Márquez je znovu mistrem světa, Češi v Thajsku bodovali v Moto3

Španělský jezdec Marc Márquez se pošesté stal mistrem světa v závodech silničních motocyklů královské třídy MotoGP. Čtvrtý titul za sebou si zajistil už čtyři závody před koncem šampionátu. Na okruhu v Buriramu ovládl Velkou cenu Thajska, i když měl v pátečním tréninku těžký pád a hodně se potloukl. Karel Abraham dojel na 19. místě.

Španěl Marc Márquez při Velké ceně Thajska.

Šestadvacetiletý Márquez šel v pátek po "highsideru" přes řidítka a chvíli nemohl dýchat. Bolestivě si narazil záda, kyčel i nohy, přesto v Grand Prix pokračoval. V sobotní kvalifikaci byl španělský jezdec Hondy třetí a dnes v posledním kole předjel Fabia Quartarara z Francie, který dlouho mířil za premiérovým vítězstvím. Márquezův největší soupeř v průběžném pořadí MS Ital Andrea Dovizioso dojel s odstupem 11 sekund čtvrtý.

"Staral jsem se především o to, jak vyhrát závod, protože Fabio byl opravdu rychlý. Souboj s Doviziosem v šampionátu mě upřímně řečeno tolik nezajímal," řekl Márquez, který v sezoně devět závodů vyhrál, pětkrát dojel druhý a jednu Velkou cenu nedokončil. "Je to skvělý rok," přikývl jezdec, který v součtu s nižšími kubaturami MS získal už osmý titul.

Márquez do Thajska přijel s náskokem 98 bodů, čtyři závody před koncem MS nyní vede o nedostižných 110 bodů. Jeho sérii titulů v MotoGP dokázal přerušit jen krajan Jorge Lorenzo v roce 2015.

Oba čeští jezdci v kategorii Moto3 v Thajsku bodovali. Po startu z předposlední řady dojel Filip Salač jedenáctý a Jakub Kornfeil dvanáctý. Zvítězil Španěl Albert Arenas, druhý Ital Lorenzo Dalla Porta zvýšil náskok v čele průběžného pořadí šampionátu.

Kornfeil sahal po ještě lepším umístění, do posledního kola vjel na osmém místě, to ale po penalizaci neudržel. Ze zadních pozic musel odstartovat kvůli bezohlednosti v pátečním tréninku, Salače zase rozhodčí potrestali za příliš pomalou jízdu. Jedenácté místo je pro něj v Moto3 druhým nejlepším výsledkem po zářijové deváté příčce ze San Marina.

Kornfeila ničí penalizace

"Umístění v cíli je v pohodě, byl jsem z průběhu závodu nadšený a spokojenost byla viditelná i v zázemí týmu. Z jisté euforie mne však vytrhly následné penalizace, kterým vlastně už ani moc nerozumím," líčí Jakub Kornfeil.

"Přicházejí v mém případě bez jakéhokoliv předešlého upozornění a není pak ani možnost jakkoliv je zvrátit, či si ztracené pozice vybojovat na trati zpět. Jejich rozdělování je podle zvláštního klíče, což i fanoušci vnímají celkem rozporuplně. Za čtrnáct dní v Japonsku budeme mít možnost zajet lepší výsledek, i když i tam jsou dlouhé rovné úseky," dodává Kornfeil.

Dalla Porta prohrál s Arenasem o 231 tisícin sekundy, ale z druhého místa nemusel být smutný. Před Španělem Aronem Canetem, který závod na okruhu v Buriramu nedokončil, nyní v MS vede o 22 bodů.

Závod Moto2 vyhrál Ital Luca Marini. Šampionát vede s náskokem 40 bodů dnes pátý Španěl Álex Márquez, mladší bratr staronového šampiona MotoGP.