Davidová vydřela dvanácté místo, po ročním čekání triumfovala Mäkäräinenová

Dvanáctá skončila Markéta Davidová v závodě SP biatlonistek na 12,5 km s hromadným startem, když v německém Oberhofu v mimořádně obtížných podmínkách musela kroužit sedmkrát po trestném kole. O to víc vyniká výkon vítězné Finky Kaisy Mäkäräinenové, který minula jen jedinou z dvaceti ran a po třinácti měsících slaví triumf. Druhá Češka na startu Lucie Charvátová obsadila 27. místo, Eva Kristejn Puskarčíková kvůli nachlazení nenastoupila.

Česká závodnice Markéta Davidová při sprintu v Oberhofu.

Už první střelbu v mlhavém oparu zvládlo čistě jen osm závodnic. České duo bohužel mezi ně nepatřilo. Charvátovou čekalo jedno trestné kolo a vrátila se na trať šestnáctá. Davidová musela kroužit dokonce třikrát a patřilo ji až 28. místo. V čele uháněly Eckhoffová s domácí Herrmannovou.

Druhou položku vleže zvládla Norka bezchybně a získala dvacet vteřin náskoku na Bělorusku Krjukovou, která také dala obě ležky na nulu. Charvátová si po třech chybách musela přidat 450 metrů navíc, na trestné kolo šla i Davidová a jely ze střelnice spolu na 23. a 24. místě.

Těžké větrné podmínky při stojce přemohly i Eckhoffovou, která minula třikrát terč, jenže chybovala většina závodnic, takže klesla jen na třetí místo za Mäkäräinenovou a Krjukovou. Všech pět ran nebyly ani vstoje schopné poslat do terče české závodnice, střelba ale trápila všechny. Pouze Finka závěrečnou položku v silném protivětru dokázala odstřílet jako jediná čistě, zatímco třeba Bělorusku čekaly čtyři trestná kola.

Mäkäräinenová tak měla při odjezdu ze střelnice náskok bezpečný padesát sekund na norský tandem Röiselandová, Ekchoffová. Davidová po poslední stojce figurovala na 14. místě, Charvátová byla o třináct příček za ní. Na posledních dvou kilometrech dokázala mladší závodnice z českého týmu ještě dvě závodnice předstihnout a její běžecký výkon patřil mezi elitní osmičku.

„Poryvy větru byly skutečně šílené, navíc na každém stavu trochu foukalo jinak. Dalo se tušit, že se v takovém počasí bude hodně kazit. Bylo to až na samé hranici regulérnosti, každá z holek se s tím nějak prala," řekl v České televizi asistent trenéra Jiří Holubec.