Razýmová byla na SP ve Falunu třináctá

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila ve Falunu třináctá v závodě na 10 km s hromadným startem volně. Zvítězila vedoucí žena Světového poháru Therese Johaugová z Norska. Také mužský závod na 15 km ovládl lídr seriálu Rus Alexandr Bolšunov, nejlepší z tria českých reprezentantů Petr Knop doběhl na 39. místě.

Česká závodnice Kateřina Razýmová

Razýmová, jež minulý týden na mistrovství republiky v Novém Městě na Moravě vyhrála oba distanční závody, byla v cíli 55 sekund po Johaugové. V průběžném pořadí SP zůstala česká jednička, jež v této sezoně byla pětkrát v elitní desítce, na 25. místě. Petra Hynčicová dnes byla šedesátá.

Za třetím velkým glóbem neohroženě směřuje Johaugová, která si pro třináctou výhru v sezoně doběhla s náskokem 6,5 sekundy před domácí Švédkou Ebbou Anderssonovou. Třetí skončila s odstupem 23,8 sekundy vítězčina krajanka Heidi Wengová.

Závod mužů ovládl Bolšunov

Třiadvacetiletý Bolšunov, jenž v sobotu vybojoval ve Švédsku třetí místo ve sprintu, prokázal spurterské předpoklady i dnes a v závěru porazil Nora Sjura Rötheho o osm desetin sekundy. Třetí doběhl další ruský lyžař Ivan Jakimuškin. Bolšunov, který v sezoně opanoval i Tour de Ski, nyní vede v SP o 425 bodů před Johannesem Hösflotem Klaebem. Nor kvůli zlomenému prstu na ruce o závody ve Falunu přišel.

Knop se po většinu závodu pohyboval ve skupině na hraně bodované třicítky, v závěru ale z boje odpadl. Od bodů ho nakonec dělilo necelých 20 sekund. Adam Fellner obsadil 54. příčku, Michal Novák, jenž se v sobotu blýskl životním 13. místem ve sprintu, závod nedokončil.

Pořadatelé ve Švédsku museli kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám změnit dnešní program a místo plánované třicítky volně s intervalovým startem zařadili patnáctku s hromadným startem. Ženy absolvovaly desítku s hromadným startem místo původní patnáctky volně.