Polsko - Česko 84:94Fantazie! Čeští basketbalisté zvládli drama a zahrají si o nejlepší umístění v historii

Martin KézrSport.czPrávo

Další velké vítězství úžasné reprezentační party! Čeští basketbalisté porazili na MS v Šanghaji také Polsko 94:84 a v sobotu tak budou hrát o konečné 5. místo proti Srbsku. Minimálně zopakují nejlepší umístění národního týmu ještě z doby Československa, který v roce 1970 skončil na šampionátu šestý. Navíc mají Ginzburgovi svěřenci jistotu, že v konečném pořadí skončí před USA, což by asi před turnajem netipoval vůbec nikdo.

Český basketbalista Tomáš Satoranský v akce během utkání mistrovství světa s Polskem.

Poláci měli na rozdíl od českého týmu před utkáním v Šanghaji den volna a ze začátku působili svěžejším dojmem. Po pěti minutách vedli 15:6, ale čeští reprezentanti nejsou v Číně zvyklí dávat kůži lacino. Zase v sobě našli pramen energie. Satoranský s nezměrným odhodláním zavelel k obratu a svou trojkou spustil desetibodovou šnůru v podání národního týmu.

Hrálo se ve vysokém tempu, oba celky se praly s kumulující únavou a v útoku je držela hlavně trojková střelba. Na závěr druhé čtvrtiny vyšel trenéru Ginzburgovi tah se zónovou obranou, která přes tři minuty nedovolila Polákům vůbec skórovat. Mezitím český tým dal dvanáct bodů v řadě a dostal se do vedení 43:35.

Jenže limitující byly ztráty míče i herní potíže reprezentačních pivotů, především na tomto postu soupeř působil svěžeji. Češi dřeli na maximum, pět minut před koncem to bylo 74:74 a zápas spěl do napínavé koncovky. V ní národní tým zase vyrukoval s perfektní zónou a útočný projev rozložil mezi víc hráčů.

Hruban, který byl nejlepším střelcem týmu a se ziskem 24 bodů a 12 doskoků zaznamenal ceněný double double, už třináctou českou trojkou ve 38. minutě zvýšil vedení na 84:79 a pak to byla od reprezentantů jen učebnicová ukázka toho, jak se rvát o úspěch.

Hvězda českých basketbalistů - Tomáš Satoranský v akci během utkání mistrovství světa.

Především na doskoku se projevila touha, vůle a bojovnost. V obraně uměli rozbourat herní koncept Poláků, po jejich faulech proměňovali trestné hody a pod taktovkou Satoranského, jenž nabíral 22 bodů a 12 asistencí, už dokráčeli k výhře, která je posunula do duelu o konečné páté místo.

MS v basketbalu
Skupina o 5. až 8. místo
Polsko - Česko 84:94 (23:23, 35:43, 63:64)
Nejvíce bodů: Waczyňski 22, Slaughter a Kulig po 12, Ponitka 11 - Hruban 24, Satoranský 22, Bohačík 21, Balvín 9, Kříž 0 - Peterka 9, Pumprla 5, Šiřina 3, Auda 1, Schilb, Vyoral a Palyza. Fauly: 18:17. Trestné hody: 18/15 - 15/11. Trojky: 9:13. Doskoky: 27:41.