Bartyová - Kvitová 7:6, 6:2Konec! Kvitová ve čtvrtfinále Australian Open vypadla s domácí favoritkou

Petra Kvitová ve čtvrtfinále Australian Open v Melbourne prohrála s aktuální světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou 6:7, 2:6. Devětadvacetiletá česká tenistka tak nenapodobí loňskou cestu do finále prvního grandslamového turnaje sezony.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih zápasu Kvitové s BartyovouVideo: sntv

Sestřih zápasu Keninové s Džabúrovou

Poslední česká zástupkyně v letošní dvouhře v Melbourne dosud měla s Bartyovou bilanci 4:3. Před rokem nad ní vyhrála při Australian Open jasně 6:1, 6:4, ale další tři souboje s ní už prohrála.

A Kvitová hůře začala i v dnešním duelu. V prvním setu sice nejprve získala soupeřčin servis, vzápětí ho však ztratila. Hrála na hranici rizika, snažila se pálit vítězné údery. Využila ale jen jeden z devíti brejkbolů, přičemž pět z nich měla za stavu 3:3, kdy vedla při podání Australanky 40:0.

Souboj mířil do tie breaku. V něm Kvitová vedla 3:1 a ještě za stavu 3:2 zatlačila protivnici do defenzivy, jenže Bartyová se fantastickými údery ubránila.

Domácí favoritka pak odvrátila i setbol Kvitové, aby sama vzápětí po hodině a sedmi minutách dotáhla první dějství k vítězství.

Ve druhé sadě už Kvitová odpadla. S pestře hrající Bartyovou, která se skvěle bránila a hrála dlouhé míče, brzy prohrávala 0:4. Snížila na 2:4, ale po dvojchybě znovu přišla o podání a Bartyová zápas ukončila esem.

"Se světovou jedničkou jsem hrála vyrovnaný první set a mohla jsem ho vyhrát. Bylo to opravdu o pár míčích. Tak dobrý tie-break jsem neodehrála hodně dlouho, což mrzí o to víc. Myslím, že to rozhodlo. Byl to těžký zápas, mohlo to být i finále grandslamu," řekla Kvitová novinářům v Melbourne.

"Petra je v mých očích skvělá soupeřka. Vždy ze sebe vydá to nejlepší a bez ohledu na výsledek, jestli vyhraje, nebo prohraje, tak má úsměv na tváři. Zápasy s ní miluji," řekla Bartyová na kurtu. "Věděla jsem, že musím hrát naprosto dokonale, což mi vyšlo. První set byl klíčový. Petra odehrála dobrý zápas."

Třiadvacetiletá Bartyová se stala první australskou semifinalistkou po 36 letech a je pro pořádající zemi nadějí, že by se mohla stát následovnicí Chris O'Neilové, tedy první australskou vítězkou turnaje od roku 1978.

V semifinále Bartyová bude hrát se Sofií Keninovou z USA.Turnajová čtrnáctka v prvním čtvrtfinále porazila Ons Džabúrovou z Tunisu dvakrát 6:4.

Postup Strýcové ve čtyřhřeVideo: sntv

Česko má jistou finalistku čtyřhry žen. V semifinále se utkají nejvýše nasazené Barbora Strýcová s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej a turnajové čtyřky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou.

Strýcová s Sie Šu-wej zdolaly ve čtvrtfinále Američanky Jennifer Bradyovou, Caroline Dolehideovou dvakrát 6:2. Krejčíková se Siniakovou se do svého prvního semifinále v Melbourne dostaly po výhře 3:6, 6:2 a 6:3 nad kanadsko-lotyšskou dvojici Gabriela Dabrowská, Jelena Ostapenková.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 71 milionů australských dolarů):
Ženy:
Dvouhra - čtvrtfinále
Bartyová (1-Austr.) - Kvitová (7-ČR) 7:6 (6), 6:2
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Sie Šu-wej, Strýcová (1-Tchaj-wan/ČR) - Bradyová, Dolehideová (USA) 6:2, 6:2
Krejčíková, Siniaková (4-ČR) - Dabrowská, Ostapenková (6-Kan./Lot.) 3:6, 6:2, 6:3.
Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Mektič, Krejčíková (5-Chorv./ČR) - Kyrgios, Anisimovová (Austr./USA) 4:6, 6:4, 10:8
Junioři:
Čtyřhra - 2. kolo:
Svrčina, Von Der Schulenburg (2-ČR/Švýc.) - Cobolli, Gigante (It.) 6:4, 6:2
Kym, Stricker (Švýc.) - Krumich, Chak Wong (ČR/Hongkong) 6:4, 6:4
Juniorky:
Dvouhra - 2. kolo:
Jiménezová (9-And.) - Lavičková (ČR) 7:6 (7:5), 6:0.
L. Fruhvirtová, Bartoneová (1-ČR/Lot.) - Lavičková, Vidmanová (ČR) 6:7 (4:7), 7:6 (7:1), 10:8
Nosková, Selechmetěvová (6-ČR/Rus.) - Morletová, Šnajderová (Fr./Rus.) 6:7 (4:7), 7:5, 10:8