Česko - Ukrajina 23:19Výborně! Čeští házenkáři vybojovali na ME postup ze skupiny

Čeští házenkáři vybojovali na ME postup ze skupiny. V jejím závěrečném utkání porazili ve Vídni Ukrajinu 23:19, byť jim stačila i porážka o jeden gól. Ze druhého místa tak doprovodí do další fáze suverénní domácí Rakušany, kteří porazili i Severní Makedonií 32:28.

Český házenkář Jakub Hrstka brání Ukrajince Dmytra Ilčenka.

Český celek navázal na nedělní vítězství nad Severní Makedonií a zakončil vídeňskou skupinu s bilancí dvou výher a jedné porážky. Do další fáze turnaje, kterou jsou dvě šestičlenné skupiny, prošli reprezentanti z druhého místa za domácím Rakouskem a nepřenesli si do ní žádný bod.

Čtvrtfinálovou skupinu odehraje český tým opět ve vídeňské Stadthalle. Od čtvrtka do středy se postupně utká s obhájcem trofeje Španělskem, Běloruskem, Chorvatskem a Německem. Druhá skupina se odehraje v Malmö, první dva týmy z obou tabulek postoupí do semifinále. Reprezentanti obhajují předloňské šesté místo, jímž vyrovnali historické maximum.

Čeští házenkáři slaví na ME postup ze skupiny.

"Jsme šťastní, že jsme po tom prvním prohraném zápase (s Rakouskem) nakonec postoupili do hlavní fáze. Všechny tři zápasy byly velmi vyrovnané, nakonec jsme získali čtyři body a jsme spokojeni. Je to obrovský úspěch, že jsme se dostali mezi nejlepší dvanáctku. Čekají nás čtyři zápasy s top týmy, je to obrovská zkušenost pro naše hráče," řekl novinářům jeden z dvojice trenérů Jan Filip.

Český tým zůstal ve hře o postup i po úvodním dnešním zápase skupiny, v němž Rakousko s přehledem porazilo Severní Makedonii. Reprezentanti si díky vítězství domácího výběru dokonce mohli dovolit porážku o jeden gól.

"Sledovali jsme to v autobuse cestou na halu, věděli jsme, že to nemáme ve vlastních rukách. Chtěli jsme o něco hrát. Jak už to bylo o sedm nebo osm gólů, věřili jsme, že to Rakušáci dokážou. Naštěstí nám pomohli a byla řada na nás," řekl křídelník Miroslav Jurka.

Ukrajinec Stanislav Žukov v souboji s českým reprezentantem Pavlem Horákem na ME házenkářů.

Favorita však od úvodu svazovala nervozita a celý první poločas musel dotahovat. Ukrajinci hráli od začátku nezvykle v sedmi lidech bez brankáře a celé úvodní dějství si udržovali jedno až dvoubrankové vedení. "Začátek byl strašný, byli jsme nervózní," uvedl Jurka.

I vinou řady nepřesností a technických chyb na obou stranách padlo v první půli jen 19 branek. Čechům se nevedlo hlavně v útoku a podobně jako při vítězném duelu se Severní Makedonií prohráli úvodní dějství, tentokrát 9:10.

Český házenklář Ondrej Zdráhala (vlevo) střílí přes Ukrajince Zachara Denysova na ME.

Na startu druhé půle reprezentanti stejně jako v předchozím utkání ožili. Poté, co zasáhl gólman Martin Galia, se dvakrát přes celé hřiště trefil do odkryté branky Jurka a favorit otočil stav. Ve 44. minutě pak vystihl rozehrávku Vančo a po úniku na prázdnou branku zvýšil na 16:14.

Nejlepší střelec minulého Eura Zdráhala vzápětí poslal Čechy poprvé do tříbrankového vedení. Ukrajinci se ještě jednou dotáhli na rozdíl jedné trefy, ale v 51. minutě se přes celé hřiště prosadil i gólman Galia a favorit znovu odskočil na 20:17.

"Pomohly nám tři góly do prázdné brány. To byl jeden z důležitých faktorů, kvůli tomu jsme to včera trénovali," podotkl Filip. "Bylo to fyzicky možná ještě těžší než s Makedonci. Škaredá házená, ale oni hrají, na co mají. První poločas jsme se trochu trápili, než jsme si na to navykli. Ale pak už jsme dominovali v druhém poločase a já už neměl o výsledek vůbec strach. Už jsem viděl, že oni taky nemohou," řekl Galia.

Ukrajinci, kteří se probojovali na Euro po 10 letech, už neměli síly na zvrat. Galia "uzamkl" branku a od 50. do 58. minuty neinkasoval. Reprezentanti si čtyřgólovou šňůrou vytvořili rozhodující náskok 22:17 a závěr už s přehledem zvládli.

Šesti góly přispěl k výhře nejlepší střelec večera Tomáš Babák. "Samozřejmě jsme hodně rádi, že jsme to zvládli. I když víme, že to nebyl z naší strany ideální výkon. Bylo tam hodně tlaku a bylo to vidět. Věděli jsme, že musíme vyhrát. Nakonec jsme to ubojovali, možná jsme chtěli trochu víc než soupeř," uvedl Babák.

Mistrovství Evropy házenkářů - skupina B (Vídeň):
ČR - Ukrajina 23:19 (9:10)
Sestava a branky ČR: Galia 1, Mrkva - Hrstka 1, Bečvář, Jurka 3, Horák 1, Kašpárek 1, Babák 6, Číp, Šlachta, Vančo 2, Zdráhala 3, Solák, Mubenzem 4, Zeman, Mojžíš 1.
Nejvíce branek Ukrajiny: Kozakevič 4, Ostrouško 3. Rozhodčí: Santos, Fonseca (oba Portug.).
Rakousko - Severní Makedonie 32:28 (18:12)