Ogrodníková byla třetí ve finále Diamantové ligy, Hejnová čtvrtá

Oštěpařka Nikola Ogrodníková skončila třetí ve finále Diamantové ligy. V Curychu hodila 63,05 metru a nestačila jen na vítěznou Číňanku Lu Chuej-chuej (66,88) a Australanku Kelsey-Lee Barberovou (64,74). Pětinásobná vítězka prestižního atletického seriálu Barbora Špotáková tentokrát obsadila pátou příčku výkonem 62,25. Čtvrtá za třemi Američankami doběhla na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Oštěpař Jakub Vadlejch skončil šestý (84,17). Nor Karsten Warholm stlačil evropský rekord na 400 metrů překážek na 46,92, což je druhý čas historie.

Nikola Ogrodníková v Curychu.

Vicemistryně Evropy Ogrodníková byla na stupních vítězů v Diamantové lize vůbec poprvé v této sezoně, kterou jí komplikují problémy se zády. Vylepšila páté místo z loňského finále a vyhrála i třetí duel českých oštěpařek v Diamantové lize.

"Já jsem strašně ráda, že mi aspoň ten jeden pokus vyšel a je z toho třetí místo. Ale jinak jsem technicky moc spokojená nebyla, takže to budu muset nějak napravit. Nohy nešly, jak bych chtěla. Mám za sebou minisoustředění v německé Jeně u Röhlerova trenéra. Hodně jsme zkoušeli, tak jsem se trochu hledala," uvedla v tiskové zprávě Ogrodníková, která v dalších pokusech už 60 metrů nepřehodila.

Světová rekordmanka Špotáková, která před dvěma lety v Curychu popáté vyhrála Diamantovou ligu, tentokrát na medailovou pozici nedosáhla. V Curychu se předloni radoval také Vadlejch, jemuž tentokrát k výhře chybělo takřka pět metrů. Diamant a prémii 50.000 dolarů získal estonský lídr letošních tabulek Magnus Kirt, který posledním pokusem dlouhým 89,13 metru o osm centimetrů přehodil dlouho vedoucího Čenga Čao-cchuna z Tchaj-wanu.

Dvojnásobná mistryně světa Hejnová časem 54,75 zaostala o 64 setin za letošním maximem, ale v závěru předstihla tuhnoucí Švýcarku Léu Sprungerovou a potvrdila pozici nejlepší Evropanky této sezony. Z Američanek tentokrát byla nejrychlejší dvacetiletá Sydney McLaughlinová, která zvítězila v čase 52,85. Novopečená světová rekordmanka Dalilah Muhammadová skončila třetí (54,13).

Nor Karsten Warholm stlačil evropský rekord na 400 metrů překážek na 46,92, což je druhý čas historie.

Nejlepším závodem večera byly mužské dlouhé překážky. Poprvé se na nich utkali úřadující mistr světa Warholm a před závodem třetí muž historických tabulek Rai Benjamin z USA. Třiadvacetiletý Nor v cílové rovince odrazil Benjaminův nápor a potřetí v sezoně vylepšil evropský rekord. Vylepšil ho o další dvě desetiny na 46,92, což je druhý nejlepší výkon historie hned za Kevinem Youngem (46,78). Pod 47 sekund se poprvé v životě dostal i druhý Benjamin (46,98) a stal se čtvrtým běžcem, kterému se to podařilo.

Nejrychlejší dvoustovku v historii Diamantové ligy zaběhla Shaunae Millerová-Uibová, která zvítězila v čase 21,74. Rekord Diamantové ligy překonal i dálkař Juan Miguel Echevarría, který hned v první sérii dolétl na 865 centimetrů. Byl to jeho jediný platný pokus v soutěži. Měl ještě dva přešlapy a tři skoky vynechal.

První dvacetimetrový vrh této sezony předvedla v koulařském sektoru Číňanka Kung Li-Ťiao. Úřadující mistryně světa poslala náčiní do vzdálenosti 20,31 metru a překonala o osm centimetrů 34 let starý rekord mítinku Natalije Lisovské.

Američan Noah Lyles vyhrál v Curychu stovku.

Stovku při neúčasti nejrychlejšího muže sezony Christiana Colemana, který má problémy kvůli zmeškaným dopingovým kontrolám, vyhrál Američan Noah Lyles (9,98). Jako jediný se dostal pod deset sekund.

Útok na limit pro MS na 400 metrů překážek nevyšel Ladě Vondrové, která už je na šampionát kvalifikovaná na hladké čtvrtce. Devatenáctiletá běžkyně obsadila ve vloženém závodě pro mladé závodnice druhé místo časem 56,97 sekundy. Zaostala o 18 setin za osobním rekordem, od požadavku IAAF zaručujícím účast v Dauhá ji dělila bezmála sekunda.