Další rána pro Rusy! Sbornou zlomilo bleskové K.O. Finové opět řádili

Ostrava/Třinec

Po prohře s českým výběrem ztratili favorizovaní hokejisté Ruska na světovém šampionátu dvacetiletých v Ostravě další body. V bitvě velmocí prohrála sborná s celkem USA 1:3, když ji zlomily dva slepené góly ve druhé části hry. Američané, pondělní soupeř svěřenců trenéra Václava Varadi, tak po druhé výhře se šesti body vévodí skupině B. Rusové mají stejně jako Německo, Česko a Kanada tři body. Ve skupině A v Třinci si Finové poradili s Kazachstánem hladce 7:1, už mají jisté čtvrtfinále a s nimi i Švédové, Švýcaři a Slováci.

Američané se radují z prvního gólu proti Rusku.

Američané, kteří po úvodní prohře s Kanadou 4:6 zdolali Německo 6:3, prolomili bezbrankový stav ve 37. minutě. Při vyloučení Ilji Kuglova proměnil přihrávku Trevora Zegrase Arthur Kaliyev. Hned za šest sekund zvýšil Nicholas Robertson.

Po 80 sekundách závěrečného dějství prostřelil Amira Miftachova Kaliyev a do ruské branky se postavil Jaroslav Askarov. Ve 44. minutě snížil Alexandr Romanov. Více ale Rusové, kteří v úvodu šampionátu podlehli české reprezentaci 3:4, nevytěžili a nenavázali na sobotní výhru nad Kanadou 6:0.

Kazachstán byl pro Finy po Slovácích, které včera rozstříleli 8:1, dalším snadným soustem na cestě k přiblížení se obhajobě titulu. Poražení ztratili naději na posun z poslední pozice a čeká je boj o udržení. Finové se dostali do čela tabulky o dva body před Švédsko, které má zápas k dobru.

Favorit se ujal vedení v sedmé minutě, kdy v přesilové hře usměrnil Patrik Puistola puk zblízka za Romana Kalmykova. V polovině úvodního dějství také v početní výhodě vyrovnal střelou z pravého kruhu Andrej Bujalskij. V 15. minutě vrátil Finům vedení Kristian Tanus.

Po 54 vteřinách druhé třetiny se prosadil z pozice mezi kruhy Matias Maccelli a ve 33. minutě připravil Aku Räty gól pro bratra Aatua. V závěrečném dějství ještě navýšili rozdíl Puistola, Mikko Kokkonen a Kim Nousiainen.

MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci:
Skupina A:
Kazachstán - Finsko 1:7 (1:2, 0:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 11. Bujalskij (Asuchanov, Djomin) - 7. Puistola (Tanus, Heinola), 15. Tanus (Oden, Puistola), 21. Maccelli (Thomson), 33. Aatu Räty (Aku Räty, Heinola), 48. Puistola (Oden), 54. Kokkonen (Utunen), 58. Nousiainen (Maccelli, Killinen). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Pešina (ČR) - Lundgren (Švéd.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 5:9. Využití: 1:2. Diváci: 3012
Skupina B:
USA - Rusko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 37. Kaliyev (Zegras, Caufield), 37. Robertson (Wahlstrom, Pinto), 42. Kaliyev (Zegras, Drury) - 44. A. Romanov (Chovanov, Žuravljov). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Harnebring (Švéd.) - Huseby (Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 8:8, navíc Misjul (Rus.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8693.