Portoriko - Tunisko 67:64Portoričtí basketbalisté po druhé těsné výhře slaví na MS postup, ze hry je domácí Čína

Kuang-čou/Peking

Čínští basketbalisté na mistrovství světa překvapivě nepostoupili ani do osmifinále. Po porážce od Venezuely 59:72 v přímém souboji o druhé postupové místo ve skupině A budou hrát ve zbytku turnaje jen o 17. místo. Vedle Jihoameričanů si dnes účast mezi 16 nejlepšími týmy zajistilo také Portoriko po výhře 67:64 nad africkými šampiony z Tuniska. Neporazitelnost v základních skupinách udrželi vicemistři světa Srbové, Poláci, Argentinci a Španělé. Ze hry o medaile jsou po dnešku všechny africké i asijské týmy.

Číňan Sun Minghui během utkání MS proti Venezuele.

Číňané dali jihoamerickým šampionům první tři body, to ale bylo jejich jediné vedení v zápase. Soupeř těžil zejména z podkošové převahu, ve statistice doskakování předčil domácí výběr drtivě 49:28. Čínské publikum zažilo další zklamání po pondělní porážce od Polska po prodloužení. Poláci na závěr uhájili stoprocentní bilanci výhrou 80:63 nad Pobřežím slonoviny.

Portoriku zajistil postup trojkou pět sekund před závěrečnou sirénou Gary Browne. Tunisané vedli čtyři a půl minuty před koncem o pět bodů 64:59, ale další koš nepřidali. Strůjcem obratu byl právě šestadvacetiletý rozehrávač Browne, který působí v izraelské lize. Po jeho pasech snížil Devon Collier a trojkou vyrovnal David Huertas. Při poslední akci svého týmu oklamal Browne obránce a sám zakončil střelou zpoza oblouku.

Portoričané vybojovali ve skupině C druhou těsnou výhru, Írán porazili košem v poslední sekundě 83:81. Nestačili jen na Španěly (63:73). Proti těm dnes Íránci drželi ještě necelé dvě minuty před koncem nerozhodný stav, ale posledních osm bodů dal favorit. Tečku za skóre 73:65 dal dalekonosnou trojkou pivot šampionů NBA z Toronta Marc Gasol, s 16 body nejlepší střelec zápasu. Jeho protějšek Hamed Haddádí zaznamenal i ve třetím utkání double double, tentokrát za 10 bodů a 15 doskoků.

Srbové ovládli šlágr skupiny D s Itálií. Sice poprvé nedosáhli na stobodovou hranici, ale znovu se prezentovali ofenzivním výkonem a zvítězili 92:77. Rozehrávač Sacramenta Bogdan Bogdanovič trefil šest trojek a zaznamenal 31 bodů.

Ve skupině B skončil duel neporažených týmů Argentiny a Ruska vítězstvím výběru jihoamerické země 69:61. Mužem zápasu byl rozehrávač Realu Madrid Facundo Campazzo s bilancí 21 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků.