němu jen 15 zásahů. Zatímco sborná neinkasovala přes 182 minut, Italové na gól mezi elitou více než 355 minut čekají.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:
Skupina B (Bratislava):
Rusko - Itálie 10:0 (4:0, 4:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Zajcev (Gusev, Kučerov), 9. Chafizullin (Gusev, Kučerov), 14. Kuzněcov (Barabanov), 17. Ovečkin (Kuzněcov), 21. Kuzněcov (Ovečkin, Orlov), 27. Kovalčuk (Kuzněcov), 34. Dadonov (Kučerov, Gusev), 37. M. Grigorenko (Barabanov), 45. Kučerov (Chafizullin, Zajcev), 46. Dadonov (Kovalčuk). Rozhodčí: Kaukokari, Rantala (oba Fin.) - Jensen (Dán.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7535.
Rusko: Vasilevskij - Něstěrov, Sergačov, Orlov, Zajcev, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, M. Grigorenko - Barabanov, Kuzněcov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Kaprizov, Andronov, Kovalčuk - Tělegin. Trenér: Ilja Vorobjov.
Itálie: Andreas Bernard (21. De Filippo Roia) - McMonagle, Helfer, L. Zanatta, Tauferer, Trivellato, Pavlu, Marchetti, A. Hofer - Miceli, D. Kostner, Insam - Bardaro, Rosa, Ramoser - Deluca, Andergassen, Gander - Hochkofler, Lambacher, S. Kostner. Trenér: Clayton Beddoes.