Buffalo - Detroit 3:4 SNČerná série Detroitu skončila. Zacha pokazil Voráčkovi jubileum

Po devíti prohrách v řadě se konečně dočkali výhry. Hokejisté Detroitu ve čtvrtečním duelu NHL zvítězili i díky asistenci Filipa Hronka na ledě Buffala 4:3 po samostatných nájezdech, přesto zůstávají nadále suverénně nejhorším týmem celé soutěže. Český útočník Pavel Zacha přispěl šestým gólem sezony k vysoké výhře New Jersey ve Filadelfii 5:0, na straně poražených nastoupil Jakub Voráček k 900. startu v soutěži. Jeho krajan Ondřej Palát přihrávkou podpořil vítězství Tampy Bay nad Pittsburghem 4:2.

Útočník Detroitu Justin Abdelkader a brankář Jonathan Bernier se radují. Red Wings uťali v Buffalu černou sérii porážek.

Detroit vyhrál úvodní třetinu 2:0 a oba góly dal Dylan Larkin. U zrodu druhé branky stál Hronek, který založil ve vlastním pásmu obranným zákrokem přečíslení dva na jednoho. Český obránce odehrál v zápase téměř 28 a půl minuty.

Buffalo vstřelilo všechny góly až ve třetí třetině, ve které vyrovnalo na 2:2 a v čase 59:13 při hře bez brankáře si vynutilo prodloužení. Rozstřel rozhodl Larkin.

Zacha, který se před týdnem zaskvěl dvěma góly a přihrávkou, udeřil v oslabení. Český útočník zachytil v obranném pásmu přihrávku a založil rychlé přečíslení, ve kterém vzal zodpovědnost na sebe a střelou mezi betony zvýšil v úvodu třetí třetiny na 3:0. Zbývající dvě branky vstřelil Miles Wood.

Hlavním hrdinou zápasu ale stal gólman Mackenzie Blackwood, který zneškodnil 46 střel, připsal si asistenci a druhou nulu v sezoně. Voráček vyzkoušel jeho pozornost čtyřmi pokusy a na ledě nebyl u žádné inkasované branky.

Palát bodoval v pátém utkání v řadě (2+4) i se štěstím. Český útočník rozehrával v obranné třetině u mantinelu pod tlakem, zblokovaného puku se ale zmocnil jeho spoluhráč Victor Hedman a do přečíslení vyslal Anthonyho Cirelliho, který střelou o tyč zvýšil v polovině zápasu na 3:1. Tampa Bay odskočila jen 32 sekund poté, kdy Pittsburgh snížil.

Hlavním strůjcem výhry byl gólman Andrej Vasilevskij, který vytvořil nový klubový rekord - nepřipsal si prohru v základní hrací době v sedmnácti zápasech za sebou. "Podle mě je nejlepším brankářem na světě," uvedl Michail Sergačov, autor první branky. "Některé jeho zákroky byly obdivuhodné. Nečekáte je, ale ani vás to od něj nepřekvapuje. Je rychlý a ve správných pozicích," řekl Hedman, který posbíral tři přihrávky.

Čeští brankáři jen na střídačce

Hvězdou čtvrtečního programu NHL se stal Mark Stone, který režíroval dvěma góly a třemi přihrávkami výhru Vegas 7:2 na ledě Floridy. Domácí ve 32. minutě vyrovnali na 2:2, ale už za 26 sekund se prosadil další dvoubrankový střelec hostů Max Pacioretty. Zbylé čtyři zásahy přidali Golden Knights v závěrečné třetině.

Všichni tři čeští gólmani sledovali zápas ze střídačky. Carolina otočila v Arizoně z 0:2 na konečných 5:3. Obrat řídili Andrej Svečnikov a Sebastian Aho, kteří zaznamenali shodnou bilanci dvou gólů a jedné přihrávky. James Reimer, který dostal přednost před Petrem Mrázkem, zastavil třicet střel.

Do hry nezasáhl ani David Rittich. Jeho náhradník Cam Talbot kryl 32 střel, ale nezabránil prohře Calgary 2:3 s Nashvillem. Pavel Francouz nechytal od 20. ledna. Českého gólmana nepustil do branky Philipp Grubauer, který dovedl Colorado v Ottawě k výhře 4:1. Domácí poprvé vystřelili až v devatenácté minutě a prohráli počtrnácté z posledních 16 utkání.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Buffalo - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 3:1 - 0:0)
Branky: 46. Vesey, 49. S. Wilson, 60. Rodrigues - 5., 20. a rozhodující sam. nájezd D. Larkin (na druhou Hronek), 54. Bertuzzi. Střely na branku: 32:21. Diváci: 16 607. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin, 2. Fabbri (oba Detroit), 3. Vesey (Buffalo).
Montreal - Anaheim 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 18. Suzuki, 34. Gallagher, 61. Petry - 30. Silfverberg, 43. D. Grant. Střely na branku: 27:37. Diváci: 20 896. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki (Montreal), 2. Fowler (Anaheim), 3. Gallagher (Montreal).
Tampa Bay - Pittsburgh 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 10. Sergačjov, 13. Stamkos, 30. Cirelli (Palát), 60. Kučerov - 30. Malkin, 44. Marino. Střely na branku: 29:31. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Cirelli, 3. Hedman (všichni Tampa Bay).
Florida - Vegas 2:7 (1:1, 1:2, 0:4)
Branky: 17. Hoffman, 32. Trocheck - 3. a 22. Mark Stone, 33. a 56. Pacioretty, 41. Schmidt, 45. Theodore, 49. Marchessault. Střely na branku: 25:39. Diváci: 15 057. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Pacioretty, 3. Schmidt (všichni Vegas).
New York Islanders - Los Angeles 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)
Branky: 31. a 53. Bellows, 22. Dal Colle, 41. M. Martin, 60. Lee - 11. B. Hutton, 18. Iafallo, 28. Lewis. Střely na branku: 33:25. Diváci: 11 108. Hvězdy zápasu: 1. Bellows, 2. Brassard, 3. M. Martin (všichni NY Islanders).
Philadelphia - New Jersey 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Branky: 45. a 52. Wood, 1. Coleman, 22. Severson, 42. Zacha. Střely na branku: 46:19. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Zacha, 3. Wood (všichni New Jersey).
Ottawa - Colorado 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 20. B. Tkachuk - 8. Ničuškin, 25. Nieto, 29. Makar, 44. Compher. Střely na branku: 26:34. Diváci: 11 465. Hvězdy zápasu: 1. Makar, 2. Rantanen, 3. MacKinnon (všichni Colorado).
St. Louis - Winnipeg 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky: 32. Parayko, 34. Gunnarsson - 8. Harkins, 26. Laine, 50. Copp, 60. Ehlers. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Copp (oba Winnipeg), 3. Parayko (St. Louis).
Minnesota - Vancouver 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky: 7. Hunt, 11. Hartman, 17. Fiala, 55. Parise - 31. J.T. Miller, 59. Roussel. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17 191. Hvězdy zápasu: 1. Stalock, 2. Fiala, 3. M. Foligno (všichni Minnesota).
Calgary - Nashville 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 1. S. Bennett, 32. Andersson - 2. Fabbro, 12. Turris, 30. Mikael Granlund. Střely na branku: 39:35. Diváci: 18 512. Hvězdy zápasu: 1. Josi (Nashville), 2. Andersson, 3. Hamonic (oba Calgary).
Arizona - Carolina 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Branky: 16. Goligoski, 25. Dvorak, 44. Garland - 26. a 32. Svečnikov, 42. a 60. Aho, 29. Slavin. Střely na branku: 33:31. Diváci: 11 632. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Aho (oba Carolina), 3. Garland (Arizona).
Edmonton - San Jose 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)
Branky: 5. Gagner, 6. McDavid, 47. Bear - 12. a 46. Meier, 19. E. Kane, 28. Letunov, 33. Noesen, 53. Labanc. Střely na branku: 31:31. Diváci: 17 175. Hvězdy zápasu: 1. Meier (San Jose), 2. McDavid (Edmonton), 3. E. Karlsson (San Jose).