Sparta - Slavia 0:3Nejdřív penalta vyrobená Frýdkem, pak vlastenec Sáčka. Sparta si podepsala v derby ortel sama

19. Souček (penalta) 0 : 1
55. Sáček (vlastní) 0 : 2
89. Masopust 0 : 3

Sama se porazila, Sparta podepsala sama nad sebou ortel, neboť doslova vnutila Slavii, aby její úspěšná bilance v derby pokračovala i po nedělním duelu 10. ligového kola. Nejdřív vyrobil letenský kapitán Frýdek penaltu, kterou už tradiční slávistický střelec v konfrontacích s letenským rivalem proměnil, po půli si dal Sáček vlastní gól a Sparta tak znovu padla. A nakonec doma dokonce s tříbrankovým přídělem, takže na obhájce titulu ztrácí už dvanáct bodů.

Hráči Slavie se radují z prvního gólu, který dal z penalty Tomáš Souček (vpravo).

Zbytečný faul. A hlavně nepochopitelný. Frýdek fauloval Součka v Hečově šestnáctce tak okatě, že sudí Zelinka neváhal ani vteřinu. Ani konzultaci s videorozhodčím nepotřeboval, protože zákrok domácího kapitána si o penaltu prostě říkal.

Už po devatenácti minutách tak přišla nabídka pro Součka, který se při exekuci pokutového kopu nemýlil ani na Letné.

Spartu rychle inkasovaný gól rozhodil natolik, že po pár desítkách vteřin mohla inkasovat podruhé. Lischkovu přihrávku totiž vystihl Hušbauer, přesným pasem našel naprosto osamoceného Olayinku, který ovšem v obrovské šanci Hečovu bránu minul.

Z domácích v ten moment spadl nikoli kámen, ale přímo balvan, protože dvě hrůzné minuty jakž takž přežila, prohrávala jen o gól a mohla o body i svou čest ještě hrát.

Hovorka a spol.: „Derby je naše!“

Snažila se o to. Sice lopotně a místy upachtěně, dvě příležitosti ke srovnání skóre se jí ale přece jen nabídly. Frýdek ale svůj počáteční hřích neodčinil, neboť Kolář jeho ránu vyrazil, Hašek v nastaveném čase první půle rovněž nepochodil, neboť i jeho hlavičku slávistický gólman skvěle zlikvidoval. Po dalekonosné střele Kangy se tři minuty po přestávce sice jen díval, ale trajektorii míče sledoval s úlevou, neboť hornímu rohu jeho brány se  rána gabonského legionáře vyhnula.

Záhy poté se ovšem osud Sparty naplnil, neboť podruhé v derby si sama nad sebou podepsala ortel. Po Frýdkově penaltě pro změnu vlastním gólem.

Brankář Heča totiž neudržel Coufalův centr, a i když se Tecl k míči neprocpal a Olayinka vystřelil hodně nepovedeně, všechno za hosty vyřešil sedící Sáček, který srazil balon do vlastní brány.

Domácím se sice od 66. minuty, kdy po druhé žluté kartě musel ze hřiště hostující Hušbauer, nabídla početní převaha, ale ta už jim byla k ničemu. Do šance se nedostali, natož aby se zmohli na gól, který by jim dal alespoň trochu naděje.

A když deset minut před koncem Tetteh nevybíravě fauloval Hovorku a musel okamžitě ze hřiště, proměnilo se sparťanské pachtění už jen v jednu velkou bezmoc.

Třetí inkasovaná branka v 89. minutě, kterou dal chytrým lobem Masopust, už letenskou hořkost a zmar pouze podtrhla.

Sparta tak musí čekání na skalp svého slávistického rivala protáhnout o dalšího půl roku, neboť naposledy ho porazila v březnu 2016.

Fotbalová liga – 10. kolo:
Sparta Praha–Slavia Praha 0:3 (0:1)
Branky: 19. Souček z pen., 55. Souček vlastní, 89. Masopust. Rozhodčí: Zelinka – Nádvorník, Paták - Ardeleanu (video). ŽK: Kanga – Hušbauer, Masopust, Bořil, Hovorka, Škoda. ČK: 82. Tetteh – 66. Hušbauer. Diváci: 17 292.
Sparta: Heča – Sáček, Kaya, Lischka, Hanousek (55. Plavšič) – Frýdek, Mandjeck – Hložek (69. Kozák), Kanga, Hašek (78. Trávník) – Tetteh. Trenér: Jílek.
Slavia: Kolář – Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil – Souček – Masopust, Hušbauer, Stanciu (69. Zelený), Olayinka (90. Hora) – Tecl (74. Škoda). Trenér: Trpišovský.