Seidlová vyrovnala v Ostravě vlastní český rekord na 60 metrů

Ostrava

Sprinterka Klára Seidlová na mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě vyrovnala vlastní český rekord v běhu na 60 metrů. Vyhrála v čase 7,23 sekundy, čímž zopakovala předloňský výkon z pražské Stromovky. Z evropských atletek letos běžela rychleji jen Ruska Kristina Makarenková (7,17), která ale nemá povolené mezinárodní starty. Evropské tabulky díky dnešním osobním rekordům vedou i čtvrtkaři Lada Vondrová a Michal Desenský.

Klára Seidlová se raduje ze svého vyrovnaného českého rekordu na šedesátce.

Pod stupni vítězů skončil český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk, který obsadil čtvrté místo výkoem 20,92 metru. Novým lídrem letošních tabulek se stal Polák Konrad Bukowiecki, jehož vítězný vrh ze šesté série měřil 21,88 metru.

Seidlová potvrdila, že jí halová šedesátka sedí. "Takový čas jsem čekala později, třeba na mistrovství republiky. Je to super, ale rezervy tam ještě jsou, tak by ten český rekord mohl padnout," řekla po závodě. Trochu jí mrzela setinka, která ji dělila od nového českého maxima. "Mám rezervy v cílování a celkově v běhu, protože jsem nebyla úplně srovnaná," uvedla pětadvacetiletá sprinterka.

Dobrou formu na šedesátce by ráda přetavila ve zlepšení na stovce pod širým nebem. Podstupuje kvůli tomu nepříjemné změny v tréninku. "Běháme delší úseky v přípravě, třeba dvoustovky, dvě stě padesátky. Bolí to dost, ale snad to bude stát za to," prohlásila.

Dařilo se čtvrtkařům. Dvacetiletá Vondrová si vylepšila osobní rekord o více než čtyři desetiny na 52,25 a dělí se o první místo evropských tabulek s Norkou Amalií Iuelovou. Desenský si upevnil vedoucí postavení výkonem 46,65.

Ve světových tabulkách jsou Vondrová s Iuelovou páté. "S časem jsem spokojená, chtěla jsem to prodat už dřív, ale nevyšlo to. Myslím, že tam trochu rezerva je. Doufám, že to ještě trochu stlačím," řekla vicemistryně Evropy do 23 let po závodě, v němž při seběhu loktem odrazila dotírající Polku Patrycji Wyciszkiewiczovou. "Ten seběh mi něco vzal," uvedla Vondrová, která se dostala na osmé místo dlouhodobých českých tabulek.

Desenský si o 16 setin vylepšil halový rekord ze sobotního závodu v Praze. "Měl jsem předsevzetí dostat se na halové mistrovství světa, to bohužel odpadlo, tak chci prodat tu formu," poznamenal šestadvacetiletý běžec. Také Desenský je nově osmým nejrychlejším čvrtkařem české historie v hale.

Jedna z hvězd mítinku Staněk se musel spokojit se čtvrtým místem. O dva centimetry ho přehodil Portugalec Francisco Belo (20,94), osobním rekordem 21,11 se blýskl Ital Leonardo Fabbri a Bukowiecki mu výkonem 21,88 sebral rekord mítinku.

Finiš závodu na 400 metrů mužů: zleva stříbrný Tony van Diepen z Nizozemska, třetí Vít Müller a vítěz Michal Desenský.

Odvážně rozběhla závod na 1500 metrů Simona Vrzalová, která loni v létě nezávodila kvůli patní ostruze. Domácí běžkyně, která v Ostravě před rokem překonala český rekord, se vydala za dvojicí Etiopanek a měla výrazný náskok před zbytkem pole. V závěrečném kole jí ale došly síly a skončila sedmá v čase 4:13,19. Ve finiši ji porazily i krajanky Diana Mezuliáníková (4:11,88) a Kristiina Mäki (4:12,41).

Z českých rekordmanů na stovce si v běhu na 60 m vedl lépe Zdeněk Stromšík, kterému čas 6,67 stačil na třetí místo. O setinu pomalejší Jan Veleba skončil čtvrtý. Vyhrál Brit Oliver Bromby (6,63).