USA - Brazílie 89:73Američané Čechy nezklamali. Satoranský a spol. už znají soupeře pro čtvrtfinále

Šen-čen/Praha

Česká senzace na MS v Číně je dokonána, parta kolem Tomáše Satoranského postoupila díky vítězství obhájců titulu z USA nad Brazílií 89:73 do čtvrtfinále MS v Číně. V něm se utká s dosud neporaženou Austrálií, která na závěr osmifinálové skupiny zdolala Francii 100:98.

Američan Jaylen Brown (vlevo) před brazilským basketbalistou Andersonem Varejaoem v osmifinále MS.

Američané se rozjížděli pomalu, ale nakonec neprohráli ani pátý zápas na turnaji. Pětinásobní mistři světa po první čtvrtině vedli jen o tři body a v poločase o čtyři. Jenže poté favorité zabrali, v průběhu závěrečné čtvrtiny vedli až o 21 bodů a Brazilci už skóre jen zkorigovali.

Šestnácti body se na vítězství USA podíleli Myles Turner a Kemba Walker, za poražené zaznamenal 21 bodů Vítor Benite. Američané, kteří usilují o šestý titul, se ve čtvrtfinále utkají s Francií. Zbývající dvojice tvoří Španělsko - Polsko a Argentina - Srbsko.

Australané na závěr osmifinálové skupiny L zdolali Francii 100:98. Dramatický zápas o první místo v tabulce rozhodli až v posledních sekundách z trestných hodů.

Třiceti body přispěl k vítězství Patty Mills. Rozehrávač San Antonia, který je nejlepším australským střelcem, si vylepšil své dosavadní maximum na turnaji. Velký podíl na výhře měli další hráči z NBA. Joe Ingles z Utahu dal 23 bodů, Aron Baynes zaznamenal 21 bodů a pět doskoků.

Bronzovým medailistům z minulého světového šampionátu Francouzům nepomohlo 31 bodů a šest doskoků Evana Fourniera a 26 bodů Nanda de Cola.

Brazilský basketbalista Alex Garcia padá v duelu s USA.

Australští basketbalisté, kteří v přípravě krátce před šampionátem ukončili téměř třináct let trvající neporazitelnost americké reprezentace, jsou v Číně stále bez prohry stejně jako USA, Argentina a Španělsko.

Mistrovství světa basketbalistů v Číně:
Osmifinále:
Skupina K (Šen-čen):
Řecko - ČR 84:77 (18:12, 32:33, 57:49)
Nejvíce bodů: Calathes 27, Slukas 16, J. Adetokunbo 12, T. Adetokunbo 11 - Bohačík 25, Satoranský a Auda po 13, Hruban 11.
USA - Brazílie 89:73 (21:18, 43:39, 67:56)
Nejvíce bodů: Turner a Walker oba 16, Brown 11, Barnes 10 - Benite 21, Barbosa a Varejao po 14.
1.USA550437:33010
2.ČR532417:3958
3.Řecko532403:3828
4.Brazílie532409:4278
Skupina L (Nanking):
Litva - Dominikánská republika 74:55 (19:14, 38:24, 52:39)
Nejvíce bodů: Lekavičius a Valančiunas po 19, Kuzminskas 12 - Mendoza 14, Rojas 11, Vargas 8.
Austrálie - Francie 100:98 (23:24, 46:46, 71:75)
Nejvíce bodů: Mills 30, Ingles 23, Baynes 21 - Fournier 31, De Colo 26, Batum 13.
Austrálie - Česko (15:00 h, Šanghaj).
Semifinále se hraje v pátek, utkání o 5-8. místo jsou na programu už o den dřív a na Česko tak bude čekat buď vítěz, nebo poražený z duelu Španělů s Poláky.